Wiązanie chusty do noszenia dzieci
Wiązanie chusty do noszenia dzieci na początku może przysparzać nieco kłopotów. Jednak z czasem szybko opanujesz sztukę wiązania chusty. W zależności od tego, w jaki sposób chcesz nosić dziecko, potrzebne są różne chusty i inne metody wiązania. Maluszka możesz nosić na swoich plecach, z przodu, a nawet z boku – jak ci wygodniej. Najlepiej rozpocząć noszenie dzieckaw chuście, gdy jest malutkie. Chusta staje się dla niego naturalnym sposobem bycia blisko z rodzicem.
1. Sztuka wiązania chusty
Dobrze zawiązana chusta to taka, w której nie trzeba podtrzymywać dziecka ręką. Im ciaśniej zawiązana – w granicach rozsądku – tym lepszy rozkład ciężaru malucha. Po pochyleniu się do przodu dziecko powinno być nadal dobrze przytulone do rodzica i nie powinna tworzyć się wolna przestrzeń. Maluch siedzący w chuście z przodu nie może zwisać rodzicowi w okolicach pępka. Prawidłowa wysokość to taka, gdy dosięgasz ustami główki dziecka. Gdy po zawiązaniu chusty cokolwiek uwiera lub boli podczas noszenia dziecka, rozwiąż ją i dokładnie zawiąż ponownie.
Dwa najważniejsze węzły stosowane przy wiązaniu chusty to węzeł płaski oraz węzeł przesuwny. Węzeł płaski jest to węzeł podwójny, zabezpieczający, stosowany zawsze w końcowym etapie wiązania chusty. Szczególnie wygodny, gdy wiążesz go na placach, ponieważ nie uwiera. Węzeł przesuwny pozwala natomiast przesuwać materiał, gdy trzeba go poluzować bądź podciągnąć. Ponadto, węzeł przesuwnypozwala dopasować napięcie materiału, kiedy dziecko jest już usadowione w chuście.
2. Wiązania chust dla dzieci
- Kieszonka – długość chusty: przynajmniej 4,5 m; ten rodzaj wiązania jest polecany dla dzieci od momentu urodzenia. Ważne jest odpowiednie naciągnięcie materiału, by chusta dobrze otulała noworodka, podpierała jego nie w pełni dojrzały kręgosłup i podtrzymywała chwiejną jeszcze główkę. To wiązanie chusty zabezpiecza również niedojrzałe stawy biodrowe dziecka. Nóżki powinny być podgięte pod brzuszek, a nie silnie rozstawione. Jak wiązać kieszonkę? Chwyć chustę tak, by mieć przed sobą jej środek. Owiń się chustą jak fartuchem, trzymając za górną jej krawędź. Skrzyżuj pasy materiału na plecach, uważając by się nie poskręcały. Końce materiału poprowadź do przodu przez ramiona. Oprzyj dziecko o swoje ramię i podtrzymując je jedną ręką, wsuń od góry do kieszonki. Rozłóż materiał tak, aby pod karkiem dziecka utworzył się wałeczek, a na jego pleckach nie było żadnych fałd. Dolna krawędź chusty powinna sięgać do dołów podkolanowych dziecka i podtrzymywać pupę. Dociągaj stopniowo pasmo po paśmie, starając się odpowiednio naciągnąć materiał. Oba naciągnięte pasy chusty poprowadź w dół, wzdłuż dziecka i skrzyżuj pod jego pupą. Przełóż końce chusty pod nóżkami malucha i poprowadź pasy do tyłu. Utrzymując napięcie materiału, zawiąż końce chusty na plecach podwójnym węzłem płaskim.
- Kangurek – długość chusty: mniej niż 4 m; ten sposób wiązania chusty jest polecany dla dzieci od momentu urodzenia. Najważniejsze jest dokładne dociąganie materiału, który podtrzymuje plecy i główkę dziecka, a także zwrócenie uwagi na rozstawienie nóżek – powinny być podgięte pod brzuszek. W odróżnieniu od kieszonki, pod pupą dziecka musi znajdować się dużo materiału. Jak wiązać chustę metodą kangurka? Ułóż malucha na środku chusty, opierając jego stopy o swoje uda. Weź dziecko wraz z chustą na ręce, podtrzymując plecki. Prawy i lewy pas chusty przełóż nad swoje ramiona. Podtrzymując malucha jedną ręką, drugą ułóż mu nóżki w pozycji żabki. Wsuń dużą część materiału pod pupę dziecka, między siebie a malucha. Chwytając krawędź materiału przy szyi, wywiń chustę na ramionach, tworząc skrzydełka. Skrzyżuj chustę za plecami, podtrzymując z przodu malucha. Dociągnij chustę na dziecku i w obrębie skrzydełek na ramionach. Oba pasy chusty poprowadź po nóżkach dziecka i zawiąż je pod pupą malucha podwójnym węzłem.
- Siodełko z pętelką – długość chusty: przynajmniej 4,2 m; ten sposób wiązania chusty jest polecany dla noworodków i starszych dzieci. Wiązanie to nazywa się siodełkiem z pętelką, ponieważ chusta prowadzona jest przez pętelkę na wysokości obojczyka, pozwalając dowolnie regulować długość dużej pętli, w której umieszczone jest dziecko. Siodełko z pętelką umożliwia noszenie dziecka w chuście na biodrze. Jak wiązać chustę sposobem siodełka z pętelką? Chwyć chustę na środku i zbierz ją w wąski pas. Przełóż chustę przez ramię i chwyć pas tylny, prowadząc go do przodu. Na wysokości ramienia pas tylny otul pasem przednim, który zwisa z przodu ramienia. Przedni pas idzie przez ramię na plecy, a tylny – zwisa z przodu Pętla na lewym boku sięgać ma mniej więcej do talii. Sięgnij do tyłu po zwisający pas chusty i zwiąż ją na biodrze pojedynczym węzłem. Sprawdź, czy pętelka na ramieniu dobrze leży i czy chusta daje się przez nią przeciągnąć. Ostrożnie włóż dziecko do górnej pętli chusty i rozłóż materiał na jego pleckach. Dolna krawędź materiału powinna sięgać pod pupę dziecka i kończyć się w dołach podkolanowych. Górna krawędź powinna podtrzymywać kark dziecka. Trzymając w obu rękach naprężone pasy chusty, dociągasz ją fragment po fragmencie. Pętelka do regulacji ma się znajdować w zagłębieniu pod obojczykiem. Chustę zawiąż węzłem podwójnym płaskim pod pupą dziecka.
- Kołyska – długość chusty: 2,5 m; ten sposób wiązania chusty jest zalecany dla dzieci do szóstego tygodnia życia. Dziecko pozostaje w pozycji skulonej. Taka pozycja jest najbardziej naturalna dla noworodków. Jak wiązać chustę w kołyskę? Chwyć chustę, aby mieć przed sobą jej środek. Złóż na pół wzdłuż, żeby otwierała się do góry. Połóż chustę na ramieniu i zawiąż na wysokości biodra podwójnym węzłem. W ten sposób powstaje kieszonka, w którą należy włożyć maluszka. Podciągnij do siebie wewnętrzną krawędź chusty. Przesuń węzeł do tyłu, by znajdował się między łopatką a kręgosłupem. Połóż dziecko na ramieniu. Powoli opuść do chusty nóżki, pupę, a na końcu plecki i główkę dziecka. Maluch powinien być w takiej pozycji jak do karmienia piersią, nie niżej niż twój pępek. Jeśli chusta jest zbyt luźna, podreguluj ją węzłem.
Sposobów wiązania chusty do noszenia dzieci jest wiele. To od ciebie zależy, który wybierzesz, jaki jest najbardziej odpowiedni dla ciebie i twojego brzdąca. Choć początkowo możesz mieć problemy z nauką wiązania węzłów, po pewnym czasie nabierzesz wprawy i doświadczenia.
Joanna Krocz