Chrzest dziecka – termin, formalności, ubiór, przyjęcie
Chrzest dziecka to bardzo ważne wydarzenia dla rodziców. Jeżeli jest to pierwsze dziecko, to chrzest jest wyjątkowym i emocjonującym czasem. Rodzice wpadają w szał przygotowań, jednak często podczas organizacji chrztu warto skorzystać z kilku sprawdzonych rad.
1. Chrzest dziecka – termin
Przed wybraniem daty chrztu dziecka najlepiej jest udać się do swojej parafii, w celu sprawdzenia dostępności terminu. Każda parafia ma inne zwyczaje. Zdarza się, iż w danym Kościele chrzty dzieci odbywają się jeden raz w miesiącu. Jeżeli rodzice zaplanują sobie konkretną datę, to warto kilka tygodni wcześniej najpierw skonsultować ją z parafią, a organizowanie przyjęcia, zwłaszcza jeśli ma się odbyć w restauracji, dostosować do daty chrztu w Kościele.
Zorganizowanie chrztu z mniejszym dzieckiem jest dużo łatwiejsze niż z dzieckiem, które ma kilka miesięcy. Mniejsze dzieci zazwyczaj przesypiają całą mszę, a rodzice nie muszą się stresować tylko w spokoju przeżyć ważną chwilę.
Chrzty dzieci odbywają się często w czasie mszy, ale zdarzają się sytuację, że księża chrzczą dzieci tuż po niej.
2. Chrzest dziecka – formalności
Na początku warto, jest wybrać termin chrztu w Kościele. Kolejnym krokiem powinno być wybranie rodziców chrzestnych dla swojej pociechy. Decyzję tą rodzicie, powinni przemyśleć na spokojnie i racjonalnie o niej zdecydować, gdyż w wielu rodzinach wybór ojca lub matki chrzestnej jest bardzo złym wyborem. Jeżeli rodzice spotykają się często z kandydatem na chrzestnego i utrzymują przyjazne stosunki, to może się okazać, że wybór jest trafiony.
Jeżeli chrzestni są wybrani, należy ich o tym powiadomić, ponieważ zdarza się, że niektóre osoby odmawiają tej ważnej funkcji.
Następnie rodzice powinni udać się do kancelarii parafialnej, w celu dopełnienia niezbędnych formalności. Rodzice proszeni są o wypełnienie należytych i niezbędnych dokumentów, a także o wniesienie opłaty za chrzest. Każda parafia może podać inną cenę za chrzest dziecka, jednak zazwyczaj rodzice płacą „co łaska”.
Rodzice chrzestni muszą wziąć ze swojej parafii zaświadczenie o tym, iż spełniają warunki na chrzestnego, a także czy są praktykującymi katolikami. Ostatecznie w dniu chrztu rodzice chrzestni powinni mieć ze sobą zaświadczenie z odbytej spowiedzi.
Około tygodnia przed planowanym chrztem, gdy rodzice mają załatwione wszelkie formalności rodzice i rodzice chrzestni muszą udać się na spotkanie przed chrzcielne. Na tym spotkaniu wyjaśniany jest cały przebieg mszy świętej, dlatego nikt nie powinien odczuwać stresu w dniu chrztu dziecka.
3. Chrzest dziecka – ubiór
W dniu chrztu dziecko powinno być ubrane odpowiednio do pory roku. Nie można kierować się wyłącznie modą. Dzieci muszą czuć pełen komfort podczas ceremonii. Jeżeli jest ciepło, należy wybrać przewiewny ciuszek, jeżeli jest mróz czy deszcz, należy ubrać dziecko grubiej, tak aby nie miało możliwości przeziębienia się.
Najczęściej rodzice wybierają ubranka w kolorze białym: sukienki, garnitury, koszule. Jeżeli jest zima i dziecko musi mieć grubą kurtkę, to nie musimy kupować specjalnie kurtki w kolorze białym. Każdy inny odcień też się nada. Chrzest nie jest wybiegiem mody, a pierwszą i najważniejszą ceremonią w życiu dziecka.
4. Chrzest dziecka – przyjęcie
Po ceremonii kościelnej rodzice dzieci zapraszają swoich gości na poczęstunek. Coraz częściej chrzty dzieci odbywają się w restauracjach i przyjmują formę naprawdę wielkiej uroczystości. A tymczasem czy to jest naprawdę konieczne? Oczywiście, że nie. Można zaprosić swoich gości na skromy obiad do domu.
Musisz to wiedzieć
Chrzest święty to przede wszystkim ceremonia dla dziecka i to ono powinno być w centrum zainteresowania. Czasami warto zrobić mniejsze przyjęcie i zaprosić najbliższych gości, którzy są naprawdę ważni w życiu dziecka.