Trwa ładowanie...

Suszenie ubrań na grzejnikach jest szkodliwe. Nie rób tego w zimie

Regularne suszenie ubrań na kaloryferach może znacznie zwiększać wilgotność w pomieszczeniu, co prowadzi do rozwoju groźnych pleśni. To szczególnie niebezpieczne dla astmatyków.

Zobacz film: "Nie susz zimą w domu prania"

spis treści

1. Zbyt duża wilgotność

Jedno z badań przeprowadzonych w Szkocji ujawniło, że 30 proc. wilgotności w domu pochodzi z ubrań suszących się w pomieszczeniach. Utrzymanie odpowiedniej wilgotności powietrza jest ważne. Gdy jednak jest ona za wysoka, sprzyja rozwojowi pleśni z rodzaju Aspergillus. Zwykle nie są one szkodliwe, ale w nadmiernej ilości mogą powodować zaostrzenie objawów astmy.

2. Alergia na pleśń

Szacuje się, że około 1 na 40 osób z astmą może być dotknięta alergiczną aspergilozą oskrzelowo-płucną (ABPA). Schorzenie jest wywoływane grzybami pleśniowymi z rodzaju Aspergillus. Alergiczna aspergiloza objawia się świszczącym oddechem, dusznościami, kaszlem podczas którego dochodzi do odkrztuszania śluzu i czasem krwi.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [11 zdjęć]

Bez względu na to, czy twoje dziecko spędza wolny czas na placu zabaw, czy w przedszkolu, zawsze istnieje...

zobacz galerię

Aspergiloza może być też zagrożeniem dla osób z niedoborami odporności, chorych na nowotwory lub po przeszczepach. Uważać powinny też osoby z chorobami płuc, takimi jak mukowiscydoza i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Długa ekspozycja na pleśń może powodować również problemy z nerkami i mózgiem.

3. Jak suszyć ubrania?

Zimną możemy mieć problem z odpowiednim suszeniem ubrań. Najlepiej suszyć je na świeżym powietrzu, ale nie zawsze mamy taką możliwość. Suszarkę z ubraniami stawiajmy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup suszarki do ubrań.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.