Szatka do chrztu. Co symbolizuje?
Szatka do chrztu wraz ze świecą to pamiątki najważniejszego dla chrześcijan sakramentu. Są one przynoszone do kościoła przez rodziców chrzestnych, a następnie wręcza się je dziecku.
1. Szatka do chrztu dla chłopca i dziewczynki
Dawniej szatkę do chrztu szyto samodzielnie. Popularne było haftowanie na niej imienia dziecka oraz daty jego urodzin. Niekiedy oznaczano kolorami płeć malucha – niebieską nicią lub lamówką chłopca, różową – dziewczynki (dziś to równie popularne).
W teorii szatka do chrztu powinna być biała, co ma związek z jej symboliką. Stanowi ona znak przemiany, jaka dokonuje się w momencie chrztu. Zmazywany jest grzech pierworodny, a nowo ochrzczony jednoczy się z Chrystusem i zaczyna nowe życie w wierze chrześcijańskiej. Biel to też kolor czystości i niewinności, a w Biblii również światła i życia.
2. Jak powinna wyglądać szatka do chrztu?
Tradycyjnie szatkę do chrztu kupuje matka chrzestna, która w ten sposób zobowiązuje się do pomocy rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze katolickiej.
Na szatce do chrztu coraz częściej umieszcza się tematyczną grafikę, a niekiedy nawet zdjęcie dziecka. Popularne są też napisy, np. wyhaftowane imię oraz data udzielenia sakramentu.
. Szatka do chrztu szyta jest w stylu klasycznym. Najczęściej wykonana jest z bawełny lub satyny i posiada jedynie subtelne zdobienia. Wykończona jest lamówką lub białą koronką, w którą niekiedy wplata się białą wstążkę. Haft jest zrobiony albo z białej, alb złotej nici.
Szatka może mieć kształt kwadratu lub koszulki. Nie jest to jednak element odzieży, pełni rolę wyłącznie symboliczną.
3. Kiedy nakłada się szatkę do chrztu?
Białą szatkę dziecko otrzymuje podczas ceremonii chrztu świętego. Na słowa kapłana: [imię dziecka], stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego, nieskalaną aż po życie wieczne, matka chrzestna kładzie ją na klatce piersiowej dziecka.
Szatka do chrztu jest najczęściej przechowywana przez rodziców jako pamiątka. W zdecydowanej większości przypadków sakrament udzielany jest niemowlętom, stąd po kilkunastu latach oglądanie białej szatki budzi wspomnienia i pozytywne emocje.