Chusty do noszenia dziecka - czego się boimy?

"Kiedyś była to po prostu codzienna czynność, której nie trzeba było specjalnie się uczyć, bo było to coś, co robili wszyscy. Kolejne pokolenia mam uczyły się posługiwać chustami przez obserwację i przebywanie w środowisku, w którym noszenie dzieci było zwyczajne, oczywiste, a wręcz niezbędne dla ich bezpieczeństwa i konieczne dla funkcjonowania społeczności " - opowiada Kinga Cherek, doradca noszenia w chuście, autorka m.in. książki "Pożegnanie z pieluszkami", założycielka firmy propagującej różne aspekty ekologicznego rodzicielstwa

Polecane wideo:

Być noszonym to podstawowa potrzeba dziecka, a nosić dziecko to naturalny odruch rodzica. Maluchy chcą być przytulane, kołysane. Skąd taka potrzeba bliskości? Jakie korzyści dla dziecka płyną z noszenia w chuście? A jakie dla rodzica?

- Który sposób wiązania chusty jest najlepszy?

  • Sposób wiązania chusty zależy od jej rodzaju i umiejętności dziecka, które chcemy nosić. Inaczej układamy dziecko do karmienia piersią w chuście kółkowej, a inaczej zawiążemy dwulatka w chuście wiązanej tkanej idąc na dłuższy spacer.

- Jakie są ogólne wskazania, które warto poznać?

  • Ogólne zasady są jednakowe dla wszystkich rodzajów chust i sposobów noszenia: dziecko zawsze powinno być ułożone w chuście symetrycznie, główka, plecy i biodra malucha muszą być w jednej linii, wzdłuż osi kręgosłupa.

Cały ciężar ciała dziecka powinien być przeniesiony na opiekuna poprzez mocno napięty materiał, chusta wokół ciała dziecka nie może być luźna, a maluch ma być blisko przytulony, w bezpośrednim kontakcie z ciałem opiekuna.

Nóżki dziecka w pozycjach leżących są w pozycji zgięciowej, blisko tułowia, a w pozycjach pionowych nóżki ułożone są w pozycji fizjologicznej żabki (lekko rozchylone uda, ugięte kolanka).

- Czy szkoła wiązania chust jest potrzebna?

  • Noszenie dziecka nie było głównym celem, a raczej sposobem połączenia codziennej pracy wokół domu czy w polu z koniecznością zapewnienia opieki i jedzenia niemowlęciu.

Przeobrażenia cywilizacyjne w dużym stopniu zmieniły nasz styl życia popychając nas ku nowoczesnym wynalazkom i odcinając od tradycyjnych zwyczajów.

Teraz można zaobserwować trend powrotu do korzeni, w tym między innymi do chustonoszenia czy do naturalnej higieny niemowląt. Coraz więcej ludzi świadomie wybiera z tradycji to, co jest wartościowe, odrzucając część wynalazków, które choć nowoczesne, jednak nie przynoszą zmian na lepsze.

Dawniej sposoby wiązania chust były przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ten naturalny rytm został przerwany z racji cywilizacyjnych przemian. Dlatego współcześni rodzice, aby nauczyć się nosić dziecko, muszą korzystać z dokładnych instrukcji, warsztatów i konsultacji.

Z drugiej jednak strony aktualny stan wiedzy o fizjologii i rozwoju dziecka jest o wiele wyższy niż kilka pokoleń wstecz. Dzięki temu możemy nosić bardziej świadomie, wiedząc na co dokładnie należy zwrócić uwagę, aby noszenie nie tylko ułatwiało życie rodzicom, ale także było jak najbardziej korzystne dla rozwoju dziecka.

Warto zauważyć, że dzisiaj wielu rodziców decyduje się na noszenie malucha nie tyle po to, aby ułatwić sobie codzienną pracę, ale właśnie głownie po to, aby wspierać jego rozwój fizyczny i emocjonalny!

- Czy można z całą pewnością powiedzieć, że noszenie dzieci w chuście jest dla nich zdrowe?

  • Według stanu współczesnej wiedzy, noszenie dziecka w prawidłowo dobranej i zawiązanej chuście jest dla niego wspaniałe pod wieloma względami.

- Z jakich powodów?

  • Zacznijmy od tego, że przede wszystkim noszenie dziecka skutecznie zaspokaja jego potrzebę bezpieczeństwa, bliskości i dotyku. Równomierne kołysanie w rytm oddechu i kroków opiekuna działa rozwijająco na system nerwowy i zmysł równowagi.

Noszone dziecko pełniej uczestniczy w życiu opiekunów, obserwując świat z ich perspektywy. Rodzicom łatwiej jest często nawiązywać kontakt (zarówno werbalny jak i niewerbalny) z dzieckiem niesionym tuż przy sercu, co wpływa dodatnio także na rozwój językowy malucha i nabywanie umiejętności społecznych.

Chusta do noszenia jest także nieocenioną pomocą w przypadku kolki niemowlęcej i ząbkowania. Ciepło ciała opiekuna działa jak najlepszy okład, rytm bicia jego serca, rytm oddechu i kroków działają masująco i kojąco, uwalniając dziecko od napięć mięśni i bólu.

Bliskość, przytulenie i otulenie miękkim materiałem chusty, który kumuluje ciepło i zapach ciała matki pomagają zmniejszyć stres i niwelują napięcia emocjonalne, uspokajając dziecko, a także wzmacniając poczucie pewności siebie u mamy.

- Czasami można się spotkać z wątpliwościami, dotyczącymi wpływu noszenia dziecka w chuście na prawidłowy rozwój jego kości. Czy to prawda?

  • Noszenie w chuście wpływa pozytywnie na ogólny rozwój fizyczny malucha, w tym także na jego kręgosłup i bioderka.

Oczywiście mowa o prawidłowym noszeniu, w dobrze naprężonej chuście, z zachowaniem symetrycznego ułożenia ciała dziecka, z główką, pleckami i pupą w jednej linii wzdłuż osi kręgosłupa, z nóżkami ułożonymi w pozycji fizjologicznej żabki.

Należy dołożyć wszelkich starań, aby korzystać z chusty zgodnie z jej przeznaczeniem, dbając o właściwe ułożenie i podparcie ciała malucha. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że sposób noszenia musi być dostosowany do potrzeb rozwojowych konkretnego dziecka.

Jest to szczególnie istotne w przypadku występowania jakichkolwiek nieprawidłowości związanych, np. z przedwczesnymi narodzinami, z nieprawidłowym rozwojem motorycznym, z obniżonym lub wzmożonym napięciem mięśniowym, asymetrią czy dysplazją stawów biodrowych.

To co dla zdrowego dziecka jest ułożeniem idealnym i zalecanym, dla dziecka z problemami zdrowotnymi może okazać się niewłaściwe i pogłębiać już istniejące wady rozwojowe. W takich przypadkach przed podjęciem noszenia w chuście należy zawsze skonsultować się ze specjalistą, aby indywidualnie dobrać odpowiednią pozycję dziecka

- A czy jest to zdrowe także dla kręgosłupów rodziców?

  • Prawdę mówiąc zdarzyło mi się kiedyś zupełnie zapomnieć o sześciokilogramowym niemowlaku śpiącym słodko w chuście na moich plecach.

Przez krótką, ale bardzo stresującą chwilę, zdezorientowana szukałam dziecka wzrokiem po domu, dopiero kolejny głęboki spokojny oddech śpiącej córeczki mnie otrzeźwił!

Sześć kilogramów śpiącego dziecka na rękach to ciężar, który mocno daje się we znaki i nie sposób go przeoczyć! Te same sześć kilogramów w chuście waży o tyle mniej, że można zupełnie o nich zapomnieć.

