Zaszła w ciążę będąc w ciąży
Kate Hill zmaga się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to zakłóca pracę jajników, co z kolei utrudnia zajście w ciążę. Kobiecie jednak się udało. Zaszła w ciążę, a po 10 dniach... zaszła w nią ponownie. Do tej pory odnotowano tylko 10 takich przypadków na całym świecie.
1. Leczenie hormonalne
W 2006 roku u Kate Hill, mieszkanki Australii, zdiagnozowano PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Kobieta miała przez to problemy z owulacją. Od lekarzy dowiedziała się, że jedyną szansą na zajście w ciążę może być wdrożenie leczenia hormonalnego. Żaden specjalista nie obiecał jednak, że dzięki temu na pewno zostanie matką.
Po kilku latach Kate udało się zajść w ciążę. To, co zdarzyło się potem, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania kobiety. Okazało się, że spodziewa się dwójki dzieci, ale nie bliźniaków - jedno z nich jest starsze o 10 dni od drugiego.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- O czym świadczą skrzepy w 8. tygodniu ciąży? - odpowiada lek. Aleksandra Witkowska
- Co znaczy duża ilość śluzu w ciąży? - odpowiada lek. Tomasz Budlewski
- Co powoduje biegunkę i wymioty w ciąży? - odpowiada lek. Katarzyna Szymczak
2. Rzadkie zjawisko superfetacji
Jak do tego doszło? U większości kobiet spodziewających się dziecka przez cały okres ciąży nie dochodzi do owulacji. U Kate Hill było jednak inaczej. Niektórzy lekarze uważają, że superfetacja (czyli ciąża dodatkowa) była wynikiem kuracji hormonalnej, jaką przechodziła kobieta. Stosowane leki wywoływały u niej jajeczkowanie.
Do zapłodnienia dodatkowego dochodzi tylko podczas pierwszego lub drugiego miesiąca ciąży. Kobieta może wtedy zajść w kolejną ciążę, chociaż już spodziewa się jednego dziecka. Zjawisko to częściej zdarza się jednak u zwierząt. Na całym świecie do tej pory odnotowano tylko dziesięć przypadków superfetacji u ludzi.
3. Podwójne narodziny
- Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, jak szczególne są moje dzieci, dopóki się nie urodziły. Do zapłodnienia obu komórek doszło podczas tego samego stosunku – mówi Kate Hill. Plemniki przeżyły aż 10 dni.
Dzieci, chociaż dzieli je dziesięć dni życia prenatalnego, przyszły na świat razem – przez cesarskie cięcie. Charlotte i Olivia urodziły się zdrowe w grudniu 2015 roku. Różnił ich wzrost, masa ciała, mają też inne grupy krwi.
Przeczytaj koniecznie
- Kluczowy element wyprawki dla dziecka. Sprawdź, czy na pewno kupujesz bezpieczny produkt
- 5 faktów na temat karmienia piersią, o których nie miałaś pojęcia
- Tran czy olej z wątroby rekina? Poznaj różnicę i wybierz świadomie
- Te kolory będą stymulowały rozwój Twojego dziecka
- Większość rodziców w okresie jesienno-zimowym popełnia ten błąd. Skutki mogą być fatalne