Trwa ładowanie...

Arjuna — naturalny sposób na choroby układu sercowo-naczyniowego

Arjuna - kora z drzewa indyjskiego - wzmacnia serce
Arjuna - kora z drzewa indyjskiego - wzmacnia serce (123rf)

Nie bez powodu arjuna określana jest mianem "strażnika serca". Ten surowiec zielarski to naturalny sposób na wiele dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego. Pomaga m.in. w przypadku nadciśnienia i wysokiego cholesterolu. Osłania i wzmacnia mięsień sercowy.

spis treści

1. Arjuna — charakterystyka

Inna nazwa ajruny to migdałecznik. Jest to kora z drzewa indyjskiego bogata w takie składniki mineralne jak wapń, magnez i cynk, a także flawonoidy, które zwalczają wolne rodniki, fitosterol normalizujący poziom cholesterolu i koenzyn Q10.

W składzie arjuny znajdziemy też saponiny, które mają właściwości moczopędne i przeciwzapalne, kwas galusowy o działaniu antynowotworowym i proantocyanidynę wzmacniającą serce.

Arjuna - kora z drzewa indyjskiego - wzmacnia serce
Arjuna - kora z drzewa indyjskiego - wzmacnia serce (123rf)

2. Arjuna — właściwości

Zobacz film: "Jak dbać o serce?"

Ten surowiec zielarski jest polecany m.in. osobom zmagającym się z dusznicą bolesną. Dowiedli tego Shridhar Dwivedi i Deepti Chopra z Hamdard Institute of Medical Sciences and Research w Indiach, którzy przeprowadzili badanie z udziałem osób po zawale serca. Przez 3 miesiące podawali im ekstrakt z arjuny (w dawce 500 mg co 8 godzin). Po tym czasie zauważyli złagodzenie objawów dusznicy i spadek przerostu lewej komory serca. Ponadto u wszystkich pacjentów, którzy wzięli udział w badaniu, nastąpił spadek kwalifikacji zaawansowania niewydolności serca z III do I stopnia.

Co ważne, przyjmowanie arjuny może mieć skutki uboczne. Udowodnił to ten sam duet badaczy w 2014 r. W trakcie badań Dwivedi i Chopra u pacjentów stosujących migdałecznik, zauważyli takie dolegliwości jak ból głowy, problemy ze snem, zaparcia i nudności. Pojawiały się one głównie na skutek przyjęcia zbyt dużej dawki tego surowca.

6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem
6 dziwnych znaków, które świadczą o problemach z sercem [7 zdjęć]

Około miliona osób w Polsce choruje na niewydolność serca. 60 tysięcy co roku umiera. Dolegliwości sercowe

zobacz galerię

Arjuna normuje też ciśnienie krwi. Dowodzą tego wyniki badań naukowców z Department of Sports Medicine and Physiotherapy na Guru Nanak Dev University w Indiach, które zostały opublikowane w "International Journal of Ayurveda Research". Zespół badaczy przez 2 miesiące podawał pacjentom 500 mg ekstraktu z arjuny (raz dziennie). Po tym czasie naukowcy zauważyli, że stan zdrowia badanych się poprawił. Stwierdzili u nich spadek ciśnienia krwi.

Ponadto ten surowiec zielarski chroni układ nerwowy przed szkodliwym wpływem stresu. Co więcej, sprzyja samoregeneracji wątroby. Ma też pozytywny wpływ na stan naszej skóry. Arjuna wspomaga gojenie się ran i skaleczeń. Poza tym redukuje poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów we krwi. Tym samym zapobiega rozwojowi miażdżycy.

Przeczytaj też:

3. Arjuna — przeciwwskazania

Wyciąg z arjuny jest dostępny w sklepach zielarskich, ze zdrową żywnością i punktach z naturalnymi kosmetykami (stacjonarnych i on-line) w postaci kapsułek (250 mg każda). Zaleca się je przyjmować dwa razy dziennie po jednej (najlepiej przed posiłkiem). Żeby zaobserwować efekty, trzeba stosować je przez kilka tygodni (naturalne produkty dają stopniowy, ale długotrwały rezultat).

Nie zaleca się stosować arjuny kobietom w ciąży i matkom karmiącym piersią. Ponadto powinny z niej zrezygnować osoby przyjmujące tyroksynę, ponieważ migdałecznik może zmieniać działanie tego leku.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze