Trwa ładowanie...

Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Avatar placeholder
23.09.2016 10:05
Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka
Zabezpiecz przyszłość swojego dziecka

Kiedy decydujemy się na wykupienie ubezpieczenia, najczęściej robimy to nie tylko z myślą o sobie, ale również naszych bliskich. Zakładając rodzinę, jeszcze przed narodzinami dziecka warto się zastanowić, jaką polisę dla niego wybrać.

spis treści

1. Kiedy zacząć wpłacać fundusze na polisę dziecka?

Oczekiwanie na przyjście na świat upragnionego malucha jest pięknym uczuciem, które ciężko z czymkolwiek porównać. Już wtedy przyszli rodzice wiedzą, że dla dziecka będą w stanie zrobić wszystko, aby zapewnić mu godny byt i zatroszczyć się o jego bezpieczeństwo. Dbałość o jak najlepsze warunki życia to nie tylko zapewnienie podstawowych potrzeb, takich jak ubrania, jedzenie i zabawki, ale również ubezpieczenie, czyli polisa posagowa. Każdy rodzic, który chce pomóc dziecku wejść w przyszłości w dorosłe życie powinien pomyśleć o takim ubezpieczeniu.

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Twoje dziecko dostało pieniądze? Sprawdź, jak możesz je pomnożyć

Pieniądze stają się coraz popularniejszą formą prezentu. Dostają je także dzieci. Co z takim fantem może zrobić rodzic? Wykorzystać prezent do nauki oszczędzania – można go bowiem zainwestować. Zobacz, jak to zrobić!

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Celem takiego świadczenia jest zgromadzenie majątku, dzięki któremu dziecko szybko będzie mogło się usamodzielnić. Wysokość składek powinna być ujednolicona i regularnie wpłacana. Kiedy umowa polisy się kończy, zakład ubezpieczeń wypłaca dziecku zgromadzoną przez lata kwotę. Nie zawsze jest ona ustalona z góry – czasem jest to zależne od tego, w jaki sposób firma ubezpieczeniowa obraca zainwestowane pieniądze.

Pierwsze składki można wpłacać już po narodzinach malucha, z comiesięczną częstotliwością. Pieniądze dziecko będzie mogło otrzymać dopiero po ukończeniu 18 roku życia lub później, np. gdy rozpocznie studia wyższe. W ten sposób zapewniamy swojemu potomstwu nie tylko dobry start w dorosłość, ale również zabezpieczamy go na wypadek śmierci rodzica. W takiej sytuacji dziecku przysługuje jednorazowa renta lub wypłata odszkodowania w postaci comiesięcznych transz. Wysokość świadczenia najczęściej jest zapisana w polisie, ale zazwyczaj suma jest wyższa od kwoty wpłaconych składek.

2. O jakiej kwocie pomyśleć i jakiego zwrotu możemy oczekiwać?

Choć ubezpieczony sam ustala, kiedy dziecko ma otrzymać pieniądze, są pewne ograniczenia. Minimalny czas trwania ubezpieczenia to 10 lat. Nie może jednak trwać dłużej niż do ukończenia przez dziecko 25 roku życia. Sposób inwestowania składek zależy od funduszu kapitałowego, na który się zdecydujemy. Każda firma ubezpieczeniowa ma szeroką gamę takich funduszy, więc jest z czego wybierać. Wartość wpłacanych składek w każdej chwili można zwiększyć, dzięki czemu zgromadzony majątek będzie jeszcze wyższy. Dodatkowo, wpłat mogą dokonywać inne osoby, np. dziadkowie lub wujostwo.

Niespełna połowa dorosłych Polaków (45%) deklaruje, że stara się oszczędzać pieniądze, aby zapewnić jak najlepszy byt swoim dzieciom. Niestety, w wielu przypadkach kwoty gromadzone na polisie nie są wysokie. Większość osób nie dysponuje zbyt wielkimi wolnymi środkami, które może comiesięcznie wpłacać na ubezpieczenie dla dzieci. Najczęściej są to kwoty rzędu 50-100 zł, co po 20 latach regularnego odkładania daje około 24 tysiące złotych oszczędności (nie licząc odsetek). Dużo czy mało? Zależy, na jaki cel miałyby być przeznaczone pieniądze. Dla osoby 18-, 20-letniej jest to dość dobry kapitał, aby rozpocząć samodzielne, niezależne życie. Ale z drugiej strony, kwota wydaje się zbyt niska, aby móc założyć działalność gospodarczą, a tym bardziej kupić mieszkanie.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze