Wizyta u ginekologa – wizyta a miesiączka, pierwsza wizyta, niepokojące objawy, jak się przygotować
Wizyta u ginekologa zazwyczaj jest dla kobiet stresującym przeżyciem. Było by idealnie aby wizytę u ginekologa odbywać raz na pół roku, nawet gdy nic cię nie niepokoi a tym czasem większość kobiet wizyty u ginekologa unika przez kilka lat.
1. Wizyta u ginekologa a miesiączka
Najlepszym terminem na odbycie wizyty u ginekologa jest pierwsze dziesięć dni od daty zakończenia menstruacji. To właśnie wtedy kobieta podczas badania odczuwa najmniejszy dyskomfort. Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest już za tobą a przed tobą dolegliwości związane z jajeczkowaniem. Po za tym właśnie w tym terminie łatwiej jest zbadać piersi pacjentki, ponieważ nie są one nabrzmiałe tak to bywa przed miesiączką. Wizyta u ginekologa podczas miesiączki jest jednak możliwa. Nie można jednak wtedy pobrać wymazu potrzebnego do cytologii. Zdarza się czasami, że najlepszym terminem na wizytę u ginekologa jest właśnie termin w którym występuje miesiączka. Tak jest w przypadku zakładania i wyjmowania spirali domacicznej.
2. Wizyta u ginekologa – pierwsza wizyta
Pierwsza wizyta u ginekologa to zazwyczaj powód do stresu. Najlepiej byłoby udać się na wizytę do ginekologa zaraz po pierwszej miesiączce a najpóźniej kiedy zmierzasz rozpocząć współżycie. Niestety w praktyce wygląda to bardzo często inaczej. Dziewczyny na wizytę do ginekologa idą jak im coś dolega albo dopiero jak są w ciąży. Bardzo ważne jest także aby na swoją pierwszą wizytę u ginekologa wybrać lekarza sprawdzone i polecanego.
3. Wizyta u ginekologa – niepokojące objawy
Jeśli zauważyłaś jakieś niepokojące objawy natychmiast powinnaś udać się na wizytę do ginekologa. Jeśli zaczął występować świąd, pieczenie, upławy to wizyta u ginekologa jest konieczna, ponieważ może świadczyć o infekcji. Udaj się do lekarza także wtedy, kiedy twoje miesiączki są nieregularne, kiedy masz bardzo silne bóle podbrzusza, zatrzymanie miesiączki, kiedy nie występuje owłosienie łonowe i wszelkie inne rzeczy które mogą być dla ciebie niepokojące powinny skończyć się wizytą u lekarza.
4. Wizyta u ginekologa – jak się przygotować
Najlepszym ciuchem w dniu wizyty u ginekologa będzie spódnica. Nie każdy lekarz ma w swoim gabinecie specjalne narzutki i parawan, dlatego tak będziesz czuła się bardziej komfortowo. Tego samego dnia wypróżnij się i podmyj delikatnie z wierzchu. Ważne jest aby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy, ponieważ lekarz może chcieć ją pobrać do badania. Nie używaj żadnych dezodorantów do higieny intymnej, ponieważ zapach jest czasami istotną informacją dla lekarza. Jeśli będziesz miała wykonywane USG brzuszne to godzinę przed badaniem należy wypić około 1 litra płynów.