Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Paweł Baljon

Zapalenie ucha u noworodka

Avatar placeholder
29.12.2014 22:36
Zapalenie ucha u noworodka
Zapalenie ucha u noworodka (Zdjęcie autorstwa Liz / CC BY 2.0)

Świeżo upieczeni rodzice są zwykle przewrażliwieni na punkcie zdrowia swojego dziecka. Wystarczy zmiana częstotliwości wypróżnień lub lekkie podwyższenie temperatury dziecka, by zaczęli martwić się o swojego noworodka. Niekiedy faktycznie mają powód do obaw. Jeśli u dziecka doszło do zapalenia ucha, wskazane jest podjęcie leczenia. Co warto wiedzieć o tej przypadłości?

1. Zapalenie ucha zewnętrznego u noworodka

Zapalenie ucha zewnętrznego to infekcja tkanki wyściełającej zewnętrzną część kanału usznego. Ta powszechna infekcja pojawia się zwykle wtedy, gdy woda dostaje się do kanału usznego, zmienia jego pH i zwiększa ryzyko wzrostu bakterii oraz grzybów. Zapalenie ucha zewnętrznego może pojawić się również w wyniku urazu tkanki wyściełającej ucho. Dziecko mogło przypadkowo włożyć coś do uszu lub podrapać wnętrze uszu, przyczyniając się do infekcji. Do zapalenia może dojść także na skutek oczyszczania uszu dziecka patyczkiem kosmetycznym. Podczas usuwania wydzieliny wosk może głębiej wniknąć w kanał uszny, który w rezultacie staje się doskonałym siedliskiem bakterii. Ryzyko zapalenia ucha zewnętrznego rośnie, jeśli noworodek ma łuszczycę lub egzemę.

Na początku rozwoju infekcji dziecko odczuwa świerzbienie uszu. Z czasem może pojawić się ból uszu oraz ich tkliwość. Jeśli dolegliwości bólowe nasilają się, gdy dziecko przegryza lub gdy rodzic delikatnie pociąga za uszy, najprawdopodobniej pojawiło się zapalenie ucha zewnętrznego. Przy zewnętrznej części uszu można zwykle dostrzec zaczerwienienie lub łuszczenie się skóry. Inne symptomy infekcji to: żółta, wodnista lub nieprzyjemnie pachnąca wydzielina z uszu, a także obrzęk uszu lub gruczołów szyjnych. Rodzice noworodka, którzy zaobserwowali u dziecka powyższe objawy powinni zbadać je u lekarza. Jeśli pediatra potwierdzi zapalenie ucha zewnętrznego, należy rozpocząć leczenie. Zazwyczaj stosuje się krople do uszu, by zwalczyć stan zapalny i zabić bakterie. Jeżeli infekcja jest zaawansowana, lekarz może przepisać antybiotyk lub krople do uszu ze steroidami. Po rozpoczęciu leczenia dziecko powinno poczuć się lepiej w ciągu kilku dni. Jeśli zapalenie nie mija po 4-5 dniach, należy ponownie zbadać dziecko u lekarza. Wskazaniem do ponownej konsultacji lekarskiej jest również gorączka. Rodzice powinni wezwać pogotowie, jeżeli u noworodka nagle pojawi się obrzęk twarzy, silny ból i gorączka. Może się bowiem zdarzyć, że infekcja rozprzestrzeni się do ucha wewnętrznego, kości i krwiobiegu.

2. Zapalenie ucha środkowego u noworodka

Zobacz film: "Codzienna pielęgnacja zdrowej skóry niemowląt i małych dzieci"

Zapalenie ucha środkowego to infekcja, która pojawia się tuż za błoną bębenkową uszu. Do zapalenia dochodzi, gdy trąbki słuchowe, które łączą ucho środkowe z nosem, są zablokowane płynem. Za błoną bębenkową może gromadzić się również śluz, ropa oraz bakterie, powodując ucisk i ból. Infekcje uszu zaczynają się zwykle od przeziębienia. Zapalenie ucha środkowego może wystąpić u osób dorosłych, ale najczęstsze jest u niemowląt i małych dzieci. Większa skłonność do infekcji uszu u dzieci jest spowodowana faktem, iż trąbki słuchowe są u nich węższe i krótsze. Z tego powodu istnieje większe ryzyko utkwienia płynów w uchu środkowym. Zapalenie ustępuje zwykle samoistnie.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje infekcji: ostre zapalenie ucha środkowego oraz zapalenie ucha środkowego z wysiękiem (nawet po wyleczeniu infekcji płyn pozostaje uwięziony w uchu). Ostre zapalenie powoduje ból, gorączkę oraz trudności z oddychaniem. Noworodek zmagający się z tą infekcją może płakać, być rozdrażniony, mieć problemy ze snem i ciągnąć się za uszy. Inne objawy zapalenia ucha to: ból gardła, ból szyi, zatkany nos, katar, ból głowy, a także dźwięczenie w uszach.

Celem leczenia zapalenia ucha środkowego jest zwalczenie infekcji, uśmierzenie bólu i złagodzenie innych objawów towarzyszących zakażeniu. Jeśli infekcja ma podłoże bakteryjne, lekarz może przepisać antybiotyk. U większości dzieci zapalenie ucha środkowego ustępuje nawet bez podjęcia leczenia. Jeżeli jednak dziecko ma mniej niż pół roku, wskazana jest konsultacja z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze