Brukselka – idealne warzywo dla dzieci od szóstego miesiąca życia
Dzieci po brukselkę sięgają niechętnie – „bo brzydko pachnie, bo jest gorzka, bo jest zielona”. Okazuje się jednak, że nie musi taka być. Wystarczy tylko umiejętnie ją ugotować. Warto wzbogacić nią wiele jesiennych obiadów. To źródło witamin i składników mineralnych.
1. Wielka moc w małej brukselce
Brukselka zawiera w sobie sporo białka, kwasu foliowego oraz witamin: A, C, E, H, K i tych z grupy B. Jest także bogata w minerały: potas, żelazo, magnez, wapń, miedź, fosfor, cynk, siarkę i sód. Znajdziemy w niej więc wszystko to, co potrzebne każdemu dziecku do prawidłowego wzrostu.
Brukselka zaliczana jest do warzyw niskokalorycznych. W 100 gramach znajdziemy ok. 37 kcal. Warzywo zawiera w sobie duże ilości wody, dlatego też jest idealnym dodatkiem do dań dla dzieci zmagających się z nadwagą lub otyłością.
W brukselce znajdują się również związki azotowe, które przeciwdziałają komórkom nowotworowym. Tym samym zmniejszają one ryzyko zachorowalności na raka narządów tj. jelita, trzustka, przełyk, wątroba. I to nie tylko u dzieci.
2. Brukselka w diecie niemowlaka
Gotowaną brukselkę można podawać dzieciom już od szóstego miesiąca życia. Do garnka z gotującymi się warzywami warto dodać zioła prowansalskie, imbir lub suszony koperek. Ten ziołowy dodatek sprawi, że dziecko po zjedzeniu obiadu nie będzie cierpiało na wzdęcia.
Brukselkę gotujemy zawsze w dużej ilości wrzącej wody, bez przykrycia, nie przegotowując jej – w ten sposób zachowa swój piękny, zielony kolor i nie będzie powodowała wzdęć.
Warzywo wprowadzamy w małych ilościach, sprawdzając czy niemowlę nie ma na brukselkę uczulenia. W jej skład często wchodzi nikiel – pojawia się on w warzywie pod wpływem stosowania nawozów sztucznych.
Brukselka może być również jedzona przez kobiety w ciąży. Nie powinny po nią sięgać jednak kobiety karmiące piersią. Z powodu swoich właściwości może ona spowodować nie tylko wzdęcia u matki, ale i kolki u malucha.
3. Brukselka w diecie starszego dziecka
Brukselka jest szczególnie polecana w okresie nasilonych przeziębień i zachorowań. Warto wspomnieć, że 100 gram tego warzywa pokrywa 100 proc. zapotrzebowanie na witaminę C. Dzięki temu regularnie jedzona przez dzieci wzmacnia ich odporność. Pozytywnie wpływa również na pracę układu pokarmowego i leczy bolesne dziecięce zaparcia.
Dzięki związkom siarki, która ma wpływ na przemiany energetyczne w organizmie, ma korzystne działanie jeśli chodzi o włosy i paznokcie oraz bierze udział w procesach odtruwania wątroby.
Okazuje się również, że może być stosowana w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych. Brukselka to źródło witaminy K , która wykazuje właściwości przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne oraz antywirusowe. To doskonały środek na osłabienie organizmu dziecka w okresie jesienno-zimowym.