Trwa ładowanie...

Rumień po kleszczu - jak rozpoznać, jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy

 Ewa Rosiecka
09.09.2021 19:37
Rumień po kleszczu
Rumień po kleszczu (Adobe Stock)

Rumień po kleszczu, tzw. rumień wędrujący to pierwszy symptom, który może świadczyć o zakażeniu krętkiem Borrelia burgdorferi. Rumień ten pojawia się na skórze w wyniku ukąszenia kleszcza. Charakterystyczna wysypka w kształcie koła ukazuje się w ciągu od 3 do 30 dni od ukąszenia, może wystąpić w różnych miejscach ciała, niekoniecznie w miejscu ukąszenia. Czy rumień po kleszczu boli? Jak długo utrzymuje się na skórze? Sprawdź!

spis treści

1. Jak rozpoznać rumień po kleszczu?

Rumień wędrujący po kleszczu wygląda jak duża, okrągła wysypka. Zwykle mierzy od 5 do 6,5 cm i stopniowo rozszerza się; może osiągnąć nawet 30 cm.

Pośrodku najczęściej znajduje się centralne przejaśnienie. U osób o ciemnej karnacji rumień może przypominać siniak. Niestety, objaw ten pojawia się tylko u części osób zakażonych boreliozą, co może niekiedy utrudniać diagnozę.

Czy rumień po kleszczu boli lub swędzi? Często bywa cieplejszy niż reszta ciała przy dotyku, jednak najczęściej nie swędzi i nie jest bolesny.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Borelioza u dzieci. Czy ugryzienie kleszcza może wpłynąć na rozwój płodu?
Borelioza u dzieci. Czy ugryzienie kleszcza może wpłynąć na rozwój płodu?

Ugryzienie kleszcza jest praktycznie nieodczuwalne przez człowieka, a niestety wszystkie jego postacie

przeczytaj artykuł

2. Inne objawy boreliozy

Oprócz charakterystycznego rumienia po ukąszeniu kleszcza, mogą pojawić się także takie objawy, jak:

3. Jak długo rumień po kleszczu utrzymuje się na skórze?

Rumień po kleszczu przez kilka następnych dni stopniowo rośnie. Aby go wyleczyć niezbędny jest antybiotyk. Zwykle terapia antybiotykami szybko przynosi efekty i rumień znika w kilka dni.

Bez podania leków rumień zniknie również, jednak wtedy potrwa to dużo dłużej, niż w przypadu zastosowania leczenia, a krętki Borrelia burgdorferi w dalszym ciągu będą rozprzestrzeniać się w organizmie.

4. Jak skutecznie zapobiegać zakażeniom?

Aby uniknąć rumienia po kleszczu, a co za tym idzie groźnej boreliozy, warto zadbać o odpowiednią ochronę przed kleszczami, a w przypadku gdy dojdzie do ukąszenia, szybko go usunąć.

W czasie spacerów w parku czy w lesie zalecane jest noszenie ubrań osłaniających ciało, najlepiej w jaskrawych kolorach, na których łatwo zauważyć kleszcza, stosowanie środków odstraszających owady. Warto również nosić wysokie buty.

Anaplazmoza – groźna choroba przenoszona przez kleszcze
Anaplazmoza – groźna choroba przenoszona przez kleszcze

Pierwszy przypadek zachorowania na anaplazmozę w Europie odnotowano w 2001 roku. Diagnozę postawiono

przeczytaj artykuł

Zawsze po powrocie warto dokładnie obejrzeć całe ciało, czy nie doszło do ukąszenia kleszcza. Im szybciej usuniemy insekta, tym lepiej.

Wynika to z faktu, że bakteria boreliozy znajduje się w jelitach kleszcza i dostaje się do organizmu człowieka poprzez gruczoły ślinowe kleszcza, a krętki uaktywniają się, gdy jelita kleszcza wypełnią się krwią. Zanim bakteria dostanie się do organizmu żywiciela, mija zwykle około półtorej doby.

Jeśli zauważymy jakiekolwiek objawy ukąszenia kleszcza powinniśmy jak najszybciej usunąć pajęczaka, zdezynfekować miejsce zakażenia i obserwować.

W przypadku wystąpienia rumienia po kleszczu lub innych objawów boreliozy, należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ choroba ta nieleczona może prowadzić do wielu poważnych powikłań.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze