Dla dzieci ukąszenia komarów mogą być groźne. Tych objawów nie bagatelizuj
Ratowniczki medyczne prowadzące w mediach społecznościowych profil, obserwowany przez ponad 261 tysięcy osób, opublikowały post. Ostrzegają w nim przed ukąszeniami komarów, pokazując, w jaki sposób organizm dziecka może na nie zareagować.
1. Co zrobić, gdy dziecko zostanie pogryzione przez komary?
Nikki i Rach, w sieci znane jako @tinyheartseducation piszą, że gdy komar przebije skórę, jego ślina wraz z toksynami dostaje się pod nią. Skutkiem tego może być reakcja alergiczna – zaczerwienienie, podskórny guzek lub świąd.
"Maluchy są bardziej podatne na ciężkie reakcje alergiczne, które mogą obejmować: duże rany po ukąszeniach, obrzęki i zaczerwienienia w okolicach ukąszeń, pokrzywkę".
Instagramerki piszą także, w jaki sposób postępować, gdy maluch zostanie pogryziony przez komary. Radzą, by w takim przypadku przemyć ukąszenia wodą z mydłem, przyłożyć chłodny okład i zwrócić uwagę na objawy alergii lub anafilaksji. W przypadku alergii, czyli wówczas gdy substancje obecne w ślinie komara prowadzą do uwolnienia histaminy, można zastosować lek przeciwhistaminowy.
Nie zawsze to wystarczy – objawy anafilaksji mogą zdradzać, że zdrowie dziecka jest poważnie zagrożone.
2. Alergia na ukąszenia owadów – reakcja anafilaktyczna
Jakie są jej objawy?
zaczerwienienie skóry,
duże, pokrzywkowe bąble rozsiane po całym ciele,
bóle brzucha, nudności, wymioty,
obrzęk, języka, gardła i krtani,
trudności w połykaniu oraz chrypka,
trudności w oddychaniu,
zasłabnięcie, drgawki.
Gdy dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, życie dziecka może być zagrożone. W takim wypadku konieczne jest niezwłoczne skontaktowanie się z pogotowiem ratunkowym.
W rzeczywistości takie sytuacje należą do rzadkości, bo najczęściej alergię na jad owadów obserwuje się w odniesieniu do błonkoskrzydłych, czyli pszczół, os, szerszeni.
Warto mieć również świadomość, że ukąszenia komarów często powodują trudny do opanowania świąd. W przypadku gdy dojdzie do powstania ranek, może wdać się zakażenie.
Rodzice, którzy planują z maluchem wyjazd na egzotyczne wakacje, powinni zachować czujność również z powodu ewentualnych chorób przenoszonych przez tropikalne gatunki tych owadów.
Jak się ustrzec przed komarami? Przede wszystkim warto stosować odzież ochronną, ale rodzice chętnie też sięgają po repelenty. W tym wypadku trzeba zwrócić uwagę, czy produkt może być stosowany u dzieci, ponieważ zbyt duże stężenie substancji o nazwie DEET może być toksyczne.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl