Trwa ładowanie...

Jak zmienia się pokarm w czasie laktacji?

Avatar placeholder
12.05.2017 10:34
karmienie piersią noworodka
karmienie piersią noworodka (Fotolia)

Skład pokarmu kobiecego ciągle się zmienia i dostosowuje optymalnie do potrzeb dziecka. Z tego względu nie udaje się wyprodukować kopii pokarmu. Żadne mleko modyfikowane nie dorównuje w składzie i funkcji pokarmowi kobiecemu. Skład pokarmu zależy od wielu czynników:

  • czasu trwania ciąży,
  • czasu od porodu,
  • pory dnia i nocy,
  • czasu od rozpoczęcia każdego karmienia,
  • czasu trwania jednego karmienia.

Zobacz także:

Laktacja rozpoczyna się już w 16 tygodniu ciąży. Zwiększona ilość prolaktyny powoduje wytwarzanie pokarmu. Są to jednak niewielkie ilości, bowiem produkcja pokarmu jest hamowana przez hormony zwane gestagenami. Ich poziom gwałtownie spada podczas porodu, po wydaleniu łożyska. Dlatego już po chwili od narodzin będziesz mogła i powinnaś zacząć karmienie. W ten sposób dasz dodatkowy sygnał organizmowi do rozpoczęcia produkcji większej ilości pokarmu.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Pamiętaj, że pierwszy poporodowy pokarm to intensywnie żółta i gęsta siara, czyli mleko początkowe. Jest wydzielana w niewielkiej ilości, ale w pierwszych dobach po porodzie noworodek zjada na jedno karmienie:

  • 1-2 doba: 5-7 mililitrów (odpowiada wielkości wiśni),
  • 3-6 doba: 22-27 mililitrów (odpowiada wielkości orzecha włoskiego),
  • od 7 doby życia 60 i więcej mililitrów (odpowiada wielkości moreli, później jajka).
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią
8 produktów, które warto jeść karmiąc piersią [9 zdjęć]

Chęć zrzucenia kilogramów, które zostały ci po ciąży jest pewnie twoim priorytetem jeśli chodzi o dietę.

zobacz galerię

Siara stanowi skoncentrowane bogactwo składników odżywczych (białko i niektóre minerały, witaminy A i E) oraz dużo gotowych przeciwciał, które chronią dziecko przed zakażeniami. Dzięki właściwościom przeczyszczającym siara przyspiesza wydalanie smółki (pierwszego stolca noworodka) i chroni dziecko przed nasiloną żółtaczką.

Nawał pokarmu, czyli początek produkcji pokarmu dojrzałego

Wzmożona produkcja pokarmu rozpoczyna się miedzy 3. a 5. dobą od rozpoczęcia karmienia. Piersi stają się ciężkie i pełne między karmieniami, w przypadku niewystarczającego opróżniania mogą stać się twarde i obrzmiałe. W ciągu około 2 tygodni po porodzie pokarm dojrzały stopniowo zmienia swój skład i zastępuje siarę. W mleku dojrzałym jest więcej tłuszczu i cukru mlecznego (laktozy), ma ono także większą wartość kaloryczną. Pamiętaj, że w tym okresie niezwykle ważne jest byś jak najczęściej przystawiała dziecko do piersi.

Skład pokarmu zmienia się także w ciągu doby i w czasie jednego karmienia. W pierwszych minutach ssania zawiera on względnie dużo wody i cukru, a następnie zwiększa się w nim stężenie tłuszczu i białka, dzięki czemu dziecko kończy karmienie dostatecznie nasycone.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze