Trwa ładowanie...

Szatka do chrztu. Co symbolizuje?

Szatka do chrztu wraz ze świecą to pamiątki najważniejszego dla chrześcijan sakramentu. Są one przynoszone do kościoła przez rodziców chrzestnych, a następnie wręcza się je dziecku.

Zobacz film: "Jak twój maluszek rozwija się w brzuchu?"

spis treści

1. Szatka do chrztu dla chłopca i dziewczynki

Dawniej szatkę do chrztu szyto samodzielnie. Popularne było haftowanie na niej imienia dziecka oraz daty jego urodzin. Niekiedy oznaczano kolorami płeć malucha – niebieską nicią lub lamówką chłopca, różową – dziewczynki (dziś to równie popularne).

Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami...

zobacz galerię

W teorii szatka do chrztu powinna być biała, co ma związek z jej symboliką. Stanowi ona znak przemiany, jaka dokonuje się w momencie chrztu. Zmazywany jest grzech pierworodny, a nowo ochrzczony jednoczy się z Chrystusem i zaczyna nowe życie w wierze chrześcijańskiej. Biel to też kolor czystości i niewinności, a w Biblii również światła i życia.

8 najgorszych prezentów dla dzieci
8 najgorszych prezentów dla dzieci [10 zdjęć]

Wielkimi krokami zbliżają się dni, na które czekają mali i duzi. Zapach unoszącego się w powietrzu cynamonu...

zobacz galerię

2. Jak powinna wyglądać szatka do chrztu?

Tradycyjnie szatkę do chrztu kupuje matka chrzestna, która w ten sposób zobowiązuje się do pomocy rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.

Na szatce do chrztu coraz częściej umieszcza się tematyczną grafikę, a niekiedy nawet zdjęcie dziecka. Popularne są też napisy, np. wyhaftowane imię oraz data udzielenia sakramentu.

Inni, choć tacy sami. O dyskryminacji religijnej w szkole
Inni, choć tacy sami. O dyskryminacji religijnej w szkole

Są wytykane placami, czasem wyzywane i poniżane. W czasie, gdy ich koledzy są na lekcji religii, oni...

przeczytaj artykuł

. Szatka do chrztu szyta jest w stylu klasycznym. Najczęściej wykonana jest z bawełny lub satyny i posiada jedynie subtelne zdobienia. Wykończona jest lamówką lub białą koronką, w którą niekiedy wplata się białą wstążkę. Haft jest zrobiony albo z białej, alb złotej nici.

Szatka może mieć kształt kwadratu lub koszulki. Nie jest to jednak element odzieży, pełni rolę wyłącznie symboliczną.

3. Kiedy nakłada się szatkę do chrztu?

Białą szatkę dziecko otrzymuje podczas ceremonii chrztu świętego. Na słowa kapłana: [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne, matka chrzestna kładzie ją na klatce piersiowej dziecka.

 5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka
5 znaków ostrzegawczych, które mogą świadczyć o autyzmie u dziecka [6 zdjęć]

Autyzm dotyka około 1 proc. ludzi na świecie, według danych Centers for Disease Control and Prevention....

zobacz galerię

Szatka do chrztu jest najczęściej przechowywana przez rodziców jako pamiątka. W zdecydowanej większości przypadków sakrament udzielany jest niemowlętom, stąd po kilkunastu latach oglądanie białej szatki budzi wspomnienia i pozytywne emocje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.