Trwa ładowanie...

Eksperci ostrzegają przed zakładaniem dzieciom kołnierzyków do pływania

Większość z was widziała na pewno kiedyś tzw. baby swimmer neck – czyli dmuchany kołnierzyk zakładany dzieciom na szyję, który ma służyć do nauki pływania. Być może niemowlęta wyglądają w nim słodko, ale produkt ten w rzeczywistości może stwarzać dla nich ogromne niebezpieczeństwo. Zdaniem ekspertów tego typu dmuchane gadżety nigdy nie powinny znajdować się w pobliżu szyjki dziecka. Z każdego przedmiotu wypełnionego powietrzem, powietrze to może bowiem "uciec", narażając dziecko na ryzyko utonięcia.

Zobacz film: "Niebezpieczne nadmuchiwane przyrządy dla dzieci"

Dmuchane kołnierzyki do pływania po raz pierwszy zaczęły zyskiwać na popularności kilka lat temu. Obecnie, wielu rodziców używa ich w wanienkach, basenach, a nawet na otwartych akwenach wodnych. Producenci gadżetu twierdzą, że dzięki niemu dzieci mogą swobodnie poruszać się w wodzie i cieszyć nieograniczoną zabawą.

Bezpieczeństwo małego dziecka
Bezpieczeństwo małego dziecka

Ciekawski maluch wymaga stałej kontroli i zabezpieczenia w domu wszelkich niebezpiecznych dla niego rzeczy....

zobacz galerię

Nie wszyscy jednak się z tym zgadzają. Zdaniem ekspertów używanie nadmuchiwanych kołnierzyków może przyczynić się do tragedii – nie tylko z powodu wydobywającego się z nich powietrza, ale także z uwagi na pękające szwy.

Zobacz również:

Należy pamiętać o potencjalnym ryzyku, jakie niesie korzystanie z tego typu gadżetów. Amerykańska Akademia Pediatryczna ostrzega przed wszelkimi przedmiotami pływającymi, które są wypełnione powietrzem (w tym "rękawkami" lub "skrzydełkami wodnymi"). Z uwagi na niespełnione normy bezpieczeństwa, już dwie wersje kołnierzyków sprzedawane w serwisie eBay zostały wycofane ze sprzedaży w sierpniu. Były to gadżety znajdujące się w ofercie używkowników: "livingspace888" oraz "xianan121280".

Niebezpieczeństwo związane z użyciem dmuchanych kołnierzyków
Niebezpieczeństwo związane z użyciem dmuchanych kołnierzyków (123rf.com)

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.