Trwa ładowanie...

Duphaston w ciąży. Czy jest bezpieczny?

 Agnieszka Gotówka
21.11.2021 22:46
Duphaston w ciąży. Czy jest bezpieczny?
Duphaston w ciąży. Czy jest bezpieczny? (https://stock.adobe.com/)

Duphaston w ciąży stosowany jest w sytuacji, gdy konieczne jest zwiększenie produkcji progesteronu. Co to za lek i czy jest bezpieczny dla dziecka?

spis treści

1. Duphaston w ciąży. Kiedy się go stosuje?

Duphaston to nazwa handlowa leku, którego głównym składnikiem jest dydrogesteron, syntetyczny hormon sterydowy. Wykazuje działanie zbliżone strukturalnie i farmakologicznie do naturalnego progesteronu. Bardzo szybko się wchłania i również szybko podlega metabolizmowi w wątrobie.

Lek wydawany jest z przepisu lekarza, najczęściej wtedy, gdy u kobiety rozpoznaje się niedobór progesteronu. Duphaston stosowany jest w sytuacjach, gdy młoda mama ma za sobą poronienie (nawykowe lub zagrażające). Lek ma pomóc utrzymać ciążę do czasu, aż nie wytworzy się łożysko. Bywa zapisywany również w późniejszym okresie ciąży, np. gdy pojawią się przedwczesne skurcze macicy, a także w leczeniu niepłodności spowodowanej zbyt niskim stężeniem progesteronu.

Zobacz film: "Krwawienie w ciąży - przyczyny i postępowanie"

Duphaston nie jest stosowany jednak wyłącznie u kobiet ciężarnych. Lekarze zapisują go też w przypadku bolesnych miesiączek, endometriozy czy wtórnego braku miesiączki.

2. Duphaston w ciąży – przeciwwskazania

Duphaston jest uznawany za lek bezpieczny, jednak nie każdy może go przyjmować. Przeciwwskazaniem jest uczulenie na dydrogesteron. Nie zaleca się go również w sytuacji, gdy występuje lub istnieje uzasadnione podejrzenie występowania nowotworu, którego wzrost uzależniony jest od progesteronu, np. guza mózgu (oponiaka). Nie jest też wskazany, gdy występują krwawienia z pochwy o nieznanej przyczynie.

Trzeba też mieć na uwadze, że Duphaston może wchodzić w reakcje z innymi lekami i ziołami. Nie wolno łączyć go z preparatami ziołowymi zawierającymi ziele dziurawca zwyczajnego, szałwię i miłorząb, a także lekami przeciwdrgawkowymi, np. stosowanymi w leczeniu padaczki.

Przeczytaj również:

3. Duphaston w ciąży – skutki uboczne

U niektórych pacjentek Duphaston może dawać skutki uboczne. Najczęściej pojawiają się na początku stosowania leku i z czasem łagodnieją.

Pojawić się mogą: ból głowy, migrena, bolesność piersi, nudności, spadek libido czy stany depresyjne. W czasie pierwszych miesięcy przyjmowania leku niektóre kobiety skarżą się na krwawienie lub plamienie niezwiązane z miesiączką. To jednak nie stanowi powodu do niepokoju, o ile nie trwa dłużej niż 2-3 miesiące.

4. Duphaston a luteina

Alternatywą dla Duphastonu jest luteina, czyli naturalny progesteron. Działanie obu substancji jest podobne. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoborów żeńskiego hormonu.

Luteinę można przyjmować dopochwowo lub pod język. Jest też zdecydowanie tańsza od Duphastonu.

Luteina w ciąży - charakterystyka, działanie
Luteina w ciąży - charakterystyka, działanie

Zdrowa, zbilansowana dieta bogata w składniki odżywcze wpływa korzystnie na ciążę i wspomaga właściwy

przeczytaj artykuł

5. Czy Duphaston w ciąży jest bezpieczny?

Kobiety, które w ciaży przyjmują Duphaston, nierzadko zastanawiają się, czy to lek bezpieczny lek i czy jego stosowanie nie spowoduje u dziecka jakiś nieprawidłowości.

Lekarze jednak uspokajają: dydrogesteron jest przepisywany wtedy, gdy to konieczne, a sama substancja nie wykazuje działania termogennego (toksycznegla dla zarodka i płodu).

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze