Trwa ładowanie...

Chrzestna – formalności, obowiązki, rola

Avatar placeholder
31.03.2021 17:10
Chrzestna – formalności, obowiązki, rola
Chrzestna – formalności, obowiązki, rola (123rf)

Bycie matką chrzestną to bardzo odpowiedzialna funkcja. Kobieta, która zostaje matką chrzestną, powinna czuć się dumna i z radością pełnić tę ważną funkcję. Nie każda kobieta wie co, należy do obowiązków chrzestnej, dlatego nie każda wypełnia swój obowiązek należycie. Jak powinna zachowywać się chrzestna i jakie są jej zadania podczas ceremonii chrztu?

spis treści

1. Chrzestna – formalności

To rodzice dziecka, które ma zostać ochrzczone, decydują o tym, kto zostanie chrzestną, a kto będzie pełnił obowiązku chrzestnego, dla ich pociechy. Z całą pewność muszą to być osoby, z którymi utrzymywany jest regularny kontakt. Dobrze by było, aby chrzestna była obecna w życiu dziecka tak często, jak to możliwe. Matka chrzestna powinna być przykładem dla swojego chrześniaka, jak również powinna wychowywać zgodnie z zasadami chrześcijaństwa.

Aby móc zostać chrzestną należy spełnić kilka wymogów, otóż matką chrzestną nie może zostać osoba, która nie ukończyła 16 roku życia i która nie ma bierzmowania. Chrzestną nie może być kobieta, która jest rozwódką. Matką chrzestną nie może zostać także biologiczna matka dziecka. Jeżeli rodzice zdecydują się na matkę chrzestną, to powinni zawczasu zapytać ją o zgodę, gdyż nie każda osoba zgadza się pełnić tak ważną funkcję. Następnie rodzice powinni udać się do kancelarii parafialnej w celu dopełnienia formalności.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria, praktyczne podarunki, bańka my wish [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami

zobacz galerię

Matka chrzestna proszona jest o przyniesienie ze swojej parafii zaświadczenie, które udowadnia, że kobieta może pełnić tę funkcję, a także czy jest praktykującą katoliczką.

2. Chrzestna – obowiązki

Obowiązkiem wynikającym z bycia matką chrzestną jest zakup ubranka dla dziecka. Nie każdy wie o tym zwyczaju, jednak chrzestna powinna wybrać ubranko dla swojego przyszłego chrześniaka. Jeżeli rodzice sami chcą dokonać takiego wyboru, to chrzestna powinna pamiętać, że to do niej należy kupienie szatki chrzcielnej.

Chrzestna podczas ceremonii chrzcielnej zakłada dziecku szatkę chrzcielną, ten gest ma symbolizować, że podejmuje się wykonywania nowych obowiązków. Przyjęło się, że rodzice chrzestni obdarowują swojego chrześniaka lub chrzestną wyjątkowym prezentem. Oprócz tego warto zakupić dziecku pamiątkę chrztu, która będzie z dzieckiem przez wiele lat.

3. Chrzestna – rola

Podczas ceremonii chrztu świętego chrzestna składa wyznanie wiary i wypowiada słowa przysięgi. Nakładają dziecku szatkę, chrzestna błogosławi maleństwo i wprowadza je do rodziny kościoła.

Musisz to wiedzieć

Rolą matki chrzestnej oprócz obdarowywania prezentami jest coś znacznie ważniejszego. Chrzestna powinna uczyć dziecko życia w zgodzie z zasadami kościoła, powinna także praktykować z dzieckiem wiarę. Matka chrzestna powinna być opoką dla rodziców w trakcie problemów z dzieckiem. Powinna służyć im wsparciem i dobrą radą.

Po mszy chrzcielnej obowiązki chrzestnej nie kończą się – wręcz przeciwnie zaczynają. Chrzestni powinni utrzymywać przyjazne stosunki ze swoimi chrześniakami oraz powinni budować specjalną nić porozumienia między sobą. Chrzestni powinni umieć zjednać w sobie dziecko, które bezgranicznie powinno im zaufać.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze