Chusty i nosidła dla niemowlaka
Chusty i nosidła dla niemowląt to ostatnio bardzo popularne sposoby na noszenie dziecka. Są one utożsamiane z tak zwanym ekologicznym rodzicielstwem. Ten trend jest coraz bardziej popularny i coraz więcej rodziców decyduje się na chustę zamiast wózka. Jest ważne, aby chusta była odpowiednio zawiązana tak, aby bioderka i nóżki dziecka były w pozycji na żabkę. Podobnie jest z nosidłami. Rodzice powinni wybierać modele, które nie są wisiadłami, a więc panel nosidła jest prowadzony od kolanka do kolanka. Dziecko nie powinno wisieć na kroczu. Jeśli dziecko ma obniżone lub wzmożone napięcie lub asymetrię, to o chustonoszeniu powinien zdecydować lekarz rehabilitant.
1. Chusty dla niemowląt
Chustonoszenie dziecka staje się coraz bardziej popularne, chociaż chusta do noszenia niemowląt nie jest nowym „wynalazkiem”. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów chust do noszenia dzieci. Ich zaletą jest także równomierne rozłożenie ciężaru dziecka na oba ramiona mamy lub taty. Mama ma także dzięki tego typu chustom ułatwione karmienie piersią. Wśród chust znajdziemy:
- elastyczne;
- kółkowe;
- wiązane długie;
- wiązane krótkie;
- kieszonki, czyli tzw. pouch.
Dla noworodka i niemowlaka, który nie siedzi, warto wybrać właśnie chustę. Wiele mam wybiera na początek elastyk lub chustę wiązaną. Mają one określony rozmiar, który należy dopasować do postury osoby noszącej i malucha. Najczęściej wybieranym rozmiarem jest długość 4,2 lub 4,6 metrów. Chusty kółkowe są polecane dzieciom, które samodzielnie siedzą. Sprawdzą się zwłaszcza do noszenia smyków na biodrze.
Zarówno noworodki, jak i niemowlaki niesiedzące można nosić w chustach. Jest ważne odpowiednie wiązanie, np. kieszonka lub kangurek. Podtrzymują one główkę maleństwa i chowają pod chustę rączki. Rączki na zewnątrz zostawiamy, gdy maluch jest większy, a więc sam trzyma głowę i samodzielnie siedzi.
Chusty do noszenia niemowląt, tzw. kieszonki typu pouch, to chusty zszyte na stałe. Nie mają regulacji obwodu, więc muszą być dopasowane przed zakupem do potrzeb mamy lub taty i dziecka. Innym pomysłem są chusty na kółkach – czyli chusty zaciskające się w konkretnych miejscach za pomocą dwóch specjalnych kółek znajdujących się na jednym końcu chusty. Takie chusty do noszenia niemowląt pozwalają na zmianę rozmiaru i noszenie malucha w trzech odmiennych pozycjach, a mianowicie na biodrze, z przodu i na plecach opiekuna. Posiadają jednak także wady - jedną z nich jest to, że ciężar dziecka spoczywa na jednym ramieniu opiekuna.
2. Nosidełka dla niemowląt
Chusty i nosidła dla niemowląt to nie to samo, choć są wykorzystywane podobnie – do noszenia dzieci. Nosidełka można stosować dopiero wówczas, gdy dziecko samodzielnie siedzi. Wcześniej nie zaleca się noszenia dziecka w nosidle. Nie musisz jednak obawiać się, że dziecko z chusty wyrośnie. Tak długo, jak jej długość i twój kręgosłup na to pozwala, możesz nosić swoje dziecko w chuście tkanej.
Decydując się na nosidełko, pamiętaj, że nie wolno nosić dziecka przodem do świata, a więc plecami dotykającego brzuch opiekuna. Dziecko musi siedzieć przodem do klatki piersiowej rodzica albo przodem do jego pleców. Tylko taka pozycja zapewnia odpowiednie ułożenie nóg i bioder, a więc przyjęcie pozycji na żabkę. Nie noś dziecka w wisiadłach, które trzymają szkraba na wąskim pasku na kroczu i powodują bezwładne zwisanie nóżek. Są one niezdrowe dla kręgosłupa oraz bioder maluszka.
Nie musisz obawiać się przegrzewania ani zmarznięcia dziecka w chuście lub nosidle. W ciepłe dni ubieraj malucha chłodniej, bo chusta i nosidło stanowią dodatkową warstwę. W zimne dni warto ubrać dziecku rajstopki i spodenki. Zimą, gdy wybieracie się na dłuższy spacer, ubierz dziecko podobnie jak siebie, ale nie zakładaj mu kurtki. Z myślą o mamach noszących powstały kurtki i polary dla dwojga – zakrywają zarówno mamę, jak i malucha z całą chustą i nóżkami.