Trwa ładowanie...

Jedna filiżanka kawy dziennie zwiększa ryzyko utraty ciąży. Nowe badania

 Katarzyna Gałązkiewicz
19.11.2020 21:40
Jedna filiżanka kawy dziennie zwiększa ryzyko utraty ciąży. Nowe badania
Jedna filiżanka kawy dziennie zwiększa ryzyko utraty ciąży. Nowe badania (getty images)

Badania przeprowadzone przez naukowców z Manchester University sugerują, że picie tylko jednej filiżanki kawy dziennie podczas ciąży może zwiększyć ryzyko urodzenia martwego dziecka. Analiza dotyczyła 1000 ciężarnych kobiet z Wielkiej Brytanii, z których 290 straciło dziecko w wyniku nadmiernego dziennego spożycia kofeiny.

spis treści

1. Czy można pić kawę w ciąży?

Lekarze od lat ostrzegają przed nadmiernym spożywaniem kawy przez ciężarne. Jedni twierdzą, że bezpiecznym limitem jest 200 mg kawy dziennie, inni odradzają spożywanie jakichkolwiek dawek kofeiny w ciąży.

Uważa się, że kofeina obkurcza naczynia krwionośne łożyska, co może zmniejszyć dopływ tlenu do nienarodzonego dziecka. Co więcej, niemowlęta w łonie matki usuwają kofeinę około jednej trzeciej szybciej niż ciężarne, co może powodować nieregularne bicie serca.

Jednak w przeprowadzonych badaniach każde 100 mg kofeiny dziennie podczas ciąży (odpowiednik mniej niż jednego kubka filtrowanej kawy) - wiązało się z 27 proc. wyższym ryzykiem urodzenia martwego dziecka.

Zobacz film: "Jak alkohol wpływa na zdrowie?"
Kawa w ciąży. Czy można ją pić?
Kawa w ciąży. Czy można ją pić? (getty images)

2. Kofeina jest nie tylko kawie

Kofeina jest alkaloidem, który należy do najczęściej stosowanych substancji psychoaktywnych. Warto pamiętać, że źródło kofeiny, oprócz kawy, stanowią również: herbata, czekolada, kakao oraz napoje energetyzujące.

W badaniu przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców dowiedziono, że spożywanie napojów energetyzujących jest niemal tak samo szkodliwe, jak picie kawy. W przypadku popularnych energetyków ryzyko urodzenia martwego dziecka wzrasta aż o 85 proc., jeśli kobieta pije 100 ml napojów energetyzujących dziennie, podczas gdy 100 mg kawy rozpuszczalnej dziennie wydaje się zwiększać to ryzyko o jedną trzecią. Natomiast w przypadku picia coli, to ryzyko zwiększa się o prawie jedną czwartą.

Napój energetyczny zawiera średnio 103,9 mg kofeiny, podczas gdy przeciętna filiżanka kawy filtrowanej ma jej 120 mg. Filiżanka kawy rozpuszczalnej zawiera około 81,5 mg, kubek herbaty 54,9 mg, pojedynczy napój coli 38,5 mg, a zielona herbata 27 mg. W przeprowadzonym badaniu utrata dziecka nie miała związku z piciem herbaty.

Podczas gdy większość kobiet zazwyczaj zmniejsza spożycie kofeiny w czasie ciąży, badanie wykazało, że z tych, które wzięto pod uwagę w analizie, jedna na 40 faktycznie spożywała jej więcej.

Profesor Alexander Heazell, główny autor badania i dyrektor Tommy's Maternal and Fetal Health Research Center na Manchester University uważa, że sporadyczne wypicie kawy w ciąży nie jest wysoce niebezpieczne, jednak spożywanie jej codziennie może wiązać się z utratą dziecka.

"Jest to stosunkowo niewielkie ryzyko, więc ludzie nie powinni martwić się okazjonalną filiżanką kawy. Nasze badanie odkryło natomiast, że nawet stosunkowo niewielka ilość kofeiny podawana codziennie jest związana z większym ryzykiem urodzenia martwego dziecka" - powiedział prof. Heazell.

3. Szczegóły badania

W badaniu opublikowanym w "European Journal of Obstetrics and Gynecology" przyjrzano się 290 kobietom, które straciły dziecko i innym 729 kobietom będącym w ciąży, które były pod opieką 41 oddziałów położniczych w Midlands i północnej Anglii.

Kobiety, które straciły dziecko po 28. tygodniach ciąży, prawdopodobnie spożywały ponad 300 mg kofeiny dzienne, co zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia jest zbyt dużą dawką. Już wcześniejsze obserwacje kliniczne i badania epidemiologiczne wykazały, że spożywanie kofeiny w dawce powyżej 300 mg/dzień zwiększa ryzyko poronienia, natomiast dawka powyżej 150 mg/dzień powoduje niską masę urodzeniową noworodka. Ponadto spożywanie kawy może zwiększać ryzyko śmierci płodu poprzez zmianę gospodarki hormonalnej (kortyzolu, progesteronu, testosteronu) mającej istotny wpływ na przebieg ciąży.

Kobiety w ciąży nie powinny pić nadmiernej ilości kawy również ze względu na fakt, iż wypłukuje ona z organizmu wapń i magnez, przyczyniając się tym samym do osłabienia kości oraz pogorszenia stanu zębów. Ponadto nadmierne spożycie kawy może powodować niepokój, bezsenność, nadmierną potliwość, a także przyspieszenie pracy serca, nasilenie bólów w chorobie niedokrwiennej serca.

Jak powiedziała dr Mary Ross Davie z Royal College of Midwives:

"Jasność tego badania, które dotyczy konieczności zmniejszania zawartości kofeiny przez kobiety w ciąży - ze wszystkich źródeł, nie tylko z kawy - jest wyjątkowo pomocna zarówno dla położnych, jak i kobiet w ciąży. Warto pamiętać, że pojedynczy napój energetyzujący zawiera połowę maksymalnego zalecanego dziennego spożycia kofeiny dla kobiety w ciąży (200 mg), ale wiele kobiet może nie zdawać sobie z tego sprawy" - wyjaśniła lekarka i dodała:

"Dla położnych, profesjonalistów zajmujących się opieką położniczą i kobiet bardzo ważne jest, aby lepiej zrozumieć tę kluczową kwestię, po to, abyśmy mogli każdego roku nadal zmniejszać liczbę martwych urodzeń martwych w Wielkiej Brytanii" - podsumowała dr Davie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze