Matka chrzestna – obowiązki, formalności
Chrzest dziecka jest dla niego pierwszym i najważniejszym sakramentem. Do chrztu rodzice muszą wybrać matkę i ojca chrzestnego dla swojej pociechy. Powinny to być osoby, z którymi dziecko na pewno nie straci kontaktu, a ich relacje będą podtrzymywane i przyjazne. Dlatego wybór matki chrzestnej powinien być wcześniej dokładnie przemyślany.
1. Matka chrzestna – obowiązki
Zostanie matką chrzestną jest niewątpliwie przywilejem i powodem do dumy. Rodzice, wybierając matkę chrzestną dokładnie wiedzą, dlaczego akurat ta osoba ma pełnić tę ważną funkcję. Matka chrzestna powinna być zadowolona i wdzięczna za to, że rodzice dziecka obdarzają ją tak wielkim zaufaniem.
Matka chrzestna powinna jednak sama wiedzieć i dążyć do tego, że od dnia chrztu jej życie się nieco zmieni. Chrzestna powinna chcieć spotykać się ze swoim chrześniakiem i tak często, jak to możliwe służyć mu radą i wsparciem.
Niepisana zasada mówi, iż matka chrzestna zaopatruje swojego przyszłego chrześniaka w ubranko do chrztu. Dlatego kilka tygodni przed planowaną ceremonią chrztu chrzestna powinna skonsultować ten fakt z rodzicami dziecka. Jeżeli oni nie znają tej zasady, to przyszła chrzestna z pewnością zapunktuje. W przypadku, gdy to rodzice dziecka zadeklarują się, że chcą sami kupić ubranko do chrztu, to chrzestna obowiązkowo powinna zaopatrzyć się w szatkę do chrztu. Szatka chrzcielna symbolizuje zgodę na przyjęcie funkcji matki chrzestnej.
W czasie ceremonii chrztu świętego chrzestna i chrzestny wprowadzają dziecko do wspólnoty kościoła. W czasie mszy świętej i ceremonii chrzcielnej matka chrzestna ma za zadanie nałożenie dziecku szatki chrzcielnej. Ten gest jest również symbolem błogosławieństwa dziecka przez matkę chrzestną.
Podczas mszy świętej chrzestna składa także wyznanie wiary i składa przysięgę przed samym Bogiem, dlatego ważne jest, aby podczas mijających lat potrafiła dotrzymać obietnicy. Oprócz kontaktu z chrześniakiem matka chrzestna odpowiedzialna jest także za dawanie dziecku dobrego przykładu wiary oraz wprowadzała dziecko w życie zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej.
2. Matka chrzestna – formalności
Przed objęciem roli matki chrzestnej, należy załatwić kilka ważnych formalności oraz należy wiedzieć, kto może zostać matką chrzestną. Ważne jest, aby matka chrzestna miała ukończone 16 lat i była po sakramencie bierzmowania i chrztu. Przyszła matka chrzestna nie może być osobą po rozwodzie. Niektóre kościoły wymagają od chrzestnej złożenia specjalnego zaświadczenie, które stwierdzi, iż jest po bierzmowaniu i jest praktykującą katoliczką.
Musisz to wiedzieć
Matka chrzestna musi wziąć udział w jednym spotkaniu, na którym ksiądz opowiada, jak będzie wyglądała cała ceremonia. Oprócz tego przed mszą chrzcielną należy złożyć w zakrystii kościoła karteczkę z podpisaną spowiedzią przed chrzcielną.
Po całej ceremonii chrzcielnej rodzice zazwyczaj organizują przyjęcie z okazji chrztu. Matka chrzestna powinna pamiętać o tym, że powinna podarować swojemu chrześniakowi lub chrześnicy prezent. Nie musi być to droga niespodzianka, jednak drobnostka, dzięki której w przyszłości dziecko pamiętało o swojej matce chrzestnej.