Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Magdalena Pietraszuk

Zanim przyjdzie na świat, już go poznamy

Avatar placeholder
10.12.2015 09:06
Zanim przyjdzie na świat, już go poznamy
Zanim przyjdzie na świat, już go poznamy (Zdjecie kobiety / Shutterstock)

Większość rodziców całkowicie spontanicznie stara się poznawać swoje dziecko jeszcze w trakcie ciąży. Dzięki temu po narodzinach niemowlaka opiekunowie czują się w kontakcie z nim swobodniej i pewniej. W końcu znają go już trochę. Choć trudno jest o jednoznaczne ustalenia w tym obszarze, część badań pokazuje, że takie działania mają pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Oczywiście, najważniejsze jest, by zabawy z niemowlęciem sprawiały im przyjemność. Coś, co dla rodziców jest jedynie przykrym obowiązkiem, na pewno dzidziusiowi nie będzie służyło.

spis treści

1. Rozwój płodowy dziecka

6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-have
6 rzeczy, które powinna posiadać każda nowoczesna mama, czyli ciążowe must-have [7 zdjęć]

Nowoczesne technologie rządzą naszym życiem, dlatego nic dziwnego, że powstaje coraz więcej gadżetów

zobacz galerię

Choć badanie rozwoju zmysłów w życiu płodowym nie jest proste, wiemy już całkiem sporo na ten temat. Pierwsze wrażenia, jakie odbiera maluszek, pochodzą ze zmysłu równowagi i dotyku (od około siódmego tygodnia ciąży). Pod koniec trzeciego miesiąca dziecko staje się wrażliwe na smak wód płodowych, które połyka. Od dwudziestego tygodnia zaczyna słyszeć głos swojej mamy. Miesiąc później, mimo że jego oczy są zamknięte, stają się wrażliwe na natężenie światła.

Pod koniec drugiego trymestru ciąży maluszek nabywa umiejętności spania, a niedługo potem również śnienia. W tym też czasie słyszy już całkiem dobrze dźwięki ze świata zewnętrznego. Pod koniec ciąży dzieci są już w stanie zapamiętywać pewne rzeczy i odczuwać emocje. Oprócz tego, od bardzo wczesnych chwil do dziecka docierają na drodze hormonalnej emocje mamy. Już koło szóstego tygodnia życia płodowego wykryto we krwi dziecka endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Widać więc jasno, jak wiele maluszek jest w stanie odbierać jeszcze przed narodzinami.

2. Rozwój zmysłów w życiu płodowym

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 3"

Starając się poznać dzidziusia, będziecie mogli dokonać dość obiektywnych obserwacji dotyczących na przykład pór aktywności dziecka. Nie bójcie się jednak puścić czasem wodzy waszej fantazji. Jakie cechy charakteru będzie miało wasze dziecko, jak będzie wyglądało? Po narodzinach, gdy już będziecie mieli okazję dowiedzieć się, jak jest naprawdę, będzie znowu wiele radości z ich weryfikowaniem.

  • Ruch. Bardzo szczególny czas zaczyna się od momentu, kiedy mama poczuje pierwsze ruchy dziecka. Dzięki temu rodzice mogą śledzić jego aktywność. W jakich porach w ciągu doby dzidziuś jest najbardziej aktywny? Czy reaguje intensywnym ruchem na jakieś dźwięki? A może rodzice znaleźli już „uspokajacze”, które koją maluszka? Już w ciąży widoczne są różnice między dziećmi. Niektóre są bardzo spokojne, a inne nie pozwalają mamie zapomnieć o swojej obecności. Dzięki ruchom łatwiej jest też domyślić się, w jakiej pozycji znajduje się w danym momencie. Obserwowanie, jak mała istota przemieszcza się w brzuchu mamy, jest fascynujące dla większości rodziców. Pamiętajcie, że nie jest ważne, czy to, co wydaje się stópką waszej pociechy, jest nią rzeczywiście. Ważna jest radość, jaką macie z tego odgadywania!
  • Dźwięk. Na początku dziecko najwyraźniej słysz głos mamy i wszelkie dźwięki płynące z jej ciała (bicie serca, burczenie w brzuchu). Później dociera do niego również to, co ma źródło w świecie zewnętrznym. Już więc w życiu płodowym maluszek ma okazję uczyć się głosu swoich rodziców. Rozmawianie z dzieckiem, czytanie mu bajek czy śpiewanie ma jak najbardziej sens. Również słuchanie muzyki, która jest dla nas przyjemna, będzie przyjemne dla dzidziusia. Oprócz samych kojących dźwięków będzie odbierał także stan zadowolenia i odprężenia, jakiego doznaje mama. Dodatkową korzyścią jest fakt, że dzieci zapamiętują utwory, których często słuchały i stają się one cudownymi uspokajaczami już po narodzinach. Dokładnie tak samo jest z kołysankami, które śpiewa mama.
  • Dotyk. Dzieci dość wcześnie odbierają dotykanie brzucha mamy, a więc ścian ich domku. Dzieje się tak zarówno przez nacisk, jaki temu towarzyszy, jak również temperaturę dłoni. Oczywiście, intensywne masowanie czy głaskanie brzucha jest zdecydowanie niewskazane. Jednak delikatny dotyk będzie na pewno przez dzidziusia odczuwany i w dwóch pierwszych trymestrach ciąży dla niego ****bezpieczny  (jeśli oczywiście wskazania lekarza nie są inne).

Szczególnie pod koniec ciąży dobrze jest, by kobieta wygospodarowała czas, który będzie poświęcony tylko dzidziusiowi i będzie chwilą wspólnego odpoczynku. Towarzystwo partnera czy innej bliskiej osoby może przyszłej mamie dodać otuchy. Dobrze, by był to czas wyciszenia, spokojnej rozmowy czy też myślenia o dzidziusiu albo wyobrażania go sobie. Wielu rodzicom sprawia radość śledzenie rozwoju swojego dziecka krok po kroku. Być może będzie to właśnie moment na przeczytanie, jak zmieniło się ciało dziecka, jakich nowych umiejętności nabył maluszek.

Przyszła mama powinna pamiętać, że kiedy ona czuje się dobrze, jej dziecko to odczuwa. Nawet, jeśli kobieta nie jest skupiona na maluszku, ale wykonuje coś, co sprawia jej przyjemność, robi dla swojego dziecka coś dobrego. Czasem nawet warto troszeczkę „odpocząć od bycia w ciąży”. Skupić się na sobie, na tym, co dla mnie jest ważne. Dzidziuś wypełnia już przed narodzinami wiele czasu i myśli rodziców, a po narodzinach "wiele" zmienia się na "jeszcze więcej". Warto więc tym bardziej pielęgnować te obszary życia, które są dla ciebie ważne, dają satysfakcję i sprawiają radość, by oprócz bycia mamą, być też po prostu sobą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze