Trwa ładowanie...

Dziecko bije inne dzieci

Avatar placeholder
30.05.2019 11:15
Dziecko bije inne dzieci
Dziecko bije inne dzieci (123rf)

Miło jest popatrzeć, jak dzieci grzecznie bawią się ze sobą. Niestety, czasem zabawa przeradza się w bójkę, kończącą się płaczem, siniakami i zadrapaniami. Najgorzej jest, gdy się okazuje, że to nasze dziecko zaatakowało drugie. Choć może nas to przerażać, fakt, iż nasze dziecko bije inne dzieci, jest czymś całkiem normalnym. Wiele dzieci przechodzi tą fazę, a takie zachowanie wcale nie oznacza, że dziecko jest niewychowane lub ma zły charakter. Faza ta kiedyś się skończy, jednak można podjąć pewne kroki, aby to przyspieszyć.

1. Przyczyny agresji u dzieci i sposoby na agresywne dziecko

Agresja u dzieci zazwyczaj wynika z braku możliwości wyrażenia swoich negatywnych emocji w inny sposób. Dzieci nie posiadają umiejętności werbalnych na tyle zaawansowanych, aby móc wyrazić swój gniew, frustrację lub pragnienie nawiązania więzi towarzyskiej. Ograniczenia te w połączeniu z chęcią manifestowania swojej niezależności oraz z brakiem umiejętności samokontroli popędów mogą doprowadzić do przejawów agresji u małych dzieci. Należy jednak pamiętać, iż chociaż tego typu zachowanie jest normalne, to nie należy na nie przymykać oka. Trzeba pokazać dziecku, że to co robi jest złe, a także wskazać na inne sposoby wyrażania negatywnych emocji.

Agresja u dzieci
powinna wywoływać u rodzica odpowiednie zachowanie. Nie można jej akceptować ani ignorować, gdyż w ten sposób dajemy dziecku przyzwolenie na złe zachowanie. Jeśli małe dziecko bije inne dzieci, próby przemówienia mu do rozsądku mogą się nie powieść. Małe dziecko nie rozumie wypowiedzi typu: „A co by było, gdyby on ciebie uderzył?”, gdyż nie posiada na tyle rozwiniętych zdolności kognitywnych, które umożliwiałyby mu postawienie się w czyjejś sytuacji. Zdolne jest jednak do logicznego myślenia i zrozumienia konsekwencji danego zachowania. Jeśli za złe zachowanie dziecko dostaje karę (jest wyłączone z zabawy z innymi dziećmi, nie dostaje słodyczy), to dostrzeże, iż bicie innych jest niewłaściwe i niekorzystne.

Warto uświadomić sobie, że bicie innych nie musi być oznaką agresji. W przypadku młodszych dzieci przemoc może być sposobem na zaistnienie w grupie lub wyrażenie chęci wspólnej zabawy.

2. Jak ukoić negatywne emocje dziecka?

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Po niegrzecznym zachowaniu dziecka koniecznie trzeba z nim porozmawiać. Gdy już nieco ochłonie należy zapytać, co wywołało daną reakcję. Warto podkreślić, że złość jest czymś normalnym, ale bicie kogoś jest niewłaściwe. Można zachęcić dziecko, aby następnym razem powiedziało koledze „Jestem zły na ciebie” zamiast go bić. Dobrym rozwiązaniem jest również polecenie dziecku, aby w konfliktowych sytuacjach szukało pomocy osoby dorosłej. Ponadto należy zadbać o to, by dziecko wiedziało, jak wyrażać swoje emocje w sposób akceptowalny przez otoczenie. W tej kwestii nie należy jednak polegać na wychowawczyni w przedszkolu lub dziadkach - to rodzice są odpowiedzialni za dziecko i to oni powinni zatroszczyć się o kwestię zachowania swojego malucha.

Niektóre dzieci mają bardzo dużo energii, która niewykorzystana może przełożyć się na agresywne zachowanie. Takim dzieciom warto dawać dużo czasu na swobodną zabawę, najlepiej w aktywnej formie na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest jednocześnie świetnym sposobem na danie ujścia negatywnym emocjom dziecka.

Gdy dziecko bije inne dzieci rodzice często czują się zawstydzeni i nie wiedzą jak się zachować. Ważne jest aby konsekwentnie reagować na przejawy przemocy ze strony dziecka. Jeśli raz je ukarzemy za bicie innych dzieci, a innym razem w podobnej sytuacji zachowamy się pobłażliwie, dziecko niczego się nie nauczy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze