Trwa ładowanie...

Wanienka dla dziecka. Czym się kierować przy jej wyborze?

 Agnieszka Gotówka
26.10.2021 11:50
Wanienka dla dziecka. Czym się kierować przy jej wyborze?
Wanienka dla dziecka. Czym się kierować przy jej wyborze? (https://stock.adobe.com/)

Wanienka dla dziecka wydaje się być niezbędna dla noworodka. Jest elementem wyprawki, który rodzice wybierają z największą starannością. A na co zwracać uwagę przy jej zakupie? Jak długo używać? I co zrobić, by kąpiel maluszka była bezpieczna i przyjemna? Podpowiadamy.

spis treści

1. Wanienka dla dziecka – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Jeszcze będąc w ciąży najpewniej zastanawialiście się, jaka wanienka dla dziecka będzie najlepsza dla Waszego potomka. Oglądaliscie różne opcje, być może szukaliście podpowiedzi wśród rodziny i znajomych. I słusznie, bo opinie innych rodziców w temacie kompletowania wyprawki są niezwykle cenne. Pamiętajmy jednak, że to sprawadziło się u jednych, może nie mieć racji bytu u drugich. Stąd ostateczną decyzję zawsze podejmujmy w zgodzie ze sobą, mając na uwadze swoje potrzeby.

Dostępne na rynku rodzaje wanienek dla dzieci to:

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"
  • wanienki plastikowe,
  • wanienki składane,
  • wanienki z przewijakiem,
  • wanienki z leżaczkiem,
  • wanienki turystyczne.

Najcześciej rodzice decydują się kupić plastikową wanienkę dla dziecka. Dostępna jest w wielu rożnych kolorach. Na dnie może mieć specjalny korek, który ułatwia wylewanie wody (ale uwaga, z czasem może stać się nieszczelny). Kupić ją można pojedynczo lub ze stelażem.

Przeczytaj również:

Za zwykłą wanienkę trzeba zapłacić ok. 30-40 zł, a jeśli dokupimy do niej stelaż cena wzrośnie o ok. 20-30 zł.

Wanienki składane sprawdzą się, jeśli mieszkamy na niewielkim metrażu i nie mamy miejsca na przechowywanie standardowej wanienki. Jej silikonowe dno składa się, co pozwala schować ją nawet do szafy.

Taka wanienka sprawdzi się również w podróży, np. na biwaku. Można też używać ją później w roli niewielkiego basenu lub później wykorzystać do domowych prac. Rewelacyjnie sprawdzi się w kuchni, łazience czy garażu. Można w niej prać, nosić pranie lub wykorzystać przy myciu okien lub samochodu. Możliwości jest całe mnóstwo.

2. Wanienka ze stojakiem. Czy jest wygodna?

Wielu osobom wydaje się, że stojak do wanienki to zbędne akcesorium. Faktycznie tak jest, o ile mamy miejsce, np. szeroki i stabilny stół, na którym możemy postawić wanienkę. Jeśli nie dysponujemy takim miejscem, stojak lub komoda na wanienkę sprawdzą się rewelacyjnie. Dlaczego?

Wielu rodziców na początku czuje się niepewnie, kąpiąc dziecko. Nie ma w tym niczego dziwnego, to zupełnie zrozumiały strach o dziecko. Boimy się, że nieświadomie zrobimy mu krzywdę. Ale spokojnie: jeśli zadbamy o stabilne podłoże i przyjazną atmosferę, nic złego się nie stanie. Pamiętajcie, że niemowlę wyczuwa obawy rodziców. Im pewniej będziemy się czuć, tym lepiej.

Kąpanie dziecka w pozycji stojącej jest przede wszystkim wygodniejsze.

Przeczytaj również:

3. Bezpieczeństwo dziecka w kąpieli

W pierwszej kolejności zadbajmy o warunki kąpieli. W pomieszczeniu powinno być ciepło (ale specjalne nagrzewanie nie jest konieczne). W dalszej kolejności przygotujmy wszystko, co będzie nam potrzebne. Miejmy pod ręką myjkę, płyn do kąpieli oraz ręcznik.

W wanience, jeśli nie ma antypoślizgowej powłoki na dnie, możemy położyć specjalną matę. Alternatywą są też leżaczki.

Po kąpieli możemy wykonać masaż niemowlęcia. W ten sposób rozluźnimy go. Delikatny dotyk rodzica odpręża i uspokaja. Ułatwia też zasypianie.

4. Kąpiel noworodka zero waste

Zwolennicy filozofii less waste, która wkroczyła również w zakres pielęgnacji dziecka, podpowiadają, że wanienka wcale nie jest obowiązkowym elementem wyprawki. O higienę maluszka można zadbać kąpiąc go razem z rodzicem w dużej wannie. Nie trzeba też specjalistycznych płynów do kąpieli. Na początek wystarczy dodać do wody odrobinę kobiecego pokarmu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze