Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Znamiona u niemowląt

Avatar placeholder
07.01.2016 07:28
Znamiona u niemowląt
Znamiona u niemowląt

Znamiona u niemowląt mogą pojawić się od razu po urodzeniu bądź w niedługim czasie od porodu. Większość z nich jest niegroźna. Nawet jeśli zmiany na skórze rosną i powiększają się, to zazwyczaj giną w ciągu kilku miesięcy, czasem lat. Do najczęściej występujących znamion na skórze należą: znamię w kolorze łososiowym, purpurowym, czerwonym i kawowym. Warto też wspomnieć o czerwononiebieskim naczyniaku krwionośnym jamistym, który może wrastać w tkanki.

1. Zmiany skórne u niemowląt

Rodzice zwykle martwią się, jeśli dostrzegają na skórze swojej pociechy jakiekolwiek znamię, myszkę czy pieprzyk. Niektóre z nich są obecne na skórze dziecka już od pierwszych dni życia, inne pojawiają się z czasem w ciągu pierwszych tygodni czy miesięcy po porodzie.

Znamiona wrodzone to m.in. znamię w kolorze łososiowym, purpurowym, czerwonym (truskawkowym), kawowym. Zupełnie innym rodzajem zmian skórnych jest rumień toksyczny noworodków, który pojawia się na skórze w 2-3 dobie od urodzenia i znika w 7-10 dobie. W tym czasie nie powinno się przegrzewać dziecka i kąpać je w niezbyt wysokiej temperaturze (ok. 37 stopni C).

2. Znamiona u dzieci

Jak rozpoznać czy zmiany skórne u dziecka są niebezpieczne, czy raczej nie trzeba się nimi przejmować? Oto wskazówki, jak wyglądają znamiona u noworodków:

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowy sen niemowlaka?"

• znamię w kolorze łososiowym (lub bladoróżowym) – znamiona te występują u ok. 70 proc. noworodków; mogą pojawiać się na czole, powiekach, karku, w okolicy krzyżowej; nie są groźne dla dziecka; gdy dziecko płacze lub krzyczy, znamiona te chwilowo ciemnieją; wraz z rozwojem dziecka i nabieraniem przez skórę intensywniejszego koloru, plamy stają się mniej widoczne; nie wymagają one żadnej specjalnej pielęgnacji;

• znamię w kolorze purpurowym – dotyczy jedynie u ok. 1 proc. noworodków; jest to znamię naczyniowe płaskie, które pojawia się zaraz po urodzeniu i pozostaje na całe życie; można je usunąć, wykorzystując techniki laserowe, ale dopiero, gdy dziecko podrośnie;

• znamię czerwone (w kolorze truskawki) – ma kształt wypukłej plamy; jego rozmiar jest trudny do określenia, bo u niektórych dzieci ma kilka milimetrów, a u innych – kilka centymetrów; występuje u ok. 10 proc. noworodków, u niektórych może się pojawić dopiero po upływie pewnego czasu – znamiona tego typu rosną do końca pierwszego roku życia, znikają natomiast do 4.roku życia – wówczas ginie 95 proc. czerwonych plam; po ich zniknięciu skóra może być częściowo przebarwiona, jednakże nie należy się tym martwić, gdyż po upływie pewnego czasu odzyska ona naturalny wygląd; obawy mogą pojawić się, gdy znamię będzie rosło dłużej niż do 4 roku życia - wówczas należy zgłosić się do lekarza;

• znamię w kolorze kawowym (kawa z mlekiem) – nie jest ono bardzo widoczne, choć zdarzają się przypadki, że może mieć one sporą wielkość i odcień brązu; znamiona tego typu pozostają na skórze i należy je obserwować.

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze