Trwa ładowanie...

Jak bezpiecznie dogrzać dom?

Avatar placeholder
28.09.2021 10:58
Jak bezpiecznie dogrzać dom?
Jak bezpiecznie dogrzać dom? (Adobe Stock)

Kiedy przychodzi pora jesienno-zimowa, temperatury na zewnątrz ulegają drastycznym spadkom. Przekłada się to także na poziom ciepła wewnątrz domów i mieszkań. Jakie są najpopularniejsze sposoby na dogrzanie domu? Jak dogrzać mieszkanie, aby zapobiec występowaniu wilgoci lub suchości powietrza? Wystarczy poznać kilka trików, dzięki którym dogrzewanie domu lub mieszkania nie będzie stanowić żadnego problemu.

spis treści

1. Dogrzewanie domu – na czym polega?

Mimo to, że promienie słoneczne praktycznie cały rok wpadają przez okna do pomieszczeń, to jednak w miesiącach jesienno-zimowych nie są wystarczające do utrzymania właściwej temperatury w pokojach.

Kiedy temperatura w domu jest zbyt niska, można zdecydować się na rozpalenie kominka (jeśli takowy posiadamy) lub włączyć ogrzewanie piecem gazowym czy elektrycznym.

Dogrzewanie domu polega na wykorzystywaniu urządzeń elektrycznych oraz innych metod grzewczych, aby zapewnić sobie nie tylko komfort, ale i utrzymać stałą temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"
Suszenie ubrań na grzejnikach jest szkodliwe. Nie rób tego w zimie
Suszenie ubrań na grzejnikach jest szkodliwe. Nie rób tego w zimie

Regularne suszenie ubrań na kaloryferach może znacznie zwiększać wilgotność w pomieszczeniu, co prowadzi

przeczytaj artykuł

2. Sposoby na dogrzanie mieszkania – w jakie urządzenia warto zainwestować?

Wiele osób zastanawia się, jak dogrzać dom lub mieszkanie, aby nie spowodować nadmiernego wysuszenia powietrza, które jest równie niebezpieczne dla zdrowia, jak i występowanie wilgoci.

Aby szybko i bezpiecznie ogrzać wnętrze dowolnego pomieszczenia, warto zainwestować w profesjonalne urządzenia grzewcze, do których zaliczamy:

  • grzejniki elektryczne;
  • nagrzewnice;
  • konwektory cieplne.

2.1. Grzejniki elektryczne

W przypadku zwykłych grzejników elektrycznych ich moc może sięgać nawet 3000 W, co przełoży się na spore zużycie energii elektrycznej. Sprzęt tego typu daje wiele możliwości i pozwala na wygodne ogrzewanie nawet dużych powierzchni.

Co ciekawe, grzejnik elektryczny wyłącza się zazwyczaj automatycznie po osiągnięciu zdefiniowanej temperatury oraz uruchomi się ponownie, kiedy ta nadmiernie spadnie.

Warto zdecydować się na grzejnik podłączany do prądu ze względu na komfort jego obsługi oraz wydajność. Trzeba jednak wybierać nowoczesne, energooszczędne modele, aby nie zużyć zbyt dużych pokładów energii.

2.2. Nagrzewnice

Nagrzewnica to inaczej tzw. farelka. Wyposażona jest w element grzewczy oraz wentylator, który rozprowadza ciepłe powietrze po domach i mieszkaniach. Jak dogrzać dom przy pomocy tego urządzenia? Najlepiej ustawić je w kącie, włączyć i poczekać aż ciepłe powietrze zostanie równomiernie rozprowadzone po całym pomieszczeniu.

Istotne jest jednak to, że wyłączenie nagrzewnicy wiąże się z nagłym spadkiem temperatury. Minusem tego rozwiązania jest nadmierne wysuszanie powietrza, co prowadzi do kataru, bólu gardła, a nawet wysuszenia skóry.

Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?
Ogrzewanie podłogowe - wodne, elektryczne czy powietrzne?

Sposób ogrzewania mieszkania czy domu jest kluczowym wyborem, jakiego trzeba dokonać bardzo często jeszcze

przeczytaj artykuł

2.3. Konwektory

Na rynku dostępne są także konwektory cieplne, które działają podobnie jak grzejniki elektryczne, z tą różnicą, że zużywają nieco więcej prądu. Piecyk konwektorowy wykorzystuje ruch grawitacyjny powietrza, zasysając je od dołu, nagrzewając, a następnie oddając na zewnątrz. Nie jest to jednak idealne rozwiązanie do równomiernego i stałego dogrzewania domu lub mieszkania.

3. Tanie i bezpieczne dogrzewanie domu i mieszkania – jak to zrobić?

Sposoby na dogrzewanie domu i mieszkania są różne, jednak warto zainwestować tylko w te, które nie będą generować nadmiernych kosztów oraz jednocześnie zapewnią wysoki poziom wydajności.

Warto zdecydować się na powyższe urządzenia do dogrzewania pomieszczeń pozwalające na redukcję wilgoci oraz wspomagające utrzymanie stałej temperatury w domu.

Ciekawym wyborem są grzejniki olejowe oraz biokominki, które wprowadzają niepowtarzalny klimat do wnętrza domu, a jednocześnie są tanie i bezpieczne w użytkowaniu.

Warto wiedzieć, jak dogrzać mieszkanie, aby temperatura w miesiącach zimowych utrzymywała się na jednostajnym poziomie. Właściwy dobór urządzeń grzewczych to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa, ale i możliwość wyeliminowania problemu wilgoci w domu.

Polecane dla Ciebie