Ból ucha u niemowląt
Ból ucha u niemowląt nie jest zbyt łatwy do stwierdzenia, gdyż maluch nie potrafi jeszcze powiedzieć, co go boli. Wystarczy jednak dobrze obserwować swoją pociechę, aby zauważyć, czy boli go ucho. Jeśli mamie wydaje się, że u dziecka pojawił się ból ucha, który może oznaczać przede wszystkim infekcję, powinna pójść z dzieckiem do lekarza, który postawi fachową diagnozę.
1. Skąd się bierze ból ucha u niemowląt?
Infekcja ucha u niemowląt jest wywoływana zwykle przez bakterie, dużo rzadziej przez wirusy. Pojawia się, kiedy pod błoną bębenkową zaczyna gromadzić się płyn, który nie ma możliwości odpływu. Blokada odpływu przez trąbkę Eustachiusza może być wywołana nadmiarem śluzu, który pojawia się w wyniku zapalenia zatok czy kataru wywołanego alergią lub przeziębieniem. Gromadzenie się płynu oznacza, że bakterie mają doskonałe warunki, aby się namnażać. Bakterie wywołują stan zapalny wewnątrz ucha, co wywołuje ból. Kiedy organizm dziecka zaczyna zwalczać infekcję, pojawia się gorączka.
Zapalenie ucha jest szczególnie częste u niemowląt i małych dzieci, ze względu na to, że trąbka Eustachiusza jest jeszcze bardzo cienka, krótka i pozioma. Łatwiej jest w związku z tym bakteriom dostać się do środka, a śluzowi łatwiej ją zatkać. Oprócz tego płyn, który gromadzi się w uchu ma utrudniony odpływ. Według niektórych badań, dzieci, które używają smoczka, mają większe ryzyko pojawienia się zapalenia ucha.
2. Jak stwierdzić, że niemowlę boli ucho?
Dziecko nie umie powiedzieć, że boli je ucho, ale obserwując malucha, można się tego domyślić. Przede wszystkim zwracajmy uwagę na zachowanie niemowlaka: jeśli dziecko staje się wyjątkowo marudne, płaczliwe i ma słabszy apetyt, może to oznaczać jakiś problem. Zmniejszony apetyt i odsuwanie się od butelki lub piersi po pierwszych kilku łykach mogą wynikać z faktu, że dziecko odczuwa ból przy przełykaniu, może też znaczyć, że mikroorganizm chorobotwórczy pojawił się także w układzie pokarmowym.
Kolejnym objawem infekcji ucha u niemowlaka jest gorączka. Nie musi być duża, ale jeśli się pojawi, oznacza to, że mamy do czynienia z jakąś infekcją. Jeśli dodatkowo zauważymy, że dziecko rączkami dotyka uszu, może to sugerować, że one są źródłem bólu. W przypadku braku innych objawów, dotykanie swoich uszu jest tylko sposobem na poznawanie swojego ciała przez dziecko i nie jest niczym niepokojącym.
Infekcji ucha u niemowląt może towarzyszyć także biegunka. Mikroorganizm, który zaatakował ucho dziecka, może także pojawić się w układzie pokarmowym.
Charakterystycznym objawem zapalenia ucha u niemowląt jest wydzielina ropna z ucha. Nie występuje u każdego dziecka, ale jest bezpośrednim sygnałem, że dziecko cierpi na infekcję ucha środkowego. Płyn oznacza, że przebita została błona bębenkowa, która zrośnie się, kiedy tylko dziecko zostanie wyleczone.
Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że zapalenie ucha środkowego u niemowląt, dzieci i dorosłych pojawia się zwykle po innej infekcji, może to być przeziębienie, grypa czy zapalenie zatok. Nie jest to jednak warunek konieczny dla pojawienia się infekcji ucha.