Przejdź na WP

Alice Hudson ugryzł kot. Zarażenie bakterią Pasteurella mogło okazać się śmiertelne. Powikłania po pasterelozie prowadzą do sepsy

Najlepszym przyjacielem 6-letniej Alice Hudson jest kot imieniem Tygrys. Podczas zabawy, kot ugryzł dziewczynkę, a rany po zębach nie goiły się. Dziecko zaraziło się bakterią Pasteurella. Lekarze musieli ją operować, ponieważ infekcja mogła zagrozić jej życiu. Czy zwierzę i dziecko to najlepszy duet?

Zobacz film: "Kot i schody. Nagranie cię rozbroi"

1. Kot ugryzł dziecko

6-letnia Alice Hudson bawiła się ze swoim kotem Tygrysem, rzucając mu piłeczkę z kocimiętką. Zabawa trwała w najlepsze aż nagle matka dziewczynki usłyszała jej krzyk i płacz. Najlepszy przyjaciel dziewczynki, którego nazywała swoim małym braciszkiem, ugryzł ją w ramię.

Zachowanie kota zdziwiło rodzinę, jednak ten, jakby wiedział, że źle zrobił, łasił się do Alice, jakby chciał ją przeprosić. Matka zdezynfekowała ranę i poszła do pracy. Kolejnego dnia rany zamiast się goić, zaogniały się coraz bardziej. Ojciec dziecka zadzwonił do lekarza po instrukcję, co w tej sytuacji powinien zrobić. Zalecono wizytę w szpitalu.

Rany Alice Hudson nie goiły się
Rany Alice Hudson nie goiły się

Alice nie chciała nikomu pokazywać swojego ramienia, rany bolały i sączyły się. Lekarze stwierdzili, że cztery z pięciu ran zostały zainfekowane bakterią Pasteurella. Stan zapalny rozwinął się w ciągu 24h. Aby zapobiec dalszemu zakażeniu i rozwinięciu się sepsy lub zapaleniu opon mózgowych, potrzebna była natychmiastowa operacja.

- Ta wiadomość zwaliła nas z nóg. Nasza mała dziewczynka leżała w wielkim łóżku, podłączona do kroplówek i za chwilę miała jechać na salę operacyjną, a to wszystko z powodu ugryzienia kota – wspominają rodzice.

Alice i Tygrys to nierozłączni przyjaciele, którzy spędzali ze sobą każdą wolną chwilę. Rodzice zastanawiali się, co mają zrobić ze zwierzęciem. Ustalili jednak, że kot nie ugryzł Alice ze złości. Para postanowiła, że poczeka, aż wrócą do domu z córką i zobaczą, jak będą układać się ich relacje.

Czym może zarazić się dziecko od kota? Alice Hudson ze swoim kotem
Czym może zarazić się dziecko od kota? Alice Hudson ze swoim kotem

- Tygrysa mamy odkąd był małym kotkiem. Kochają się z Alice, śpią razem. Nazywa go swoim młodszym braciszkiem. Nie możemy pozwolić, by zniknął z jej życia – mówią rodzice dziewczynki.

Lekarze oczyścili rany Alice i po pięciu dniach mogła opuścić szpital. Pierwsze spotkanie dziewczynki z kocim przyjacielem nie było łatwe. Dziecko wiedziało, że było w szpitalu z powodu Tygrysa, a kot jakby przeczuwał, że wszystko, co się wydarzyło, było jego zasługą.

Po dwóch dniach relacja kota i dziecka wróciła do pierwotnego stanu – znów są nierozłączni.

2. Pastereloza – choroba wywołana ugryzieniem zwierzęcia

Pastereloza jest chorobą wywołaną przez bakterię Pasteurella multocida, która powszechnie bytuje w górnych drogach oddechowych dzikich oraz domowych zwierząt, w tym psów i kotów, ale także ptactwa. Może stać się przyczyną ciężkich i śmiertelnych chorób.

Do zakażenia człowieka dochodzi, kiedy zwierzę ugryzie, poliże lub zadrapie. W ranach pojawia się stan zapalny, który rozwija się w ciągu 24h od zdarzenia.

Zakażenie początkowo ograniczone jest do skóry i tkanki podskórnej, ale dość szybko, bo w ciągu 48h, może prowadzić do powstania ropni, zapalenia stawów i kości. Rozwój pasterelozy może prowadzić do sepsy i zapalenia opon mózgowych, które mogą skończyć się śmiercią.

Pasterelozę można całkowicie wyleczyć, pod warunkiem, że szybko udamy się do lekarza.

Zobacz także: po ugryzzieniu psa musieli amputować jej kończyny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.