Trwa ładowanie...

ADHD to nie wymysł rodziców

Avatar placeholder
14.05.2017 14:24
ADHD to nie wymysł rodziców
ADHD to nie wymysł rodziców

ADHD przez wiele osób jest uważane za wymysł rodziców, którzy nie radzą sobie z wychowaniem swojej pociechy i szukają usprawiedliwienia, wymyślając chorobę. Takie krzywdzące opinie rodzice mogą usłyszeć także w szkole oraz od niektórych psychologów. Ostatnie badania naukowców z Holandii potwierdzają jednak tezę o istnieniu choroby.

1. Najnowsze badania

Naukowcy z Uniwersytetu Radbound w Holandii przebadali 1713 osób cierpiących na ADHD oraz 1529 osób bez podejrzenia zaburzenia.Wśród grupy osób z zaburzeniem były zarówno dzieci, jak i dorośli. Najmłodszy uczestnik miał 4 lata, najstarszy 63. Mózgi wszystkich uczestników przebadano rezonansem magnetycznym. Wyniki były się zaskakujące.

Przeczytaj także:

Okazało się, że osoby z tym zaburzeniem mają mniejsze mózgi. Różnice były zauważalne w ciele migdałowatym, które odpowiedzialne jest za emocje. Rozbieżności były wyraźniejsze u dzieci, niż u dorosłych (pierwsze zdanie dodatkowo wybolduj)

Zobacz film: "Kiedy rozpocząć trening czystości?"

Badania te pokazują, że ADHD nie jest wymysłem rodziców. Wskazują dowody w postaci opóźnień w rozwoju pewnych obszarów mózgu. Naukowcy mają nadzieję, że to odkrycie wpłynie na świadomość społeczeństwa i przyczyni się do zaprzestania stygmatyzacji dzieci i dorosłych cierpiących na ADHD.

2. Kilka słów o ADHD

Skrót ADHD pochodzi z języka angielskiego i oznacza Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Zaburzenie to najmocniej daje o sobie znać między 6 a 9 rokiem życia. Objawia się nadmierną impulsywnością i ruchliwością oraz zaburzeniami koncentracji uwagi.

Dzieci dotknięte tym zaburzeniem mają problemy z nauką i rówieśnikami, przez dorosłych często postrzegane są jako niegrzeczne i źle wychowane. W zależności od przyjętych kryteriów szacuje się, że na ADHD cierpi od 3 do 8 procent dzieci.

Jedną z przyczyn tego zaburzenia jest złe funkcjonowanie ośrodka układu nerwowego. Oprócz tego istnieją czynniki, które w sposób pośredni mogą powodować ADHD. Należą do nich: niska masa urodzeniowa, niedotlenienie podczas porodu, urazy głowy, zła dieta czy zatrucia metalami ciężkimi.

Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy
Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy [7 zdjęć]

ADHD to zaburzenia związane z deficytem uwagi. Statystyki mówią, że w Polsce choruje około 80 tys. dzieci,

zobacz galerię

3. Naznaczeni

Nie bez powodu badacze chcą walczyć ze stygmatyzacją chorych. Bolesław Piecha, były wiceminister zdrowia powiedział, że jego ojciec wyleczył go z ADHD za pomocą kilku klapsów. Rodzice dzieci cierpiących na to zaburzenie często spotykają się z murem uprzedzeń, wynikających z braku wiedzy i świadomości.

ADHD można leczyć, lecz jest to bardzo trudny i długi proces, wymagający bardzo dobrzej współpracy pomiędzy specjalistą a rodzicami i dzieckiem. Najczęsciej stosuje się psychoterapię i pracuje nad zachowaniem dziecka. Jeśli przyjęte metody nie dają oczekiwanych rezultatów psycholog razem z psychiatrą, mogą wprowadzić dodatkowo psychoterapie indywidualne bądź rodzinne lub leczenie farmakologiczne.

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej często jest mylony z brakiem dyscypliny i złym wychowaniem. Badacze uniwersyteccy, psychiatrzy i psychologowie są jednak pewni, że nie jest to wymyślone usprawiedliwienie porażek wychowawczych rodziców, a prawdziwa choroba.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze