Trwa ładowanie...

Czym jest kryzys laktacyjny i jak go przezwyciężyć?

Czym jest kryzys laktacyjny i jak go przezwyciężyć?
Czym jest kryzys laktacyjny i jak go przezwyciężyć?

Karmienie piersią – złoty standard żywienia niemowlęcia – to najlepszy sposób na wspieranie prawidłowego rozwoju organizmu dziecka, w tym jego układu odpornościowego. Zdarza się jednak, że pomimo starań mama ma trudności z laktacją. Często są to przejściowe niepowodzenia, których doświadcza wiele kobiet i które można przezwyciężyć. Dowiedz się, w jaki sposób i jakie inne rozwiązania w takiej sytuacji są możliwe.

Informacja prasowa Nutricia

Co oznacza kryzys laktacyjny dla kobiety?

Każde dziecko w okresie niemowlęcym przechodzi tzw. skoki rozwojowe – pierwszy pojawia się po około 14 dniach od narodzin, a kolejny około 6. tygodnia życia malucha. Są to okresy intensywnego dojrzewania układu nerwowego. W tym czasie organizm dziecka potrzebuje dużo więcej pokarmu – często domaga się karmień nawet 12 razy na dobę lub więcej. W takiej sytuacji piersi kobiety mogą „nie nadążać” za dynamicznie zmieniającymi się potrzebami żywieniowymi niemowlęcia. Na takie sytuacje powstało określenie „kryzys laktacyjny”.

Trudności przy laktacji nierzadko są przyczyną stresu i smutku mamy, która może mieć wątpliwości, czy jej maleństwo otrzymuje wystarczającą ilość pokarmu i prawidłowo się rozwija. Pomimo problemów mama nie powinna rezygnować z prób przystawienia malucha do piersi – najczęściej po kilku dniach kanaliki mleczne przystosowują się do większego zapotrzebowania niemowlęcia na mleko, a częstotliwość karmień z odpowiednią ilością pokarmu w ciągu dnia się normuje. To niezmiernie ważne, by mama nie poddawała się zbyt szybko, ponieważ kobiece mleko to najwartościowszy pokarm dla młodego organizmu.

Jak radzić sobie z trudnościami?

Istnieją różnorodne sposoby na pobudzenie laktacji – najpopularniejszym z nich jest częste przystawianie niemowlęcia do piersi, co stymuluje mechanizm wytwarzania mleka. Im częściej dziecko jest karmione, tym więcej w piersiach powstaje pokarmu. Warto także pamiętać o dobrze zbilansowanej diecie mamy karmiącej i jej odpowiednim nawodnieniu – do wytwarzania mleka przez organizm niezbędna jest woda, w związku z czym mama karmiąca powinna – zgodnie z zaleceniami Instytutu Żywności i Żywienia z 2017 roku – spożywać około 2,7 płynów dziennie, w tym zup i soków. Istotne znaczenie ma również pozytywne nastawienie, ponieważ produkcja mleka w dużym stopniu zależy od emocji kobiety. Poczucie smutku, obwinianie się może hamować powstawanie pokarmu.

Pomoc i wsparcie dla każdej mamy

Karmienie piersią to wspaniały czas dla mamy i dziecka, ale często także wątpliwości, trudności i pytania. Zdarza się, że mimo starań plany żywienia niemowlęcia wyłącznie pokarmem kobiecym nie są możliwe do zrealizowania. Komplikacje laktacyjne lub zdrowotne sprawiają, że 40% kobiet karmi lub dokarmia swoje potomstwo mlekiem modyfikowanym, a w późniejszym okresie liczba ta wzrasta nawet do 70% . Właśnie dlatego warto pamiętać, aby w razie problemów mama korzystała z porad specjalistów – w szczególności certyfikowanego doradcy laktacyjnego, lekarza rodzinnego, ginekologa, położnej środowiskowej oraz pediatry. Oni doradzą oraz wskażą możliwe rozwiązania. Niezależnie od powodu, z jakiego mama nie może karmić wyłącznie piersią, z myślą o dalszym wspieraniu harmonijnego dojrzewania młodego organizmu, w porozumieniu z lekarzem pediatrą powinna wybrać odpowiednie mleko modyfikowane. Wyniki najnowszych badań pozwoliły na opracowanie formuły mleka modyfikowanego, którego receptura jest inspirowana właściwościami kobiecego pokarmu, a dzięki temu dostarcza niemowlęciu, które nie może być karmione tylko mlekiem mamy, kluczowe składniki odżywcze ważne dla młodego organizmu. Bebilon Profutura 2 to najbardziej zaawansowana formuła wśród mlek Nutria , gdy wyłączne karmienie piersią nie jest możliwe. Łączy ona unikalną kompozycję oligosacharydów GOS/FOS, która odwzorowuje kompozycję krótko- i długołańcuchowych oligosacharydów mleka matki, z najwyższym poziomem HMO na rynku , czyli naturalnie występujących w mleku matki oligosacharydów: 2’FL, a także 3’GL, który powstaje w wyniku naszego unikalnego procesu . Zawiera również niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich ilościach, a także posiada wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze