Trwa ładowanie...

Dieta dla dzieci z zaparciami

Avatar placeholder
17.05.2019 12:45
Dieta dla dzieci z zaparciami
Dieta dla dzieci z zaparciami (123rf)

Dieta dla dzieci z zaparciami powinna zawierać produkty bogate w błonnik pokarmowy i uwzględniać większe spożycie napojów oraz pokarmów płynnych. Jeśli dziecko ma problemy trawienne, powinno spożywać posiłki regularnie, najlepiej 4-5 razy na dzień w mniejszych porcjach. Należy pamiętać o zjedzeniu pierwszego śniadania. Przy zaparciach i zatwardzeniu unikaj podawania maluchowi słodyczy, zwłaszcza tych czekoladowych, które powodują twardnienie stolca i utrudniają wypróżnienie.

1. Przyczyny zaparć u dziecka

O zaparciu można mówić wtedy, gdy stolec jest oddawany rzadziej niż dwa razy w tygodniu lub jeśli masa kałowa jest zbita, twarda, czasami sucha i oddawana z wielkim trudem. Przy zaparciach dziecko może mieć napięty brzuszek, skarżyć się na ból brzucha i mieć kłopoty z wydaleniem kału. Przy silnych zaparciach na odbycie mogą pojawić się pęknięcia, spowodowane znacznym wysiłkiem podczas defekacji. Jeśli dziecko często cierpi na zaparcia i ma zatwardzenia, skontaktuj się z pediatrą.

Za przyczyny zaparću dzieci uważa się:

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"
  • nieodpowiednią dietę – zawierającą mało błonnika i płynów,
  • nieregularne odżywianie się,
  • niedobór żelaza w organizmie,
  • alergie pokarmowe,
  • zwolnioną perystaltykę jelit,
  • zbyt małą aktywność ruchową,
  • żylaki odbytu,
  • niektóre choroby, np. niedoczynność tarczycy, cukrzyca,
  • wstrzymywanie stolca, np. na tle nerwowym.

U dzieci w wieku przedszkolnym problemy ze zrobieniem kupy mogą być wywołane nie tylko czynnikami fizjologicznymi, ale również psychicznymi. Dziecko może w ten sposób reagować na zmiany zachodzące w życiu rodziny, takie jak np. przeprowadzka, awantury rodziców czy narodziny rodzeństwa. Bardzo często problemy z zaparciami u malucha zbiegają się z posłaniem go do przedszkola. Toalety w przedszkolu nie zapewniają prywatności – zamki w drzwiach są często popsute i istnieje obawa, że ktoś zakłóci wizytę w ubikacji. Dziecko może krępować się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w takich warunkach. Wstrzymywanie kupy prowadzi nieuchronnie do zaparć.

2. Dieta w zaparciach u dziecka

Przy problemach z zaparciami dziecko powinno spożywać posiłki regularnie, najlepiej o stałych porach, 4-5 razy na dzień po mniejsze porcje. Nie wolno zapominać o przygotowaniu maluchowi pierwszego śniadania, ponieważ rano wzrastają czynności wydzielnicze i ruchowe przewodu pokarmowego. Uczul dziecko, by starannie przeżuwało każdy kęs jedzenia. Dobrze rozdrobnione pokarmy nie zalegają w jelitach. Nie podawaj maluchowi produktów zapierających, takich jak gotowana marchewka, ryż, banany, czekolada czy wyroby ciastkarskie. Zwiększ w diecie dziecka spożycie ciemnego pieczywa, a zrezygnuj z pieczywa jasnego – zwłaszcza z bułek pszennych.

Podawaj maluchowi produkty, które działają rozwalniająco, np. płatki owsiane, otręby pszenne, mielone siemię lniane czy buraki. W diecie przy zaparciach powinny się również znaleźć surowe warzywa i soki warzywne. Pracę jelit wspomogą pektyny i błonnik zawarty w świeżych owocach: malinach, jeżynach, porzeczkach, truskawkach i czarnych jagodach. Jeśli dziecko ma problemy z szybką przemianą materii i przesuwaniem treści pokarmowej w jelitach, należy zwiększyć spożycie płynów, zwłaszcza niegazowanej wody mineralnej i fermentowanych napojów mlecznych – kefirów, jogurtów, maślanek.

Problemy z zaparciami u dziecka znikną, gdy ograniczysz potrawy mączne, np. knedle, kopytka, kluski, oraz produkty wzdymające, np. soczewicę, groch, fasolę, bób. Pamiętaj, by unikać tłustego jedzenia i ograniczyć spożycie jaj, zwłaszcza gotowanych na twardo. Zaparcia u dzieci są również często spowodowane przez nadmierne spożycie cukru, w tym jedzenie słodyczy oraz picie napojów gazowanych. Leczenie zaparć u dzieci można wspomóc przez wypicie szklanki soku z warzyw lub owoców na pół godziny przed zjedzeniem śniadania. Na zaparcia dobra jest również przegotowana woda z miodem wypita przed jedzeniem lub spożycie kilku suszonych śliwek moczonych w przegotowanej wodzie.

Joanna Krocz

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze