Chrzestny – obowiązki, ceremonia chrztu, formalności, upominek
Ojciec chrzestny to bardzo istotna i odpowiedzialna rola w życiu mężczyzny. Chrzestny powinien służyć radą i przykładem swojemu chrześniakowi lub chrześnicy. Rodzice dziecka powinni się bardzo dokładnie zastanowić, która osoba spełnia te kryteria, gdyż wybór ojca chrzestnego to decyzja na całe lata. Jakie są zatem obowiązki chrzestnego?
1. Obowiązki chrzestnego
Obowiązki chrzestnego nie skupiają się jedynie na obdarowywaniu prezentami, to miły dodatek, ale niekonieczny. Najważniejsze, aby ojciec chrzestny przez całe życie służył dziecku dobrą radą i pomagał rodzicom w wychowaniu dziecka w wierze kościoła katolickiego. Chrzestny powinien stanowić dla malucha wzór do naśladowania. Powinien także wspierać rodziców w długim procesie wychowania.
Niektórzy twierdzą, iż to chrzestni przejmują opiekę nad dzieckiem po śmierci obojga rodziców.
2. Chrzestny – ceremonia chrztu
Podczas ceremonii chrztu świętego chrzestna trzyma dziecko na rękach, a chrzestny zapala świecę. Zapalenie świecy ma symbolizować prowadzenie dziecka przez naukę Jezusa. Ojciec chrzestny w czasie chrztu świętego wyznaje swoją wiarę, a także zobowiązuje się do tego, że będzie pomagał wychowywać dziecko w wierze katolickiej.
Po ceremonii chrzcielnej ojciec chrzestny powinien zatrzymać świecę chrzcielną. Nie może jej zgubić, ponieważ ta świeca powinna być obecna podczas kolejnych sakramentów dziecka. Jednak ten zwyczaj nie jest w Polsce często praktykowany, a świecę chrzcielną najczęściej zabierają rodzice dziecka.
Inne są obowiązki matki chrzestnej i ojca chrzestnego w czasie chrztu świętego, dlatego każda z tych osób jest bardzo ważna w przyszłym życiu dziecka.
3. Formalności chrzestnego
Aby zostać ojcem chrzestnym należy spełnić kilka określonych kryteriów. Ojcem chrzestnym można zostać, gdy ma się skończone 16 lat, przyjęło się sakrament chrztu i sakrament bierzmowania. Ojciec chrzestny nie może być po rozwodzie i musi być praktykującym katolikiem. Ojcem chrzestnym nie może zostać ojciec biologiczny dziecka.
Kilka dni przed planowaną ceremonią chrztu świętego rodzice, jak również rodzice chrzestni dziecka muszą wziąć udział w spotkaniu, na którym ksiądz tłumaczy, jak będzie przebiegała ceremonia.
Chrzestny musi przynieść zaświadczenie ze swojej parafii, na którym będzie napisane, iż nie istnieją żadne przeciwwskazania co do podjęcia roli ojca chrzestnego. Chrzestni muszą również podpisać kartkę, że wzięli udział w spowiedzi przed chrzcielnej.
4. Chrzestny – upominek
Po ceremonii chrzcielnej rodzice organizują przyjęcie dla swojego dziecka, na której goście wręczają prezenty. Przyjęło się, że to rodzice chrzestni obdarowują swoich chrześniaków najobfitszymi prezentami. Jednak mimo ładnego, drogiego prezentu warto pomyśleć o tym, aby dziecko miało pamiątkę po chrzestnym.
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele możliwości. Można kupić szkatułkę na pierwszy ząbek, smoczek, naszyjnik, kolczyki. Można kupić pamiątkę chrztu świętego, która może być w formie obrazka, szkatułki i może być spersonalizowana.
Musisz to wiedzieć
Najlepiej jest kupić prezent funkcjonalny, który będzie służył dziecku na długie lata i o którym będzie zawsze pamiętało lub miało przy sobie.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Prezent na chrzciny dla dziewczynki – rodzice, chrzestni, popularne prezenty.