Joga dla dzieci - dlaczego warto zapisać dziecko na jogę?
Joga dla dzieci to świetny pomysł na rozwój fizyczny i emocjonalny dziecka. Pomaga rozładować napięcie i stres, a także ma pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia dziecka. Wielu rodziców uważa, że ze względu na żywiołowy charakter najmłodszych, ta forma aktywności nie jest dla nich odpowiednia. Warto mieć jednak na uwadze, że dzięki specjalnemu dopasowaniu ćwiczeń do wieku i temperamentu dzieci, maluchy mogą czerpać mnóstwo korzyści z jogi. Jak wygląda joga dla dzieci? Jakie są korzyści z uczestniczenia w tych zajęciach?
1. Czym jest joga?
Zgodnie z definicją encyklopedyczną joga to jeden z sześciu systemów wedyjskich w filozofii indyjskiej. W Europie jest praktykowana ze szczególnym uwzględnieniem jej korzystnego wpływu na zdrowie, na płaszczyźnie zarówno fizycznej, jak i emocjonalnej.
Joga łączy zasady etyczne z treningiem ciała, z pracą nad swoim oddechem, a także z lepszym poznaniem siebie i świata. Czym zatem jest joga? Najtrafniejszym stwierdzeniem brzmi, że joga to sposób życia.
Na zachodzie najczęściej kojarzona jest z gimnastyką - ruchem ciała. W głębszym znaczeniu joga to sposób na odzyskanie równowagi poprzez pracę z ciałem, oddechem, umysłem, a także wspierające otoczenie i odpowiednie odżywianie się.
W klasycznej jodze poznanie zewnętrzne, wewnętrzne i duchowe są tak samo ważne, jak ćwiczenia fizyczne. Są środkiem do celu i celem samym w sobie.
Oferta zajęć jogi dla dzieci, jak i dla dorosłych jest coraz szersza. W większości dużych i mniejszych miast możemy znaleźć zarówno treningi jak warsztaty np. w plenerze.
2. Od jakiego wieku dzieci mogą ćwiczyć jogę?
Z zajęć jogi mogą korzystać maluchy od 4. roku życia. Jest to wiek, kiedy dziecko jest już na tyle sprawne, aby naśladować poszczególne asany - pozycje jogi. Ćwiczenia w tej grupie wiekowej odbywają się w formie zabawy, nastawione są na wprowadzenie dzieci w tajniki jogi.
Zajęcia jogi dla dzieci mają formę naśladowania i odgrywania różnych ról, np. zwierząt z bajki. Pozycje, których uczą się dzieci uczą kontrolowania swojego ciała, utrzymywania równowagi i są próbą treningu koncentracji.
Nieco starsze dzieci, w wieku od 7. do 13. roku życia chętniej uczestniczą w zajęciach, które przypominają już zajęcia jogi dla dorosłych. Dzieci w wieku wczesnoszkolnym potrafią bardziej skupić się na poleceniach wydawanych przez instruktora i łatwiej jest im skoncentrować uwagę na określonej czynności.
Mimo iż joga dla dzieci mimo wszystko odbiega od tradycyjnych ćwiczeń, jest świetnym wprowadzeniem do rozpoczęcia przygody z tą formą aktywności.
3. Jakie są korzyści z jogi dla dzieci?
Joga to jedno z nielicznych zajęć dodatkowych, które ma wpływ nie tylko na rozwój i kondycję fizyczną dziecka - to także dobry sposób na wychowanie szczęśliwego i zdrowego dziecka.
Podczas zajęć maluchy uczą się świadomości swojego ciała oraz koncentracji. W czasie zajęć dzieci uczą się także ćwiczeń w grupie rówieśniczej, jednocześnie nawiązując z innymi dziećmi relacje. Dzięki dobrej zabawie poznają, czym jest wyciszenie i sposób i jakie mogą przynieść korzyści.
Na zajęciach z jogi dla dzieci, podobnie jak w przypadku innych zajęć ogólnorozwojowych, przykłady ćwiczeń są pokazywane i bezpośrednio objaśniane przez instruktora. Nauczyciel najczęściej zaczyna od pozycji najłatwiejszych - asan, by z czasem przejść do ćwiczeń nieco bardziej skomplikowanych.
Wszystko to odbywa się w luźnej atmosferze zabawy i niewymuszonej aktywności, co daje dzieciom prawdziwą radość z jogi i zachęca do podejmowania wyzwań.
Jakie są główne korzyści z zajęć jogi dla dzieci?
- nauka koncentracji i cierpliwości;
- poprawa kondycji fizycznej;
- wzmocnienie mięśni;
- korygowanie postawy;
- dążenie do spokoju i wyciszenia emocji;
- nauka tolerancji i akceptowania różnic.
W większości miast w Polsce raz na jakiś czas można skorzystać z bezpłatnej lekcji pokazowej, aby przekonać się, czy maluchowi odpowiada taki rodzaj aktywności. Jeśli dziecko będzie zadowolone z pewnością warto rozważyć zapisanie malucha na jogę dla dzieci.