Zdrowe napoje
W żywieniu nastolatków często pomijaną kwestią jest dobór zdrowych napojów. W każdym sklepie spożywczym półki wręcz uginają się pod słodzonymi napojami gazowanymi, których reklamy są zwykle skierowane do młodych osób. Niestety, mimo orzeźwiającego smaku napoje tego typu są niezdrowe, zwłaszcza gdy nastolatki spożywają je w dużych ilościach. Znacznie korzystniejsze dla zdrowia młodego organizmu w okresie wzmożonego wzrostu są płyny bez dodatku cukru i sztucznych barwników.
1. Jakie napoje dla nastolatka?
Jeśli twoje nastoletnie dziecko z upodobaniem spożywa napoje o smaku owocowym, czas na zmianę. Aromatyzowane płyny zastąp naturalnymi sokami owocowymi, które dostarczają nie tylko energii, ale i witamin. Podobnie jest w przypadku napojów zawierających kofeinę. Napoje energetyzujące cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży, ale kofeina zmniejsza ilość wody w organizmie człowieka, zwiększając ryzyko odwodnienia. Zdrową alternatywą dla takich napojów są soki owocowe i woda. Nie miej jednak złudzeń – neutralny smak wody nie jest szczególnie atrakcyjny dla nastolatka. Aby młody człowiek chętniej sięgał po wodę, można dodać do niej odrobinę naturalnego soku owocowego. Obecnie dostępne są wody smakowe, ale oprócz aromatów owocowych zawierają one dużo cukru, dlatego nie są zalecane młodzieży.
Zdrowym i wartościowym napojem jest niezmiennie mleko oraz napoje na jego bazie (jogurt pitny, kefir, koktajl mleczny). Oprócz białka i wapnia nabiał dostarcza bowiem cennych witamin oraz minerałów. Jeżeli nastolatek jest uczulony na mleko lub zmaga się z nietolerancją laktozy, mleko krowie można zastąpić mlekiem sojowym lub ryżowym.
2. Jak zrobić zdrowy sok warzywny?
Świeżo zrobiony sok warzywny to zdrowy i niezwykle wartościowy napój, dlatego warto, by obok wody, soków owocowych i napojów mlecznych znalazł się w diecie nastolatka. Przygotowanie soku nie jest trudne i z pewnością poradzi sobie z tym każdy nastolatek, czego dobrym przykładem jest sok z pomidorów. Do jego przyrządzenia potrzebne są tylko 4 składniki: pomidory, sól, pieprz i przyprawy do smaku. Pomidory należy umyć, usunąć środek i wszelkie plamki. Następnie należy pokroić pomidory i gotować na wolnym ogniu przez pół godziny, aż staną się miękkie. Warzywa należy odcedzić i zagotować odsączony sok, przyprawiając go wedle uznania. Ugotowany sok należy przelać do wysterylizowanych słoików, zostawiając u góry 0,5 cm wolnej przestrzeni. Słoiki należy zakręcić i odstawić na noc, by wystygły. Domowy sok pomidorowy jest gotowy do spożycia zawsze wtedy, gdy najdzie nas na niego ochota!
Zdrowa dieta to nie tylko wartościowe posiłki i przekąski bogate w witaminy oraz minerały. Nie mniej ważny jest dobór spożywanych płynów. Zdrowe, pozbawione barwników i konserwantów napoje mają korzystny wpływ na organizm, gdyż nawadniają skutecznie, nie dostarczając zbędnych substancji. Warto poświęcić trochę czasu i uświadomić nastolatkowi, że rezygnacja ze słodkich napojów gazowanych i napojów z kofeiną to inwestycja w jego zdrowie.