Redakcja parenting.pl, 9 miesięcy temu

Rozwój niemowlęcia

DYSKUSJE NA FORUM

Melisa

Pati518 • ostatni post 3 tygodnie temu

1

Po porodzie

~młoda mama oli • ostatni post 3 tygodnie temu

3
Artykuły Rozwój niemowlęcia
Rozwój niemowlęcia

Niemowlę z psem

Niemowlę z psem

Niemowlę i pies - czy to dobrana para? Jeśli pod jednym dachem mieszka mały szkrab i czworonożny pupil, czasami bywa nieprzyjemnie, a niekiedy wręcz przeciwnie: zupełna sielanka i obustronna przyjaźń. Gdy trzymasz psa w domu, pamiętaj o codziennym utrzymywaniu...

Rozwój niemowlęcia

Zachowanie u niemowlaka

Zachowanie u niemowlaka

Stan w jakim noworodek przychodzi na świat jest informacją o jego rozwoju prenatalnym, doświadczeniach w brzuchu mamy i w okresie okołoporodowym. Ten stan ma ogromne znaczenie na całe życie.

Rozwój niemowlęcia

Naburmuszony malec

Naburmuszony malec

Małe dziecko ma jeszcze problemy z odpowiednim wyrażaniem emocji.

Rozwój niemowlęcia

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowląt

Pływanie niemowlaka wydaje się czymś niespotykanym, a nawet niebezpiecznym. Wiele osób zapomina bowiem, że przez 9 miesięcy ciąży to właśnie woda była naturalnym środowiskiem, w którym żyło i rozwijało się dziecko.

Rozwój niemowlęcia

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Błędy, które najczęściej popełniają rodzice niemowląt

Najczęstsze błędy młodych rodziców Świeżo upieczeni rodzice czasami nieświadomie popełniają błędy, które mogą rzutować zarówno na rozwój (...) , jak i prawidłowe funkcjonowanie malucha. Czy wiesz, jakie pomyłki zdarzają się najczęściej?...

Rozwój niemowlęcia

Skoki rozwojowe

szczególnie intensywnego wzrostu i rozwijania nowych umiejętności przypada na pierwszy rok życia. Mózg i układ nerwowy niemowlęcia ciągle (...) może odczuwać zaniepokojenie i szukać ukojenia w ramionach mamy. Czasem rodzicom może...

Rozwój niemowlęcia

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

Dysplazja stawu biodrowego u dzieci

samochodowym mogą wpływać na prawidłowy rozwój zdrowia dziecka. Przyczyny występowania dysplazji czynniki genetyczne - może być dziedziczona (...) na rozwój dziewczynek, u których dysplazja występuje dużo częściej. ułożenie...

Rozwój niemowlęcia

Komu jest potrzebny smoczek?

Komu jest potrzebny smoczek?

Płacz to najbardziej przykry dźwięk dla rodziców. Potrafi wzbudzać skrajne emocje. Bardzo trudno się do niego przyzwyczaić i dlatego poszukuje się skutecznych sposobów, by było go jak najmniej. W przypadku małych dzieci w takich sytuacjach na ratunek...

Rozwój niemowlęcia

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

Chcesz mieć inteligentne dziecko? Jedz w ciąży owoce!

przez kobiety owoców podczas ciąży. Okazało się, że spożywanie owoców w stanie błogosławionym ma bezpośredni wpływ na rozwój pamięci u niemowlęcia (...) , że na rozwój poznawczy nie wpływa klasa społeczna...

Rozwój niemowlęcia

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Niezwykła sesja zdjęciowa bliźniaczek syjamskich

Połączone siostry Maria Clara i Maria Eduarda to bliźniaczki syjamskie z Salvadoru w Brazylii. Na zdjęciu mają trzy miesiące i wciąż są połączone. Lekarzom udało się je rozdzielić, a ich niezwykłą historię przedstawił na zdjęciach fotograf Mateus André....