Zapalenie pęcherza po porodzie

Zapalenie pęcherza po porodzie jest dość częstą dolegliwością w okresie połogu. Poporodowym infekcjom dróg moczowych sprzyjają: obrażenia pęcherza moczowego podczas porodu drogą pochwową, zakażenia okołoporodowe okolic intymnych, obniżenie ciśnienia w pęcherzu moczowym (hipotonia) w wyniku znieczulenia i założenie cewnika do pęcherza moczowego. Pęcherz moczowy kobiety po porodzie ma zwykle zwiększoną pojemność i odpowiednio zmniejszone ciśnienie wewnątrzpęcherzowe. Niepełne opróżnianie pęcherza skutkuje zaleganiem moczu i poszerzaniem ścian pęcherza, co predestynuje do rozwoju stanu zapalnego. Diureza, a więc oddawanie moczu, normalizuje się zazwyczaj między drugim a piątym dniem po porodzie.

Polecane wideo:

Przyczyny zapalenia pęcherza moczowego po porodzie

Problem z pęcherzem po porodzie

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem. Świeżo upieczone mamy boją się, że podczas mikcji mocz niechcący może pociec po ranie, wywołać pieczenie i grozić innymi nieprzyjemnymi dolegliwościami. Z tego powodu często wstrzymują mocz, co ma negatywny wpływ na pęcherz moczowy. Zalegający w nim mocz może bowiem skutkować ryzykiem namnażania się bakterii w drogach moczowych i grozić zapaleniem pęcherza. Występowanie zapalenia pęcherza moczowego u kobiet jest również związane z krótką cewką moczową. Kobiety mają o wiele krótszą cewkę niż mężczyźni, a co za tym idzie – drobnoustroje chorobotwórcze łatwiej pokonują odcinek między ujściem cewki moczowej, a pęcherzem moczowym. Ponadto, rozwinięciu zapalenia sprzyja zaburzona równowaga biologiczna flory bakteryjnej w układzie moczowo-płciowym, spowodowana:

 • ciążą,
 • zapaleniem pochwy,
 • używaniem dezodorantów intymnych,
 • stosowaniem kąpieli pianowych,
 • opadaniem macicy lub pęcherza moczowego po porodzie,
 • cewnikowaniem poporodowe,
 • uszkodzeniami pęcherza moczowego po porodzie naturalnym,
 • hipotonią pęcherza moczowego po znieczuleniu do porodu,
 • krwawieniami i odchodami połogowymi,
 • obecnością kamieni w nerkach lub w drogach moczowych,
 • nieprawidłową budową układu moczowego,
 • obciążeniami psychicznymi.

Objawy i ewentualne powikłania zapalenia pęcherza

Typowym objawem zapalenia pęcherza moczowego jest ciągłe parcie na pęcherz przy wydalaniu jedynie małych ilości moczu. Mikcji może towarzyszyć pieczenie i kłucie w okolicy cewki i pęcherza. W niektórych przypadkach pojawia się czerwony kolor i ostry zapach moczu. Krwiomocz wynika z dużej liczby czerwonych krwinek w moczu. Badanie moczu wykazuje bakteriomocz, co wskazuje na kolonizację dróg moczowych drobnoustrojami chorobotwórczymi. Zapalenie pęcherza z pewnością nie jest przyjemnym doświadczeniem, jednak przeważnie nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia kobiety. Z drugiej strony, schorzenie nieleczone może skutkować rozwinięciem ostrego, bądź też przewlekłego odmiedniczkowego zapalenia nerek.

Zapobieganie zapaleniu pęcherza u kobiet

 • Właściwa higiena osobista – po oddaniu moczu lub stolca podmywanie się od pochwy w kierunku odbytu.
 • Unikanie stosowania dezodorantów intymnych, intensywnych mydełek oraz pachnących płynów do kąpieli, które mogą w negatywny sposób wpłynąć na skórę oraz błonę śluzową sfer intymnych, co zwiększa ryzyko przedostania się bakterii do układu moczowo-płciowego i powstania zakażenia.
 • Picie dużej ilości płynów, co zwiększa objętość moczu w pęcherzu, a jednocześnie prowadzi do wypłukania bakterii z układu moczowego i zapobiega powstaniu zakażenia.
 • Unikanie długiego przetrzymywania moczu w pęcherzu, gdyż zbytnio wypełniony narząd jest mniej odporny na działanie bakterii.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

Na początku ważne jest łagodzenie dolegliwości. Warto zatem unikać zaziębiania ciała. Ulgę przynosi działanie ciepła, więc na brzuch można przykładać ciepłe, ale nie gorące, kompresy. Gorąco może bowiem nasilać krwawienia z dróg rodnych. Ponadto, należy dużo pić (dwa litry albo nawet więcej). Przydatne są zioła o właściwościach moczopędnych. Warto spożywać duże ilości witaminy C, gdyż dzięki jej zdolności do zakwaszania moczu, rozwój bakterii jest utrudniony. W razie niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego stosuje się zwykle jedno- lub trzydniowe leczenie kotrimoksazolem lub amoksycyliną. Jeśli po dwóch lub trzech dniach leczenia nadal występują dolegliwości, to znaczy, że nie wszystkie bakterie zostały usunięte z pęcherza. W takim przypadku należy przedłużyć terapię wymienionymi środkami o dalsze dziesięć dni. Ciągłe nawroty zapalenia pęcherza moczowego mogą być wywołane zwężeniem cewki moczowej. W takich sytuacjach konieczne jest leczenie operacyjne i usunięcie zwężenia cewki utrudniającego odpływ moczu.

| Poprzez zwiększenie przepływu moczu powodują wypłukiwanie drobnoustrojów chorobotwórczych z dróg moczowych. Dlatego ich użycie jest uzasadnione i może być pomocne w zapobieganiu zakażeniom. Nie są jednak skuteczne przy istniejącym zapaleniu dróg moczowych. Jedną filiżankę świeżo zaparzonych ziół należy pić trzy-cztery razy dziennie. Uwaga: W żadnym wypadku nie wolno używać ziół moczopędnych u chorych przewodnionych, z upośledzoną czynnością układu krążenia lub nerek. W takich przypadkach podanie większej ilości płynu jest szkodliwe.Liść brzozy Przyrządzanie: W filiżance średniej wielkości jedną lub dwie łyżeczki liści brzozy zalej gorącą wodą, zostaw na 15 minut, a następnie odcedź.Ziele skrzypu Przyrządzanie: Dwie lub trzy łyżeczki ziela skrzypu zalej gotującą się wodą w filiżance średniej wielkości. Gotuj maksymalnie przez 10 minut. Zostaw do zaparzenia na 15 minut, a potem odcedź.Mieszanka ziół moczopędnych (20 g liści brzozy, 20 g kłącza perzu, 20 g liści nawłoci pospolitej, 20 g korzenia lukrecji) Przyrządzanie: Łyżkę stołową mieszanki ziół zalej gorącą wodą w filiżance, zostaw pod przykryciem na 10 minut, następnie odcedź. | | --- |

Joanna Krocz

Redakcja parenting.pl, ponad rok temu

Bibliografia

 • Jonderko G., (red.), Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002, ss. 391-392, ISBN 978-83-7506-075-1.

Zakażenie okołoporodowe

Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Zakażenie okołoporodowe
Zakażenie okołoporodowe

Problem z pęcherzem po porodzie

Problem z pęcherzem po porodzie

Kobiety po porodzie często obawiają się oddawania moczu ze względu na ranę krocza, którą trzeba ochraniać przed zakażeniem

Nietrzymanie moczu po porodzie

Problemy z trzymaniem moczu

Problemy z trzymaniem moczu

Nietrzymanie moczu to dolegliwość jaka pojawia się po ciąży i porodzie. Przyczyny nietrzymania moczu leżą po stronie rozluźnienia mięśni dna miednicy, które odpowiadają m.in. za zamykanie cewki moczowej.

Infekcje okolic intymnych w ciąży

Zapalenie pęcherza w ciąży

jest zapalenie pęcherza moczowego. Problem ten dotyczy około 2% kobiet ciężarnych i najczęściej występuje w trzecim trymestrze ciąży. Zapalenie pęcherza moczowego (...) . Stan zapalny...

#dzieńdobryWP

#dziejesienazywo: Zapalenie piersi

zapalenie piersi. W przypadku lekkich objawów wystarczy okład z liści kapusty, jednak gdy pojawi się wysoka gorączka lub ból należy udać się do lekarza.

Nietrzymanie moczu po porodzie

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Jak leczyć nietrzymanie moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu to problem dość często występujący u kobiet. Dotyczy on zarówno kobiet młodszych, jak też starszych. Często problem nietrzymania moczu jest ukrywany przez kobiety, wydaje się wstydliwy i przez to zaniedbywany.

Badanie moczu w ciąży

Zapalenie układu moczowego w ciąży

moczowego w ciąży może grozić u kobiety rozwojem posocznicy i/lub trwałym uszkodzeniem nerek. Zapalenie pęcherza moczowego w ciąży Czynnikami ryzyka (...) zapalenia pęcherza moczowego...

Seks po porodzie

Współżycie po porodzie

Współżycie po porodzie

Pierwszy stosunek po porodzie jest zapewne stresujący dla obojga partnerów, rozmawiajcie o tym, rozwiewajcie wątpliwości.

Poród

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?

Jak naprawdę wygląda urlop macierzyński?

i psychiczne, któremu trudno podołać bez odpowiedniego wsparcia. Jessica mówi wprost: - To był najbardziej przerażający okres mojego życia. Po porodzie (...) cierpiała na zapalenie sutka i była obolała po cesarskim...

Komplikacje po cesarskim cięciu

Zakażenie dróg moczowych

Zakażenie dróg moczowych

. Umiejscowienie cewki moczowej kobiety w okolicy pochwy i blisko odbytu również sprzyja infekcjom. Zapalenie dróg moczowychi pęcherza moczowego w połogu (...) jest często powikłaniem po porodzie lub...