Trwa ładowanie...

Zaszła w ciążę będąc w ciąży

 Magdalena Bury
08.04.2017 13:28
Na całym świecie odnotowano tylko dziesięć przypadków superfetacji
Na całym świecie odnotowano tylko dziesięć przypadków superfetacji (Dailymail)

Kate Hill zmaga się z PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników. Schorzenie to zakłóca pracę jajników, co z kolei utrudnia zajście w ciążę. Kobiecie jednak się udało. Zaszła w ciążę, a po 10 dniach... zaszła w nią ponownie. Do tej pory odnotowano tylko 10 takich przypadków na całym świecie.

1. Leczenie hormonalne

W 2006 roku u Kate Hill, mieszkanki Australii, zdiagnozowano PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Kobieta miała przez to problemy z owulacją. Od lekarzy dowiedziała się, że jedyną szansą na zajście w ciążę może być wdrożenie leczenia hormonalnego. Żaden specjalista nie obiecał jednak, że dzięki temu na pewno zostanie matką.

Dziewczynki przyszły na świat przez cesarskie cięcie
Dziewczynki przyszły na świat przez cesarskie cięcie (Dailymail)

Po kilku latach Kate udało się zajść w ciążę. To, co zdarzyło się potem, przeszło jednak najśmielsze oczekiwania kobiety. Okazało się, że spodziewa się dwójki dzieci, ale nie bliźniaków - jedno z nich jest starsze o 10 dni od drugiego. 

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy badania prenatalne są bezpieczne?"

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Rzadkie zjawisko superfetacji

Jak do tego doszło? U większości kobiet spodziewających się dziecka przez cały okres ciąży nie dochodzi do owulacji. U Kate Hill było jednak inaczej. Niektórzy lekarze uważają, że superfetacja (czyli ciąża dodatkowa) była wynikiem kuracji hormonalnej, jaką przechodziła kobieta. Stosowane leki wywoływały u niej jajeczkowanie.

Dziewczynki, chociaż dzieli je 10 dni, urodziły się razem
Dziewczynki, chociaż dzieli je 10 dni, urodziły się razem (Dailymail)

Do zapłodnienia dodatkowego dochodzi tylko podczas pierwszego lub drugiego miesiąca ciąży. Kobieta może wtedy zajść w kolejną ciążę, chociaż już spodziewa się jednego dziecka. Zjawisko to częściej zdarza się jednak u zwierząt. Na całym świecie do tej pory odnotowano tylko dziesięć przypadków superfetacji u ludzi.

10 pierwszych oznak ciąży
10 pierwszych oznak ciąży [11 zdjęć]

Minęło kilka tygodni odkąd miałaś ostatnią miesiączkę, a następna nie nadchodzi. Zastanawiasz się, czy

zobacz galerię

3. Podwójne narodziny

- Tak naprawdę nie zdawałam sobie sprawy, jak szczególne są moje dzieci, dopóki się nie urodziły. Do zapłodnienia obu komórek doszło podczas tego samego stosunku – mówi Kate Hill. Plemniki przeżyły aż 10 dni.

 

Dziewczynki niedługo będą obchodzić swoje pierwsze urodziny
Dziewczynki niedługo będą obchodzić swoje pierwsze urodziny (Dailymail)

Dzieci, chociaż dzieli je dziesięć dni życia prenatalnego, przyszły na świat razem – przez cesarskie cięcie. Charlotte i Olivia urodziły się zdrowe w grudniu 2015 roku. Różnił ich wzrost, masa ciała, mają też inne grupy krwi.

Przeczytaj koniecznie

 

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze