Trwa ładowanie...

Baby boom w polskich szpitalach. Od początku wojny urodziło się dwa razy więcej ukraińskich dzieci

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że z kraju objętego wojną uciekło ponad pięć milionów osób, z czego większość stanowią kobiety i dzieci. Jak informuje MEiN, w przedszkolach jest już ponad 40 tys. dzieci, a w szkołach około 160 tys. Ponadto od 24 lutego przyszło na świat dwa razy więcej dzieci ukraińskich niż w rok temu. "Kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami".

1. Ukraiński baby boom

"Dziennik Gazeta Prawna" powołując się na dane Ministerstwa Cyfryzacji, informuje, że od 24 lutego do kwietnia przyszło na świat 2510 dzieci z ukraińskim obywatelstwem zaś w 2021 r., ta liczba wynosiła 1090. Jak dodano, w tym samym czasie w tym roku urodziło się ok. 68 tys. dzieci z obywatelstwem polskim, a rok wcześniej ok. 80,1 tys.

"Demografowie podkreślają, że niewątpliwą przyczyną wzrostu narodzin ukraińskich dzieci jest wojna - kobiety w ciąży należały do pierwszej grupy uciekających przed zagrożeniami. Nie tylko po to, by móc urodzić w normalnych warunkach, lecz także, by mieć zagwarantowaną opiekę nad dzieckiem w pierwszych miesiącach" - napisano.

Dodano także, że taki trend pojawił się już kilka lat temu. Według prof. Piotra Szukalskiego, demografa z Łodzi, w 2015 r. Ukrainki urodziły w Polsce 704 dzieci. Rok później było ich już dwa razy więcej, a w 2020 r. niemal osiem razy więcej, bo 5,6 tys.

2. Każda mama z Ukrainy może zaszczepić w Polsce swoje dziecko

Ponadto wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przypomniał w Programie I Polskiego Radia, że każda mama z Ukrainy może zaszczepić swoje dziecko przeciw chorobom wieku dziecięcego w Polsce. Ponadto takie szczepienia możliwe są także bez posiadania dokumentacji medycznej z Ukrainy.

- Uruchomiliśmy dużą akcję tych szczepień – powiedział Kraska. - Umożliwiliśmy takie szczepienia u naszych lekarzy rodzinnych. Każda mama, która zgłosi się z dzieckiem, będzie mogła takie szczepienia otrzymać. Jeżeli nie ma dokumentacji medycznej, [...] wtedy to lekarz oceni, jakie szczepienia dziecku należy wykonać – poinformował wiceminister.

Obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie skorzystać ze szczepień ochronnych dla dzieci na: * odrę,

Zgodnie ze stanowiskiem Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, szef resortu zdrowia rekomenduje wykonanie szczepień ochronnych od dnia przyjazdu do Polski u dzieci do 19. roku życia, niezaszczepionych przeciwko chorobom zakaźnym, według Indywidualnego Kalendarza Szczepień (IKSz), ustalonego przez lekarza kwalifikującego do szczepienia na podstawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na 2022 r., z wykorzystaniem szczepionek udostępnianych przez stacje sanitarno-epidemiologiczne na dotychczasowych zasadach.

W razie braku szczepień u dziecka rodzice lub opiekunowie powinni być zachęcani do poddania dziecka szczepieniom ochronnym zgodnie z PSO na 2022 r.

Źródło: PAP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza