Brak kupy u noworodka - powody, charakterystyka stolca
Świeżo upieczeni rodzice często przejmują się wyglądem stolców oraz częstotliwością wypróżnień u noworodka. Stolce różnią się u poszczególnych dzieci – nawet u tego samego dziecka mogą mieć różny odcień, konsystencję i zapach. Oprócz zmian w wyglądzie kupy noworodka stosunkowo częstym zmartwieniem rodziców jest brak stolca. Kiedy brak wypróżnień u dziecka jest wskazaniem do konsultacji z lekarzem?
1. Brak kupy u noworodka - powody
Każde dziecko ma inny rytm wypróżnień. Niektóre noworodki robią kupę nawet 6-8 razy dziennie, inne nie wydalają stolca nawet przez tydzień. Brak kupy u dziecka oznacza zwykle, że organizm dziecka wchłonął całe skonsumowane mleko.
Dopóki dziecko regularnie oddaje mocz, nie ma powodu do zmartwień. Noworodek powinien zmoczyć 5-6 pieluch dziennie. Jeśli rodzice obawiają się o stan zdrowia dziecka, powinni wybrać się z nim do pediatry, by ten ocenił wagę dziecka.
Jeżeli noworodek przybiera na wadze we właściwym tempie, oznacza to, że otrzymuje wraz z pożywieniem wszystkie niezbędne mu składniki odżywcze. Nawet jeśli dziecko nie wypróżnia się przez kilka dni, nie ma powodu do obaw.
Rodzice powinni zwrócić uwagę nie tylko na liczbę zabrudzonych pieluch, ale i na zachowanie dziecka. Jeśli noworodek jest zadowolony i sprawia wrażenie, że jest mu wygodnie, brak kupy nie świadczy o problemach.
Co robić zatem, kiedy niemowlę puszcza bąki, ale nie robi kupy? Jeżeli dziecko płacze, odczuwa dyskomfort i jest poirytowane, a jego brzuch jest twardy, należy wybrać się do lekarza. Być może przyczyną tych objawów jest zaparcie – częsta przypadłość noworodków.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Brak kupy u 4-tygodniowego dziecka - odpowiada dr n. med. Jolanta Uchman
- Brak wypróżniania u tygodniowego niemowlęcia - odpowiada lek. Karina Kachlicka
- Brak wydalania kupy w nocy przez 3-miesięczne dziecko - odpowiada lek. Karina Kachlicka
2. Brak kupy u noworodka - charakterystyka stolca
Pierwszy stolec dziecka ma postać smółki. Jest to gęsta, ciemnozielona lub wręcz czarna substancja. Smółka to mieszanka żółci, śluzu i płynu owodniowego pozostała z okresu płodowego dziecka.
Noworodek wydala ją zwykle w ciągu 12 godzin od urodzenia. Jeśli w ciągu 24 godzin od porodu dziecko nie wydaliło smółki, należy poinformować o tym pediatrę, gdyż fakt ten może oznaczać niedrożność jelit lub inne powikłanie.
Po wydaleniu smółki wygląd stolców noworodka zmienia się. U dzieci karmionych piersią kupy mają zwykle kolor żółty, trochę podobny do np. musztardy, i są dość rzadkie. Stolce mogą różnić się wyglądem, w zależności od stopnia nawodnienia organizmu dziecka i produktów spożytych przez matkę karmiącą piersią.
Mleko z piersi jest wchłaniane przez układ pokarmowy noworodka w większym stopniu niż mleko modyfikowane, dlatego dzieci mogą przez pewien czas robić niewielkie kupy. Niektóre dzieci wypróżniają się jednak nawet 10 razy dziennie. Stolce noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym są zwykle gęstsze. Mają jasnobrązowy odcień.
Zobacz także:
Częstotliwość wypróżnień u noworodka jest w dużej mierze kwestią indywidualną. Niektóre dzieci wydalają kilka stolców dziennie, inne robią kupę co 2-3 dni. Jeśli dziecko chętnie spożywa mleko i moczy co najmniej 6 pieluch dziennie, najwidoczniej otrzymuje wystarczająco dużo pokarmu.
Czasami dzieci doświadczają zaparć – łagodna ich postać może oznaczać odwodnienie u noworodka. Zaparcia są częstsze u starszych niemowląt, które zaczynają spożywać produkty stałe. Powszechnym problemem u dzieci jest również biegunka.
Warto pamiętać, że pojedynczy luźny stolec nie jest równoznaczny z biegunką. Jeśli jednak wodnistych kup jest kilka i pojawiają się nagle, dziecko może mieć biegunkę. Jej przyczyną może być choroba, infekcja lub alergia.
Więcej na ten temat przeczytasz w artykułąch: Zatwardzenie u niemowlaka – co zrobić? oraz Zaparcia u dzieci - karmienie piersią, leczenie.