Basen z kulkami, a może z zarazkami?

Sale zabaw są coraz popularniejsze. Odbywają się w nich imprezy urodzinowe najmłodszych, a w niedzielne popołudnia trudno znaleźć tam choć skrawek wolnej powierzchni. Baseny z kulkami to jednak siedliska chorobotwórczych mikroorganizmów.

Kulki wyglądają niewinnie. Są kolorowe i zapewniają najmłodszym świetną rozrywkę. Na ich powierzchni jednak kryje się wiele bakterii i wirusów. Już samo przebywanie w takim skupisku sprzyja zachorowaniom i infekcjom. Z sali zabaw można wrócić z wirusem bostońskim lub bakteryjnym zapaleniem skóry.

  • Byłam kiedyś w sali zabaw z córką na urodzinach jej koleżanki z przedszkola – wspomina Michalina, mama 5-letniej Marysi. I dodaje: - Ona bawiła się w najlepsze, ja z kolei piłam kawę i obserwowałam zabawę dzieciaków. Pomijam fakt, że połowa z nich miała nosy zasmarkane tak, że widać to było ze sporej odległości. Przeraziło mnie jednak coś innegojeden chłopiec bawił się w kulkach, w pewnym momencie przystanął i widać było po jego minie, że coś jest nie tak. Kiedy wyszedł na jego spodniach dało się zauważyć dużą plamę. Kilkulatek się zmoczył. Nikt z personelu nie zareagował. A mama tego chłopca jeszcze na niego nakrzyczała i kazała mu w tych mokrych spodniach bawić się dalej. Chwilę później stamtąd wyszłam.

Takich historii jest wiele. Na forach internetowych rodzice wymieniają się swoimi spostrzeżeniami na temat tych miejsc. I niektóre opowieści budzić mogą grozę.

Dzieci mają niedojrzały układ odpornościowy, w ich przypadku więc łatwo o zakażenie. W dużych skupiskach ludzi narażone są one na atak patogenów przenoszonych drogą pokarmową i kontaktową. O choroby nietrudno również w żłobkach i przedszkolach, ale w tych miejscach nieco bardziej dba się o czystość. A jak jest w salach zabawach? Czy baseny z kulkami muszą być regularnie czyszczone?

Z pewnością powinny, ale tego typu miejsca rozrywki nie podlegają kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej. To właściciel lokalu odpowiada za utrzymanie czystości i porządku, jego decyzją jest również, jak często myje i dezynfekuje kulki, drabinki, baseny.

Kontrole odbywają się po zgłoszoniu interwencji. Wtedy też sprawdzany jest stan techniczny i sanitarny pomieszczeń. Osoby kontrolujące opierają się na oświadczeniach właścicieli i umowach z firmami zajmującymi się czyszczeniem kulek - mówi serwisowi Parenting.pl Małgorzata Kapłanrzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie.

Są jednak lokale, w  których o bezpieczeństwo sanitarne dba się szczególnie mocno. - O częstotliwości mycia przedmiotów, którymi bawią się dzieci, nie decyduje norma czy ustawa, a odpowiedzialność – sugeruje w rozmowie z naszym serwisem Szymon Paprocki, dyrektor Centrum Zabaw Rodzinnych Family Park w Bydgoszczy.

Od początku naszej działalności posiadamy wewnętrzny model w zakresie zarządzania bezpieczeństwem sanitarnym. Określa on zasady codziennego i okresowego monitoringu czystości na obiekcie. Każde z urządzeń (w tym materace, drabinki, zabawki) dezynfekowane jest każdego dnia przez przeszkolony personel – mówi Szymon Paprocki.

Właściciela największej w województwie kujawsko-pomorskim sali zabaw dla dzieci zapytaliśmy też o czyszczenie basenu z piłeczkami. O ile bowiem wyczyszczenie materaca wydaje się być zadaniem stosunkowo prostym, o tyle umycie każdej piłki to praca dla bajkowego Kopciuszka. Na jednym metrze sześciennym znajduje się aż 5000 sztuk kulek.

Posiadamy specjalne urządzenie do mycia kulek, które sprowadziliśmy ze Stanów Zjednoczonych. Maszyna każdą piłeczkę myje w płynie dezynfekcyjnym. Przy basenie z kulkami zaś zamontowaliśmy lampę do filtrowania i dezynfekcji powietrza – tłumaczy.

