Trwa ładowanie...

Zauważyłeś parę na oknie? Zrób to, zanim pojawi się grzyb

Avatar placeholder
14.11.2023 10:12
Zauważyłeś parę na oknie? Sprawdź to!
Zauważyłeś parę na oknie? Sprawdź to! (Getty Images)

Przyszła jesień, a wraz z nią niskie temperatury. W tym czasie w wielu domach pojawia się para na szybach. Dzieje się tak, gdy na zewnątrz jest zimno, a w domu ciepło. Jeśli zauważymy pierwsze oznaki wilgoci na oknach, należy zająć się tym od razu. W przeciwnym razie w domu może pojawić się pleśń.

spis treści

1. Zaparowane szyby w domu

Z każdym dniem doświadczamy coraz niższych temperatur na dworze. Dlatego w większości polskich domów rozpoczął się sezon grzewczy. Niestety, różnica temperatur między otoczeniem na zewnątrz a pomieszczeniem, często skutkuje zaparowaniem szyb. Dlaczego tak się dzieje?

Charakterystyczne krople, które pojawiają się na wewnętrznej stronie szyb w okresie jesienno-zimowym oznaczają jedno - w mieszkaniu jest zbyt wysoki poziom wilgotności. Osadza się ona na szybach i w zetknięciu z zimną powierzchnią powoduje skraplanie.

W takiej sytuacji kluczowe jest znalezienie źródła problemu. Jeśli nie wyeliminujemy go na czas, skutkiem może być groźna dla domowników pleśń.

2. Przyczyny parowania szyb

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Wśród możliwych przyczyn parowania szyb może być zarówno nieprawidłowo działająca wentylacja, jak i szczelność okien (problemem mogą być zarówno nieszczelne, jak i zbyt szczelne okna). Trzeba to sprawdzić, ponieważ bagatelizowanie problemu może przynieść nieprzyjemne konsekwencje.

Czasem też para osadza się między szybami. To może oznaczać rozszczelnienie pakietu szybowego. Powietrze przenika do środka, a na skutek zmiany temperatur przemienia się w parę wodną.

Nie są to jedyne przyczyny. Szyby mogą być zaparowane od wewnątrz także wtedy, gdy gotujemy obiad, bierzemy kąpiel czy też rozwieszamy w pokoju mokre ubrania. Takie czynności sprawiają, że poziom wilgoci wzrasta, co objawia się skraplaniem pary wodnej na oknach.

3. Sposoby na pozbycie się mokrych szyb

Kiedy więc zobaczymy mokre szyby w domu, nie czekajmy na dalszy rozwój sytuacji. Od razu sprawdźmy wszystkie okna w domu i oceńmy je pod kątem szczelności. Pamiętajmy, że bardzo ważna jest wentylacja. Można zaopatrzyć się w nawiewniki okienne lub po prostu regularnie wietrzyć mieszkanie.

Pomocne w walce ze zbyt wysokim poziomem wilgotności w domu są także pochłaniacze wilgoci oraz uruchamianie okapu zawsze wtedy, gdy gotujemy.

Jeśli nie będziemy tego robić, w domu może pojawić się groźna pleśń, która negatywnie wpływa na ludzkie zdrowie. Atakuje ona układ oddechowy i może prowadzić do wielu uciążliwych dolegliwości. Na jej działanie narażeni są zarówno dorośli, jak i dzieci. Pleśń w domu może powodować nawracające infekcje u malucha, a także ciągły katar, kaszel i podrażnienie skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze