Ciężarna pacjentka zmarła po obumarciu płodu. Doszło do wstrząsu septycznego
Śmierć 30-letniej pacjentki, która trafiła do Szpitala Powiatowego w Pszczynie w 22. tygodniu ciąży, wstrząsnęła całym krajem. U kobiety stwierdzono bezwodzie, które prowadzi do śmierci płodu. Mimo to ciąża nie została przerwana, a u 30-latki rozwinęło się zakażenie wewnątrzmaciczne, którego następstwem był zgon. Czym jest wstrząs septyczny?
1. Śmierć ciężarnej pacjentki
W ostatnich dniach media obiegła tragiczna wiadomość o śmierci 30-letniej ciężarnej kobiety, która trafiła do pszczyńskiego szpitala. Kiedy została przyjęta, stwierdzono u niej bezwodzie (brak płynu owodniowego niezbędnego do rozwoju i życia płodu).
Mimo że nie było szans na przeżycie płodu, lekarze nie zdecydowali się na przerwanie ciąży. Postanowili poczekać, aż dojdzie do samoistnego poronienia. Jednak gdy płód obumarł, nastąpiło zakażenie wewnątrzmaciczne, które spowodowało u kobiety wstrząs septyczny, prowadzący do jej śmierci.
"Pacjentka 22. tydzień ciąży, bezwodzie. Lekarze czekali na obumarcie płodu. Płód obumarł, pacjentka zmarła. Wstrząs septyczny" – napisała Jolanta Budzowska, prawniczka specjalizująca się w sprawach z zakresu błędów medycznych.
2. Wstrząs septyczny w ciąży – co to jest?
Wstrząs septyczny jest rzadkim, lecz niezwykle groźnym powikłaniem w przebiegu sepsy (ogólnoustrojowego zakażenia organizmu). Do ostrej reakcji organizmu dochodzi w wyniku infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej.
W przypadku kobiet w ciąży wstrząs septyczny może być spowodowany powikłaniami po poronieniu, przerwaniu ciąży, infekcji nerek, worka owodniowego lub macicy, czy tak jak w przypadku zmarłej 30-latki, dopuszczenie do rozwoju zakażenia wewnątrzmacicznego po obumarciu płodu.
Do najbardziej charakterystycznych objawów wstrząsu septycznego należy: wysoka temperatura (powyżej 38 stopni Celsjusza) lub jej spadek poniżej 36 stopni, gwałtowny spadek ciśnienia i zaburzenie funkcjonowania narządów w wyniku niedotlenienia. Może się również objawiać (w przypadku ciężarnych) wydzieliną z pochwy, a także bólem w obrębie jamy brzusznej.
Dlatego, kiedy u ciężarnej wystąpią objawy wstrząsu septycznego, konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna. Według statystyk zgon w wyniku sepsy dotyczy sześciu procent wszystkich ciąż w Stanach Zjednoczonych. Brak statystyk dla Polski.
3. Leczenie w przypadku wystąpienia wstrząsu septycznego
Jednak to czy wstrząs septyczny zakończy się zgonem pacjentki, zależy przede wszystkim od tego, w którym momencie zostanie zdiagnozowany. Jeżeli leczenie zostanie szybko wprowadzone, szanse na przeżycie wzrastają.
Konieczne jest przede wszystkim natychmiastowe usunięcie ogniska zakażenia, które doprowadziło do rozwoju sepsy.
Następnie jedynym rozwiązaniem jest leczenie objawowe. Zadaniem medyków jest także utrzymanie prawidłowego ciśnienia i ustabilizowanie pracy serca. W niektórych przypadkach konieczne jest także przetoczenie krwi.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl