Cichy zabójca znowu atakuje. Dwójka dzieci zatruła się podczas kąpieli
Dwójka dzieci zatruła się czadem podczas kąpieli. Do zdarzenia doszło w jednym z mieszkań przy Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie. Dzieci zostały przetransportowane do szpitala. Ich stan lekarze określają jako dobry.
1. Trujący gaz
Coraz częściej słyszymy o tragicznych skutkach zatrucia czadem. Czad to tlenek węgla, który potocznie nazywany jest cichym zabójcą. To właśnie ten gaz wiąże się ponad 200 razy szybciej z hemogliobiną niż tlen. Przez to bardzo szybko powoduje niedotlenienie organizmu. Co roku zwracamy na to uwagę i co roku są kolejne zatrucia. W jednym z lubelskich mieszkań o mały włos nie doszło do tragedii. Na szczęście kąpiące się dzieci zaalarmowały, że czują się źle. Na miejsce przybyła straż pożarna i zespół ratownictwa medycznego. Strażacy wykryli w pomieszeniach stężenie tlenku węgla, który najpewniej wydobywał się z piecyka służącego do podgrzewania wody.
Czad to bezwonny i bezbarwny gaz, który miesza się z powietrzem i bardzo szybko rozprzestrzenia. Jest silnie trujący i dostaje się do organizmu człowieka przez układ oddechowy, a następnie pojawia się w krwiobiegu. Na skutek zatrucia czadem może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń układu nerwowego, serca, a nawet śmierci.
2. Jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla
Jak więc zapobiegać takim sytuacjom, które zagrażają zdrowiu, a nawet życiu? Przede wszystkim warto zainwestować w dobry czujnik wykrywający tlenek węgla w powietrzu. Dodatkowo musimy pamiętać o kilku ważnych rzeczach:
- gdy w domu korzysta się z gazowego lub węglowego pieca czy kuchenki, należy zawsze mieć nawet lekko uchylone okno w mieszkaniu,
- często wietrzmy mieszkanie i zadbajmy o to, aby niektóre okna były rozszczelnione,
- nigdy nie zastawiajmy kratek wentylacyjnych,
- pamiętajmy o okresowych przeglądach i czyszczeniu instalacji wentylacyjnej oraz przewodów kominowych (co 3 miesiące, gdy używamy węgla),
- ważne, by wszelkie instalacje i urządzenia grzewcze montowały osoby wykwalifikowane,
- stosujmy jedynie urządzenia dopuszczone do sprzedaży, posiadające odpowiednie atesty.
To musisz wiedzieć
Bardzo ważne jest również to, aby nie bagatelizować objawów, takich jak: zawroty i ból głowy, wymioty, nudności, ogólne osłabienie, przyspieszenie pracy serca, problemy z oddychaniem. W takiej sytuacji trzeba jak najszybciej wywietrzyć mieszkanie i udać się do lekarza.