Z czego powinno pić dziecko?
Choć są wygodne, lekkie i powszechnie stosowane, nie powinny pić z nich dzieci. Szczególnie – jeśli na dworze panuje upał. O czym mowa? O butelkach plastikowych. Materiał z jakich są wykonane często może powodować zatrucia pokarmowe.
Plastik jest wszędzie. W takich butelkach kupujemy napoje, jogurty. Do plastikowych pojemników pakowane są sałatki, sery, ciastka, masła, wędliny, mięsa – słowem każda żywność. Kupując produkty, warto patrzeć na oznaczenia.
1. PET – do jednorazowego użytku
Najbardziej popularny i najczęściej stosowany jest plastik PET. Wytwarzany jest on z polimeru o nazwie politereftalan etylenu. Takie oznaczenie znajdziemy na butelce wody, kubeczku po jogurcie czy śmietanie. Dlaczego należy takich butelek i pojemników unikać?
PET jest prawdopodobnie najgorszym z rodzajów plastiku. W kontakcie z promieniami słonecznymi mogą uwalniać się z niego szkodliwe dla zdrowia substancje powodujące zatrucia pokarmowe.
Nie nadaje się do powtórnego użycia, gdyż za każdym razem ryzyko uwalniania szkodliwych substancji i zatrucia wzrasta. Szczególnie, gdy wlejemy do butelki ciepły napój. Jeśli kiedykolwiek zostawiłeś butelkę z wodą w rozgrzanym samochodzie, a później ją otworzyłeś – wiesz o czym mowa.
Jakie szkodliwe substancje mogą zatem znajdować się w wodzie, gdy plastik PET zacznie je uwalniać?
Ftalany – w postaci soli i estrów używane są do produkcji żywic, które z kolei stosuje się jako baza do lakierów i farb ftalanowych, klejów. Nadają elastyczność towrzywom sztucznym.
Antymon – jest katalizatorem używanym do produkcji plastiku. Jego zawartość w tworzywach produkowanych do zastosowań w kontakcie z żywnością została jednak ograniczona normami Światowej Organizacji Zdrowia, dlatego nie pownien wywoływać szkody.
Aldehyd octowy i aldehyd mrówkowy – jeśli zostawiłeś butelkę na słońcu i otworzyłeś po kilku godznach, na pewno poczułeś "smak plastiku". To właśnie smak aldehydów – bowiem te związki chemiczne uwalniane są do wody, gdy ta zostanie wystawiona na działanie wysokiej temperatury i promieni słonecznych. Jedynym wyjściem, by aldehydy się nie uwalniały jest trzymanie butelek w chłodnym i zacienionym miejscu.
2. Inne plastiki
PET (1) nie jest jedynym rodzajem plastiku, jaki stosują producenci żywności. Oto kilka z nich:
HDPE – na opakowaniach znajdziemy także oznakowanie: 2. Plastik bezpieczny, można go stosować wielokrotnie, także w kontakcie z żywnością.
PCV – 3 – polichlorek winylu. Używany do wyrobu folii i pakowania żywności, niebezpieczny dla zdrowia ze względu na możliwość uwalniania toksyn. Nie można go spalać ponieważ w tym procesie uwalniają się do powietrza dioksyny, które są bardziej niebezpieczne dla zdrowia niż cyjanek potasu.
LDPE – 4 – polietylen o małej gęstości. Całkiem bezpieczny, dozwolony, ale jednak nie zalecany do wielokrotnego stosowania.
PP – 5 – kolejny plastik, który można wielokrotnie stosować bez obawy o zdrowie. Wykonuje się z niego dużą część opakowań do żywności.
PS – 6 – polistyren, czyli styropian. Choć nie powinien być używany do kontaktu z żywnością ze względu na wydzielanie toskyn, czasam można kupić np. pakowany drób ułożony na tackach z polistyrenu. Stosowany w przykrywkach kubków na kawę, pojemnikach do dań na wynos.
Inne plastiki – 7 – jeśli na opakowaniu znajdziesz takie oznaczenie, poważnie zastanów się, czy chcesz dany produkt kupić. Dlaczego? Mogą zawierać zakazany bisfenol A, który zwiększa ryzyko zachorowania na schizofrenię czy chorobę Alzheimera. Dlatego sprawdź dokładnie, czy na opakowanu znajduje się informacja BPA free lub BPA 0 proc.
3. Jaką butelkę wybrać?
Najlepszym wyjściem z sytuacji jest podawanie picia w szklanej butelce lub kubku. Na rynku obecnie funkcjonuje wiele szklanych butelek dobrej jakości, które nie wpływają negatywnie na zdrowie.
Jeśli natomiast nie chcesz zrezygnować z plastiku, wybieraj bidony i butelki, które są wykonane z plastiku HDPE lub PP.