Trwa ładowanie...

Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży

Avatar placeholder
Magda Piestrzyńska 24.01.2014 15:10
Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży
Zajęcia fitness dla kobiet w ciąży

Prowadzenie aktywnego trybu życia to nie tylko moda, ale również inwestycja we własne zdrowie i zdolności. Regularne dbanie o kondycję przeradza się często w zdrowy nawyk, który przynosi tyle korzyści, że trudno z niego zrezygnować. Wiele kobiet zastanawia się jednak, jak zadbać o swoje ciało w czasie ciąży. W tym okresie kobieta powinna ze szczególną troską dbać o swoje zdrowie, by zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

1. Ciąża a możliwości organizmu

Nie oznacza to, że należy rezygnować z

zajęć ruchowych w ogóle. Fitness to dyscyplina, w której bezpieczeństwo stawiane jest wśród najwyższych priorytetów. Wykonywanie ćwiczeń odbywa się zgodnie z anatomią i fizjologią ludzkiego ciała oraz jego zdolnościami motorycznymi. Ćwiczenia zalecane w czasie ciąży również podlegają tym regułom. Zalecany jest trzydziestominutowy trening trzy razy w tygodniu. W tym czasie mają miejsce zwiększona podatność na skręcenia stawów oraz zmiany w zakresie utrzymywania równowagi i koordynacji ze względu na zróżnicowany przyrost masy ciała. Wzrostowi ulega spoczynkowa częstotliwość skurczów mięśnia sercowego, co należy brać pod uwagę przy wyznaczaniu tempa zajęć i wykonywanych ćwiczeń. Wśród ciekawostek znajdziemy także fakt, że okres pomiędzy 25 a 32 tygodniem ciąży charakteryzuje się dla pań większą niż przeciętnie wydolnością fizyczną.

2. Ogólna charakterystyka zajęć dla kobiet w ciąży

Kobiety w ciąży, nawet jeśli dotychczas regularnie uczestniczyły w zajęciach fitness, powinny skonsultować się z lekarzem oraz instruktorem. Wizyta w gabinecie służby zdrowia pozwoli na dokonanie odpowiednich badań, a także na wyznaczenie osobistych zaleceń. W niektórych ośrodkach organizowane są lekcje specjalnie z przeznaczeniem dla nich. Najlepiej korzystać właśnie z takich, gdyż wszystkie ćwiczenia dostosowane są do sprecyzowanej grupy odbiorców o tych samych potrzebach. Takie lekcje to ćwiczenia pilates, body ball, stretching, joga itp. Wykonywane są one w odpowiednich pozycjach – odciążających i stabilizujących kręgosłup oraz bez częstej ich zmiany. Ukierunkowane są również na wrażliwe w czasie ciąży grupy mięśniowe – odcinek krzyżowo-lędźwiowy kręgosłupa, mięśnie łydek, mięśnie Kegla. Dzięki nim możliwe jest uśmierzenie problemów, na które dość często uskarżają się ciężarne (ból kręgosłupa, obrzęki nóg). Rozwijają także mięśnie aktywne przy porodzie. Wśród ćwiczeń, na które mogą pozwolić sobie przyszłe mamy znajdują się również: marsz, jazda na rowerze, aqua aerobik, a także pływanie.

Zobacz film: "Żelazo w ciąży"

Aktywność fizyczna powinna być podyktowana indywidualnymi możliwościami. Kiedy kobieta czuje dyskomfort w określonej pozycji czy podczas wykonywania jakichś ruchów, powinna natychmiast powiadomić o tym instruktora. Przerwanie samego ćwiczenia również musi przebiegać ostrożnie, a odpoczynek trwać we właściwym ułożeniu ciała.

Zajęcia fitness to także możliwość na podtrzymanie aktywności fizycznej w przypadku osób pasjonujących się jazdą konną, surfingiem, narciarstwem, nurkowaniem, grami zespołowymi, wspinaczką skałkową czy sportami motoryzacyjnymi. Z tych sportów urazowych trzeba na jakiś czas zrezygnować ze względu na bezpieczeństwo płodu oraz przyszłej mamy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze