Trwa ładowanie...

Matka chrzestna – obowiązki, formalności

Chrzest dziecka jest dla niego pierwszym i najważniejszym sakramentem. Do chrztu rodzice muszą wybrać matkę i ojca chrzestnego dla swojej pociechy. Powinny to być osoby, z którymi dziecko na pewno nie straci kontaktu, a ich relacje będą podtrzymywane i przyjazne. Dlatego wybór matki chrzestnej powinien być wcześniej dokładnie przemyślany.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

spis treści

1. Matka chrzestna – obowiązki

Zostanie matką chrzestną jest niewątpliwie przywilejem i powodem do dumy. Rodzice, wybierając matkę chrzestną dokładnie wiedzą, dlaczego akurat ta osoba ma pełnić tę ważną funkcję. Matka chrzestna powinna być zadowolona i wdzięczna za to, że rodzice dziecka obdarzają ją tak wielkim zaufaniem.

Matka chrzestna powinna jednak sama wiedzieć i dążyć do tego, że od dnia chrztu jej życie się nieco zmieni. Chrzestna powinna chcieć spotykać się ze swoim chrześniakiem i tak często, jak to możliwe służyć mu radą i wsparciem.

Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki
Prezent na chrzest - sesja zdjęciowa, biżuteria,praktyczne podarunki [5 zdjęć]

Chrzest to wyjątkowa chwila zarówno dla samego maluszka jak i dla rodziców. Najpopularniejszymi prezentami...

zobacz galerię

Niepisana zasada mówi, iż matka chrzestna zaopatruje swojego przyszłego chrześniaka w ubranko do chrztu. Dlatego kilka tygodni przed planowaną ceremonią chrztu chrzestna powinna skonsultować ten fakt z rodzicami dziecka. Jeżeli oni nie znają tej zasady, to przyszła chrzestna z pewnością zapunktuje. W przypadku, gdy to rodzice dziecka zadeklarują się, że chcą sami kupić ubranko do chrztu, to chrzestna obowiązkowo powinna zaopatrzyć się w szatkę do chrztu. Szatka chrzcielna symbolizuje zgodę na przyjęcie funkcji matki chrzestnej.

W czasie ceremonii chrztu świętego chrzestna i chrzestny wprowadzają dziecko do wspólnoty kościoła. W czasie mszy świętej i ceremonii chrzcielnej matka chrzestna ma za zadanie nałożenie dziecku szatki chrzcielnej. Ten gest jest również symbolem błogosławieństwa dziecka przez matkę chrzestną.

Podczas mszy świętej chrzestna składa także wyznanie wiary i składa przysięgę przed samym Bogiem, dlatego ważne jest, aby podczas mijających lat potrafiła dotrzymać obietnicy. Oprócz kontaktu z chrześniakiem matka chrzestna odpowiedzialna jest także za dawanie dziecku dobrego przykładu wiary oraz wprowadzała dziecko w życie zgodnie z zasadami wiary chrześcijańskiej.

2. Matka chrzestna – formalności

Przed objęciem roli matki chrzestnej, należy załatwić kilka ważnych formalności oraz należy wiedzieć, kto może zostać matką chrzestną. Ważne jest, aby matka chrzestna miała ukończone 16 lat i była po sakramencie bierzmowania i chrztu. Przyszła matka chrzestna nie może być osobą po rozwodzie. Niektóre kościoły wymagają od chrzestnej złożenia specjalnego zaświadczenie, które stwierdzi, iż jest po bierzmowaniu i jest praktykującą katoliczką.

Musisz to wiedzieć

Matka chrzestna musi wziąć udział w jednym spotkaniu, na którym ksiądz opowiada, jak będzie wyglądała cała ceremonia. Oprócz tego przed mszą chrzcielną należy złożyć w zakrystii kościoła karteczkę z podpisaną spowiedzią przed chrzcielną.

Po całej ceremonii chrzcielnej rodzice zazwyczaj organizują przyjęcie z okazji chrztu. Matka chrzestna powinna pamiętać o tym, że powinna podarować swojemu chrześniakowi lub chrześnicy prezent. Nie musi być to droga niespodzianka, jednak drobnostka, dzięki której w przyszłości dziecko pamiętało o swojej matce chrzestnej.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.