Jak przygotować się do karmienia piersią?
Aby początki karmienia piersią były łatwiejsze, poza zapoznaniem się z wiedzą dotyczącą karmienia piersią, potrzebne będą wiara we własne siły, cierpliwość oraz wsparcie ze strony bliskich.
1. Dobre nastawienie
Powodzenie w karmieniu piersią bardzo zależy od Twojego nastawienia. Lęk przed niepowodzeniem, niepewność i brak wiary w siebie może utrudniać rozpoczęcie skutecznego karmienia, a nawet spowodować opóźnianie się laktacji. Porada specjalisty w poradni laktacyjnej, dobrana indywidualnie do Twojej sytuacji i potrzeb pozwoli uniknąć problemów z karmieniem po urodzeniu dziecka.
Podobnie, jeśli masz płaskie lub wklęsłe brodawki, przebyłaś operację piersi lub miałaś problemy z karmieniem piersią poprzednich dzieci, zgłoś się do poradni laktacyjnej po poradę.
Zobacz także:
2. Wsparcie bliskich
Poinformuj swoich bliskich, że zamierzasz karmić piersią i poproś ich o wsparcie.Wytłumacz im, jak bardzo jest to dla Ciebie ważne. Poznaj nastawienie męża do karmienia piersią, uzgodnij z nim zakres wsparcia, jaki chciałabyś otrzymać od niego po porodzie i podczas karmienia. Poszukaj wśród najbliższych (mama, siostra, koleżanka) osób pozytywnie doświadczonych w karmieniu piersią, które po porodzie będą mogły służyć Ci radą.
3. Wybór szpitala
Zorientuj się, czy w szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, personel jest przyjazny karmieniu piersią. Poznaj swoje prawa jeszcze przed porodem i domagaj się ich respektowania w trakcie pobytu w szpitalu.
4. Konsultacja z położną/ lekarzem położnikiem
Zgłaszając się do szpitala poinformuj położną / lekarza odbierających poród, żebardzo zależy Ci na karmieniu piersią. W szpitalu poproś o pomoc w przystawianiudziecka do piersi położną, pielęgniarkę, konsultanta laktacyjnego, jeśli taki jest obecny.