Brzuch po ciąży – wygląd, dieta, cesarka a poród naturalny, skóra i rozstępy
Brzuch po ciąży jest jedną z największych udręk każdej mamy. Zaraz po porodzie brzuch nie wraca do kształtów sprzed ciąży, jednak nie znaczy to, że wcale do tych kształtów nie wróci. Wygląd brzucha po ciąży zależy od wielu czynników: diety w czasie ciąży, nawilżenia skóry czy nawet predyspozycji genetycznych. Warto wiedzieć jak należy dbać o brzuch przed i w trakcie ciąży, aby cieszyć się jego pięknym wyglądem tuż po niej.
1. Brzuch po ciąży – wygląd
Wygląd każdego brzucha po ciąży jest inny i wynika z wielu czynników. Jeżeli kobieta była otyła przed ciążą to jej brzuch po ciąży będzie zbliżony wyglądem do tego sprzed ciąży. Jeżeli kobieta przed ciążą miała prawidłową wagę, to wygląd brzucha będzie uzależniony w większości od sposobu odżywiania się czasie ciąży.
Zaraz po urodzeniu dziecka i po pozbyciu się łożyska i wód płodowych kobieta może stracić nawet 10 kilogramów! W kolejnych dniach znowu będzie ich ubywało, gdyż nadmiar wody będzie opuszczał organizm. Jeżeli mimo tego waga pokazuje kilka dodatkowych kilogramów, to należy zastosować dietę redukcyjną (gotowane potrawy, dużo warzyw, chude jedzenie), dzięki której szybko wrócimy do formy sprzed ciąży. Mitem jest, że powrót do wagi sprzed ciąży zajmuje rok (chyba, że kobieta przytyła 20 albo i więcej kg).
2. Brzuch po ciąży – dieta
Jeżeli kobieta w czasie trwania ciąży nie dba o dietę i je za dwoje, to niech się nie spodziewa, że jej brzuch po ciąży będzie jędrny i kształtny. Kobiety często pozwalają sobie podczas ciąży na podjadanie, gdyż myślą, iż rozrastający się brzuch i podnosząca się waga spowodowane są w sposób naturalny przez rozrost macicy czy rośnięcie dziecka. Niestety prawda jest inna. Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży przedstawia się następująco:
kobiety z niedowagą (BMI poniżej 18,5) przybierają na wadze najwięcej od 14 do 20 kg;
kobiety z prawidłową masą ciała (BMI 18,5–24,9) przybierają na wadze od 12 do 18 kg;
kobiety z nadwagą (BMI 25–29,9) przybierają na wadzę od 7 do 11 kg;
kobiety otyłe (BMI powyżej 30) przybierają na wadze najmniej, bo zaledwie około 7 kg.
Dobrze jest zachować racjonalną dietę podczas ciąży, aby zapobiec odkładaniu się tłuszczu po ciąży. Jeżeli dieta jest racjonalna, a posiłki zdrowe, bogate w warzywa i owoce, to najprawdopodobniej szybko wrócimy do wagi sprzed ciąży.
3. Brzuch po ciąży – cesarka a poród naturalny
Brzuch po ciąży może się różnić u kobiet po cesarskim cięciu i po porodzie naturalnym. Poród naturalny jest mniej inwazyjny, niestety podczas cesarskiego cięcia warstwy brzuszne zostają mocno naruszone. Dlatego kobiety rodzące w sposób naturalny mogą zdecydowanie szybciej powrócić do aktywności fizycznej niż kobiety po cesarce.
4. Brzuch po ciąży – skóra i rozstępy
Wystąpienie rozstępów na brzuchu w czasie ciąży jest zależne od genetyki. Niektórym kobietom brzuch powiększa się ogromnie, a nie mają rozstępów, a niektórym rozstępy zasłaniają pół brzucha.
Tak naprawdę warto nawilżać skórę przez cały czas: przed ciążą, po ciąży i w trakcie ciąży. Jest to ważne, gdyż można uniknąć nadmiernego powstawania nieestetycznych kresek. Jeżeli chodzi o zwisającą skórę na brzuchu, to również jest to proces zależny od genetyki, od poziomu aktywności fizycznej sprzed ciąży i w trakcie ciąży. Zazwyczaj ćwicząc i racjonalnie się odżywiając, kobiety odzyskują dawny, jędrny i zadbany brzuch.
Musisz to wiedzieć
Jeżeli mimo tego skóra na brzuchu jest obwisła, a rozstępy widoczne, można skorzystać z zabiegów medycyny estetycznej, które z całą pewnością pomogą odzyskać dawną pewność siebie i pozbyć się kompleksów.