Trwa ładowanie...

Hipnoporód. Jak wygląda poród w hipnozie?

 Maria Krasicka
22.09.2021 16:07
Hipnoporód. Jak wygląda poród w hipnozie?
Hipnoporód. Jak wygląda poród w hipnozie? (GettyImages)

Poród to dla wielu kobiet traumatyczne przeżycie. Przyszłe mamy słysząc o bólach porodowych tak się ich boją, że dokładają sobie niepotrzebnego stresu. Dlatego też naprzeciw ich potrzebom opracowano metodę hipnozy. Czym jest hipnoporód?

spis treści

1. Stres związany z bólem porodowym

Wiele przyszłych mam boi się bólu porodowego i tego, jak będzie wyglądać cała akcja porodowa. Jednak stres, podczas którego napinane są wszystkie mięśnie, w przypadku rozpoczętej akcji porodowej może znacznie utrudnić rodzenie i przyczynić się do powstawania niepotrzebnego bólu.

Dlatego tak ważne jest, by kobieta była rozluźniona i oszczędzała siły na parcie w ostatniej fazie porodu. Naprzeciw potrzebom rodzących opracowano naturalne metody zwalczania bólu m.in. hipnozę, dzięki której produkowane są endorfiny zwalczające napięcie i stres związany z porodem.

Poród
Poród (GettyImages)
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Specjaliści zaznaczają, że poród poprzez socjalizację i uwarunkowania kulturowe stał się bardzo traumatycznym przeżyciem. Skupienie się jedynie na swoim ciele i wejście w stan hipnozy, może temu zapobiec.

Jednak dla wielu osób pojęcie hipnozy kojarzy się z utratą świadomości i kontroli nad własnym ciałem. Natomiast hipnoza kliniczna i autohipnoza, w którą wprowadzają się rodzące, zupełnie na czym innym polega.

Kobiety są w pełni świadome, podczas gdy ich ciało jest odprężone i przygotowane na wysiłek. Również ból jest znacznie mniej odczuwalny. Dzięki hipnozie akcja porodowa jest szybsza, a ryzyko ewentualnych komplikacji się zmniejsza.

2. Hipnoporód - na czym polega?

Przyszła mama, przygotowując się do hipnoporodu, pracuje ze swoimi lękami i nastawieniem, tak by poród nie wydawał się traumatycznym przeżyciem. Uczy się jak wejść w stan głębokiego relaksu, niezależnie od tego, co się dzieje dookoła.

- Ciężarna w trakcie ciąży ćwiczy z nagraniami głębokich, hipnotycznych relaksacji, uczy się błyskawicznego wchodzenia w stan rozluźnienia ciała oraz poznaje techniki hipnotycznego znieczulenia. Dysponuje też obszernym podręcznikiem z ćwiczeniami psychologicznymi przygotowującymi do rodzenia – powiedziała w rozmowie z WP Parenting Karolina Piotrowska, psycholog, doula, autorka programów z serii "Cud Narodzin".

Do hipnoporodu potrzebna jest także drużyna, grupa osób, które zajmą się wszystkim dookoła. Otoczą rodzącą specjalną opieką i nie będą jej przeszkadzać. Dlatego tak ważne, by wybrane przez przyszłą mamę osoby, przygotowywały się razem z nią. Kobiety, które decydują się na hipnozę, twierdzą, że cały proces bardzo zbliża.

Mimo pozytywnych aspektów hipnoporodu trzeba pamiętać, że nie da się wyeliminować bólu tak jak za pomocą znieczulenia farmakologicznego. Jednak warto przyjrzeć się temu zagadnieniu, ponieważ może się przydać także w innych sytuacjach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze