Zmiany w przepisach dotyczących przewożenia dzieci

W ubiegłym tygodniu polski rząd przyjął nowelizację ustawy dotyczącej zasad przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych. Potrzeba aktualizacji przepisów wynikała z konieczności dostosowania ich do prawa obowiązującego w innych krajach Unii Europejskiej. Zmieni się nie tylko sposób, w jaki powinniśmy przewozić najmłodszych, ale także cechy fotelików samochodowych, którymi powinniśmy się kierować przy ich kupnie.

Które dzieci powinny jeździć w foteliku?

Zmianom ulegnie przede wszystkim zapis dotyczący przewożenia w fotelikach dzieci do 12. roku życia. Teraz wiek nie będzie grał roli, za to ważny będzie wzrost. Wszyscy, którzy nie osiągnęli 150 centymetrów wzrostu, będą musieli jeździć w foteliku, który zapewni im bezpieczną jazdę.

Polecane wideo:

Dopuszczalna będzie jednak sytuacja, w której dziecko mające mniej niż 135 centymetrów będzie jechało bez fotelika, jednak musi wtedy koniecznie siedzieć na tylnym siedzeniu i być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Jeżeli mamy troje dzieci, a na tylnej kanapie nie mieszczą się 3 foteliki, to jedno z dzieci, które ukończyło 3 lata może usiąść pośrodku, jednak tylko wtedy, gdy po obu jego stronach będzie siedziało rodzeństwo w fotelikach. Także w tym przypadku nie można zapominać o pasach bezpieczeństwa. Jeżeli jednak nasz samochód nie jest w nie wyposażony, nie możemy przewozić w nim dziecka do lat 3.

Nowe przepisy dotyczące fotelików

Zmianom ulegają też zapisy dotyczące fotelików samochodowych. Ich nowelizacja argumentowana jest potrzebą dopasowania wymogów do postępu technicznego. W zapisach możemy przeczytać, że najważniejsze, czym powinni kierować się rodzice przy wyborze fotelika, są wiek i wzrost dziecka.

Obecnie foteliki dzielą się na trzy grupy, wyodrębnione ze względu na wagę malucha. Grypa „0” przeznaczona dla dzieci do 13 kg, grupa „I” od 9 do 18 kg oraz grupa „II” i „III” dla dzieci od 15 do 36 kilogramów. Przy kupnie fotelika zwróćmy też uwagę, by miał on certyfikat bezpieczeństwa, tzw. homologację ECE R44-04. Warto też wiedzieć, jakie wybrany przez nas model miał wyniki w testach zderzeniowych.

I najważniejsze – nie kupujmy fotelika bez dziecka. Konieczne jest, aby nasz maluch w nim usiadł i przybrał odpowiednią pozycję, w której swobodnie macha rękami i nogami. Weźmy też fotelik do samochodu i sprawdźmy, czy zmieści się w naszym pojeździe.

Mając małe dziecko, warto też pamiętać, że zabronione jest przewożenie malucha na przednim siedzeniu w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy w samochodzie, który wyposażony jest w poduszkę powietrzną.

Niestosowanie się do obecnych przepisów może spowodować ukaranie nas mandatem, a co najważniejsze – narazić naszą pociechę na utratę zdrowia lub życia. Obecnie karą za przewożenie dziecka bez fotelika jest nałożenie na kierowcę mandatu w wysokości 150 złotych oraz 6 punktów karnych. Pocieszające jest jednak to, że Polacy są coraz bardziej odpowiedzialnymi rodzicami, ponieważ 88% z nich deklaruje, że dba o bezpieczeństwo dziecka w samochodzie, przewożąc je w foteliku lub stosując inne zabezpieczenia.

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Brzuszek

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1
Artykuły Bezpieczeństwo niemowlaka
Bezpieczeństwo niemowlaka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

o bezpieczeństwo dziecka. Pomiędzy szczebelkami i innymi częściami łóżeczka a materacem nie może być wyczuwalnych przerw. Okazuje się, że najbardziej

Bezpieczeństwo niemowlaka

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Ukradła dziecko i niezauważona wyszła ze szpitala

Kobieta ukradła dwudniowego noworodka. Dzięki nagraniu z kamer policja ma nadzieję schwytać podejrzaną i oddać dziecko zrozpaczonej matce. Do zdarzenia doszło w szpitalu w Indiach. Kobieta jest poszukiwana przez policję, a internauci masowo udostępniają...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Actimel przedstawia ACTI - innowację w opiece nad dziećmi!

Przegrzane czy przechłodzone? Spocone czy nie? Wątpliwości, jak właściwie ubrać dziecko zimą, jest całe mnóstwo. Fora są pełne rad: temperaturę należy sprawdzać na karku, rączce czy nosku… rodzice nie są pewni czemu ufać. Teraz Actimel, zimowy pomocnik...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Co to jest pieluszkowy udar cieplny? ​

Śpiące niemowlę przed promieniami słonecznym chcemy ochronić nakładając na wózek pieluszkę tetrową. W ten jednak sposób narażamy je na poważne niebezpieczeństwo. W upalny dzień w głębokim wózku jest naprawdę gorąco. Jest on obity grubym materiałem,...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Niebezpieczne wózki dla dzieci

Zjednoczonych prawie 362 tys. dzieci doznało uszczerbku na zdrowiu, którego przyczyną był wózek nie spełniający norm bezpieczeństwa lub niebezpieczne (...) kontuzji. Wypadki z udziałem nosideł częściej kończyły się hospitalizacją niż...

Bezpieczeństwo niemowlaka

Bicie dziecka to głupota?

Ponure statystyki W tamtym roku w Polsce policja interweniowała w ramach procedury Niebieska Karta 73 531 razy. Ogólna liczba ofiar przemocy domowej wyniosła 91 789, w tym 14 223 stanowiły dzieci. Te statystyki przerażają, szczególnie, że nie uwzględniają...