Zasady korzystania z sal zabaw

Sale zabaw powstały z myślą o zapewnieniu najmłodszym rozrywki na najwyższym poziomie. I z pewnością nie trzeba takich miejsc unikać, należy jednak pamiętać o pewnych zasadach:

  • w sali zabaw powinny się bawić dzieci zdrowe,
  • po opuszczeniu sali trzeba dokładnie umyć dziecku ręce (można użyć również płynu dezynfekującego),
  • w czasie zabawy dziecko nie powinno jeść ani pić (są do tego celu wydzielone specjalne miejsca),
  • dziecko na sali zabaw powinno mieć skarpetki lub obuwie domowe (wchodzenie w butach jest zabronione),
  • rodzic powinien mieć dziecko nieustannie na oku i reagować na jego potrzeby.

Do wszystkiego podchodzić należy z rozsądkiem. Wybierając salę zabaw dla dzieci, warto zwrócić uwagę na obowiązujące w niej standardy bezpieczeństwa technicznego i sanitarnego.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Sale zabaw
Sale zabaw

Sala zabaw - Gliwice

, że nauka ta odbywa się głównie poprzez zabawę. Rodzice, chcąc wspomagać rozwój dziecka, mogą miedzy innymi zabierać dziecko do takich miejsc, jak sale zabaw. Sale (...) się między innymi kilka sal...

Sale zabaw

Sala zabaw - Tychy

Sala zabaw to miejsce przeznaczone dla najmłodszych. Maluchy znajdą tam baseny z piłkami, trampoliny, zjeżdżalnie, bujaki i wiele innych atrakcji przygotowanych specjalnie dla nich. Rośnie zapotrzebowanie na sale zabaw,...

Sale zabaw

Sale zabaw dla dzieci - Wrocław

Sala zabaw to miejsce, w którym dzieci mogą aktywnie spędzić czas, podczas gdy ich rodzice załatwiają różne ważne sprawy. We Wrocławiu jest kilka takich miejsc, a chętnych do skorzystania z nich jest coraz więcej. Sala zabaw...

Sale zabaw

Sale zabaw dla dzieci - Katowice

dziecku możliwość wspólnej zabawy z rówieśnikami. W Katowicach znajdzie się ofertę kilku takich sal zabaw, które proponują wesołe, a (...) , automaty do gier i zabaw. Adres Nibylandii - ul. Pawła Kołodzieja...

Sale zabaw

Sala zabaw - Gdańsk

dla rodzica taka wizyta to okazja do chwili wytchnienia od codziennych obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem. Sale zabaw zaczynają się coraz liczniej pojawiać przede wszystkim w większych miastach. Jednym z miast,...

Sale zabaw

Sale zabaw dla dzieci - Poznań

Baseny z kulkami, specjalne samochodziki, trampoliny, zjeżdżalnie, czytanie bajek, teatrzyki i zajęcia edukacyjne czy taneczne - to wszystko można znaleźć w coraz popularniejszych salach zabaw. Sala zabaw...

Sale zabaw

Sala zabaw - Siedlce

Sale zabaw gwarantują niezapomniane przeżycia nawet największym marudom. Z tego powodu rodziców nie trzeba zbyt długo przekonywać do tego, że ich pociechy uwielbiają przebywać w miejscach dla dzieci, które są specjalnie...

Sale zabaw

Zabawy dla dzieci - plac zabaw

Zabawy dla dzieci - plac zabaw

Sala zabaw to miejsce, gdzie rodzice mają okazję na jakiś czas zostawić swojego malca, nie obawiając się, iż może mu się stać coś złego.

Sale zabaw

Sala zabaw - Zakopane

do Zakopanego. Sale zabaw w Zakopanem Sala zabaw dla dzieci daje wspaniałą okazję do wspomagania rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej, dzięki czemu (...) Sala zabaw to miejsce dla...

Sale zabaw

Sala zabaw - Świdnica

z piłeczkami, trampoliny, zjeżdżalnie, place zabaw oraz przeróżne gry i zabawki dziecięce. W salach zabaw dla dzieci często organizowane (...) są również imprezy urodzinowe dla najmłodszych. W Świdnicy...