Trwa ładowanie...

Cichy zabójca znowu atakuje. Dwójka dzieci zatruła się podczas kąpieli

 Anna Krzpiet
07.11.2017 10:48
Czujnik wykrywający tlenek węgla
Czujnik wykrywający tlenek węgla (123rf)

Dwójka dzieci zatruła się czadem podczas kąpieli. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Dzieci zostały przetransportowane do szpitala. Ich stan lekarze określają jako dobry.

1. Trujący gaz

Coraz częściej słyszymy o tragicznych skutkach zatrucia czadem. Czad to tlenek węgla, który potocznie nazywany jest cichym zabójcą. To właśnie ten gaz wiąże się ponad 200 razy szybciej z hemogliobiną niż tlen. Przez to bardzo szybko powoduje niedotlenienie organizmu. Co roku zwracamy na to uwagę i co roku są kolejne zatrucia. W jednym z lubelskich mieszkań o mały włos nie doszło do tragedii. Na szczęście kąpiące się dzieci zaalarmowały, że czują się źle. Na miejsce przybyła straż pożarna i zespół ratownictwa medycznego. Strażacy wykryli w pomieszeniach stężenie tlenku węgla, który najpewniej wydobywał się z piecyka służącego do podgrzewania wody.

10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe
10 produktów, które mogą wywołać zatrucie pokarmowe [10 zdjęć]

Na surowym mięsie mogą się rozwijać bakterie salmonelli. Z tego względu należy uważać na niedogotowane

zobacz galerię
Zobacz film: "Wybór odpowiedniego przedszkola"

Czad to bezwonny i bezbarwny gaz, który miesza się z powietrzem i bardzo szybko rozprzestrzenia. Jest silnie trujący i dostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy, a następnie pojawia się w krwiobiegu. Na skutek zatrucia czadem może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego, serca, a nawet śmierci.

Czujnik tlenku węgla/ 123rf
Czujnik tlenku węgla/ 123rf

2. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla

Jak więc zapobiegać takim sytuacjom, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu? Przede wszystkim warto zainwestować w dobry czujnik wykrywający tlenek węgla w powietrzu. Dodatkowo musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:

  • gdy w domu korzysta się z gazowego lub węglowego pieca czy kuchenki, należy zawsze mieć nawet lekko uchylone okno w mieszkaniu,
  • często wietrzmy mieszkanie i zadbajmy o to, aby niektóre okna były rozszczelnione,
  • nigdy nie zastawiajmy kratek wentylacyjnych,
  • pamiętajmy o okresowych przeglądach i czyszczeniu instalacji wentylacyjnej oraz przewodów kominowych (co 3 miesiące, gdy używamy węgla),
  • ważne, by wszelkie instalacje i urządzenia grzewcze montowały osoby wykwalifikowane,
  • stosujmy jedynie urządzenia dopuszczone do sprzedaży, posiadające odpowiednie atesty.

To musisz wiedzieć

Bardzo ważne jest również to, aby nie bagatelizować objawów, takich jak: zawroty i ból głowy, wymioty, nudności, ogólne osłabienie, przyspieszenie pracy serca, problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wywietrzyć mieszkanie i udać się do lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze