Sok z granatu - właściwości
Sok z granatów traktowany był w starożytności jak życiodajny nektar. Doceniali go także medycy w średniowieczu, twierdząc, że jest płynem gwarantującym długowieczność. Dziś wiemy, że sok z granatu to bogactwo witaminy C i niezbędnych antyoksydantów. Łagodzi dolegliwości trawienne i uzupełnia braki witamin. Idealny dla dzieci, choć nie zaszkodzi także osobom dorosłym.
Granat jest prawdopodobnie najbardzej przebadanym owocem na świecie. Opublikowano wyniki ponad 200 badań na jego temat. Co ciekawe, potwierdzają one skuteczność soku przeciwko wolnym rodnikom, wskazują na działanie przeciwzapalne i zapobieganie chorobom serca.
Naukowcy wykazali także, że w granacie znajduje się dużo witaminy C, a największego skrabu granatu, czyli należących do przeciwutleniaczy polifenoli, jest w tych owocach aż trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie czy czerwonym winie.
1. Sok z granatu kontra przeziębienie
Sok z granatu powinny pić szczególnie osoby narażone na przeziębienia, w tym dzieci. Dlaczego? Pokrywa on aż 40 proc. dziennego zapotrzebowania na wspierającą odporność organizmu witaminę C. Co ważne, warto pić sok ze świeżych granatów, ponieważ proces pasteryzacji może obniżyć zawartość kwasu askorbinowego.
Przeczytaj koniecznie
- Te dolegliwości najczęściej dotyczą kobiet. Zobacz, jak sobie z nimi radzić
- Alergicy muszą robić to inaczej! Dowiedz się więcej na ten temat
- O tej piramidzie się nie mówi. Zobacz, co powinieneś wiedzieć
- Pediatra odpowie na Wasze pytania o dziecięce dolegliwości
- Dzieciom z reguły nie smakuje. Jak to się dzieje, że dorośli tak ją uwielbiają?
2. Pierwsza pomoc przy problemach z trawieniem
Sok z granatów zawiera kwas cytrynowy oraz taninę, która ma właściwości ściągające. Dzięki tym składnikom łagodzi on problemy trawienne. Może być szczególnie przydatny w terapii stanów zapalnych jelit i leczeniu pacjentów z chorobą Crohna, a także innych chorób jelit i układu trawiennego.
3. Remedium na brak witamin
Niedobory witamin bywają niebezpieczne dla organizmu. Zbyt mała ilość potasu może powodować problemy z nawodnieniem organizmu i prawidłową pracą mięśni. Niedobór witaminy E prowadzi do apatii i rozdrażnienia. Może wystąpić także uszkodzenie nerwów.
Z kolei o odpowiedni poziom kwasu foliowego powinny zadbać kobiety w ciąży i planujące dziecko. Składnik ten jest niezbędny do prawidłowego rozwoju płodu, eliminując ryzyko wystąpienia wad cewy nerwowej.
Wszystkie te problemy można rozwiązać pijąc regularnie sok z granatu. Ciemnoczerwony napój posiada nie tylko witaminę C, ale także biorącą udział w tworzeniu się krwi witaminę K, potas, witaminę E oraz kwas foliowy. Wskazane jest spożywanie soku zwłaszcza jesienią i zimą.
4. Sok z granatów wspomaga pracę serca
Brytyjskie badania wykazały, że codzienne spożywanie soku z granatów wykazuje zdolność do poprawy przepływu krwi, utrzymując ścianki tętnic w prawidłowym stanie i spowalniając rozwój blaszki miażdżycowej. Zapobiega przez to chorobie wieńcowej. Co więcej, u pacjentów z miażdżycą, sok może redukować złogi i zwapnienia, obniża też poziom cholesterolu.