Wklęsłe brodawki a karmienie piersią
Wklęsłe brodawki spędzają sen z powiek wielu mamom, które chcą karmić piersią. Jeszcze będąc w ciąży obawiają się, że dziecko nie da rady złapać sutka lub że brodawki będą nieustannie poranione. Niekiedy też zaprzestają naturalnego karmienia, bo wklęsłe brodawki utrudniają to zadanie.
1. Wklęsłe brodawki. Czy dam radę karmić piersią?
Piersi kobiet wyglądają inaczej. I nie chodzi o ich wielkość, a np. o kształt brodawek. Niektóre z nich są krótkie, płaskie lub wklęsłe. Zdaniem niektórych to powód niepowodzenia karmienia piersią. To jednak mit! I to szkodliwy, bo wiele młodych mam już na starcie czuje się źle i nie ma zaufania do swojego ciała. A naturalne karmienie w dużej mierze zależy od nastawienia kobiety.
Wklęsłe brodawki najczęściej daje się nieco wysunąć (chwyta się ją palcami u podstawy). Pamiętajmy również, że w ciąży, kiedy organizm przygotowuje się do karmienia piersią, zwiększa się elastyczność tkanek gruczołu piersiowego. To sprawia, że u wielu pań brodawki przybierają właściwy kształt. Sama stymulacja piersi – czy to w czasie karmienia, czy odciągania mleka laktatorem – dodatkowo je rozciąga.
Przeczytaj również:
2. Wklęsłe brodawki. Jak sobie radzić?
Wklęsła brodawka wycofuje się do wewnątrz, niekiedy wręcz "zapada" się w tkankę piersi. Może to dotyczyć obu piersi lub tylko jednej.
Kobiety, u których brodawki są wklęsłe, mogą jeszcze w ciąży stosować specjalne osłony formujące. Mają one kształt silikonowej tarczy, którą zakłada się na pierś. Może je używać od 32. tygodnia ciąży, jednak wcześniej warto porozmawiać na ten temat z lekarzem.
Tego rodzaju osłony to bowiem stymulacja brodawek, która może doprowadzić do wystąpienia przedwczesnych skurczy i rozpoczęcia akcji porodowej. Z tego powodu silikonowych nakładek w ciąży nie mogą stosować kobiety z niewydolną szyjką macicy.
3. Karmienie piersią a wklęsłe brodawki
U podstaw karmienia piersią leżą dwie kwestie: chęci i nastawienie kobiety oraz prawidłowa technika przystawienia dziecka. W przypadku wklęsłych brodawek noworodek może frustrować się, jeśli brodawka nie dosięga podniebienia. Może wówczas płakać, odpychać pierś. Ale spokojnie! Skontaktuj się z doradcą laktacyjnym, który nie tylko wesprze cię w procesie naturalnego karmienia, ale też podpowie, jaką zastosować technikę w przypadku wklęsłych brodawek.
W przypadku wklęsłych brodawek pomóc może:
- masaż brodawek kciukiem i placem wskazującym,
- wypychanie brodawki poprzez chwytanie piersi poza otoczką palcami ułożonymi w kształt „V” lub „C”,
- usztywnianie brodawki poprzez zastosowanie zimnego kompresu (np. użycie kostek lodu),
- kilkuminutowe odciąganie ręczne lub użycie laktatora bezpośrednio przed karmieniem.
4. Naturalne karmienie. Gdzie szukać pomocy?
Na początku karmienie piersią bywa trudne, zwłaszcza jeśli np. masz wklęsłe brodawki. Jeśli jednak chcesz podtrzymać laktację, nie trać nadziei. Nie bój się też szukać pomocy. Możesz skorzystać z doradztwa laktacyjnego lub też porozmawiać o swoich obawach z położną. I to nie tylko podczas wizyty patronażowej po porodzie. Pamiętaj, że będąc w ciąży przysługują ci bezpłatne spotkania z położną.
Wiele wsparcia można też uzyskać od kobiet, np. na grupach wsparcia w mediach społecznościowych. Znajdziemy tam mamy, które borykały się z podobnym problemem i udało się im go pokonać. Służą radą i doświadczeniem. Udzielają też potrzebnego wsparcia emocjonalnego.
Dobrze jest też sięgnąć po fachową literaturę. Źródłem cennej wiedzy jest książka Magdy Karpieni pt. "Karmienie piersią".