Dzieci uwielbiają je na śniadanie. Wyrzucisz, gdy poznasz skład
Serki kanapkowe, typu fromage oraz topione to w Polsce popularne produkty spożywcze. Mają szeroką gamę smaków, więc są często wybierane jako dodatek do pieczywa. Niektórzy zastępują nimi margarynę lub masło, a najmłodsi wręcz je uwielbiają. Tymczasem dietetycy alarmują: jeśli zauważysz w nich te składniki, lepiej zrezygnuj z zakupu.
1. Serki do smarowania pieczywa
Serki wydają się być idealnym dodatkiem do pieczywa, ponieważ łatwo się je rozsmarowuje i mają wiele ciekawych wariantów smakowych. Na polskim rynku spożywczym znaleźć można między innymi serki: z szynką, z pieczarkami, z suszonymi pomidorami, z ziołami, z łososiem czy papryką.
Choć nazywa się je serkami kanapkowymi, to mają o wiele szersze zastosowanie. Służą do zagęszczania sosów, zabielania potraw lub jako jeden ze składników zupy. Ludzie sięgają po nie chętniej niż po zwykły ser twarogowy w kostce.
Bazą serków typu fromage jest twaróg z mleka krowiego albo tłusta śmietanka. Do tego dochodzą dodatki smakowe: sól, przyprawy czy zioła.
2. Jak powstają serki topione?
- Produkcja serów topionych polega na podgrzaniu sera żółtego z dodatkiem masła i serwatki w proszku. Dodatkowo zwiększona w nich jest kaloryczność i zawartość kwasów tłuszczowych nasyconych, mniejsza zawartość witamin i składników odżywczych przez dodatkową obróbkę - mówi w rozmowie z WP abcZdrowie Agnieszka Piskała-Topczewska, dietetyczka.
- Wszystkie sery są na pewno źródłem białka. Można więc powiedzieć, że produkty nabiałowe dostarczają nam pełnego garnituru aminokwasów, łącznie z tymi egzogennymi - tłumaczy i dodaje, że w pierwszej kolejności warto postawić na sery żółte i twarogowe.
3. Skład produktu
Serek serkowi nierówny, dlatego absolutną koniecznością jest czytanie etykiet.
Poniżej umieszczamy składniki, które znajdują się na czarnej liście:
cukier - zwiększy kaloryczność produktu, co może doprowadzić do otyłości i chorób układu krążenia;
częściowo utwardzone oleje roślinne (palmowy, rzepakowy, kokosowy) - są najbardziej szkodliwe, powodują stany zapalne w organizmie;
guma ksantowa i guma guar - mogą wywoływać wzdęcia, nudności, biegunki i wymioty;
skrobia modyfikowana - choć została uznana jako bezpieczny dodatek do żywności, to jest to tzw. "zapychacz";
mączka chleba świętojańskiego - to powszechnie stosowany emulgator, który jest bezpieczny, ale w nadmiarze może powodować wzdęcia;
sorbinian potasu - konserwant uważany za bezpieczny, ale u dzieci może wywoływać reakcje alergiczne;
karagen - wpływa negatywnie na żołądek i jelita, doprowadzając tym samym do chorób układu pokarmowego.
Wszystkie te składniki są niepolecane dla dzieci, szczególnie tych małych. Serki topione to produkty wysokoprzetworzone, w których zawartość sera jest stosunkowo niewielka, pełno w nim za to soli, sztucznych dodatków i zapychaczy, a do tego niezdrowe tłuszcze utwardzane i kwasy nasycone. Maluchom zdecydowanie lepiej podać twarożek, ser biały czy żółty.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl