Wady porodu rodzinnego

Jeszcze do niedawna obecność partnera podczas porodu była rzadkością. Obecnie w szpitalach obserwuje się, że porody rodzinne to ponad połowa przypadków. Dla kobiet obecność ważnej osoby jest istotna. Zadziwiające jest również to, że mężczyźni także odczuwają coraz częściej potrzebę bycia przy kobiecie, która za chwilę urodzi jego dziecko. Czyżby miłość ojcowska tak działała na mężczyzn? Im bliżej rozwiązania, tym większe odczucie niepokoju lub wątpliwości, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny. Należy jednak pamiętać, że taka decyzja musi być podjęta razem, aby żadne z was tego nie żałowało. Nie należy wywierać presji czy to na partnerze, czy partnerce. Gdy jednak zdecydujecie się na wspólny poród przygotujcie się do niego razem.

Polecane wideo:

Obecność mężczyzny przy porodzie rodzinnym

Obecność mężczyzny podczas porodu może odbyć się na 2 sposoby. Po pierwsze partner jest obecny przy kobiecie przez pierwszą fazę porodu. Końcem tej fazy jest moment kiedy szyjka macicy przyjmuje odpowiednią rozwartość. Gdy jednak partner zdecyduje się zostać na poród musi pamiętać, że może każdej chwili opuścić salę porodową. Poród to skomplikowana i intymna rzecz, więc jeśli mężczyzna nie jest w stanie wytrzymać, nie może tego odbierać w sposób, że zawiódł swoją żonę. Należy wcześniej wszystkie ewentualności dobrze omówić. Drugim sposobem jest obecność mężczyzny przy samym porodzie. Wówczas partner powinien siedzieć obok partnerki lub za nią. Samego oglądania porodu nie zaleca się przyszłym ojcom, ponieważ u większości takie widoki wpływają negatywnie na stosunki między partnerami lub sprawy intymne po porodzie. Prawdą jest, że ci faceci, którzy oglądali cały poród obawiają się seksu po ciąży,bo nie chcą urazić, czy skrzywdzić kobiety. Poza tym obraz porodu może wciąż powracać, co niesie za sobą miłych wspomnień. Warto jednak wspomnieć, iż rodzenie razem z mężem zbliża partnerów do siebie, umacnia ich miłość. Nie należy jednak zmuszać partnera do udziału w porodzie, to musi być także jego decyzja. A jeśli zdecyduje się i przetnie pępowinę dziecka, będzie to dla was niezapomniana chwila.

Poród z rodziną

Coraz więcej kobiet decyduje się na poród rodzinny. Przy porodzie może być doula, partner, mama, siostra a nawet przyjaciółka.

Minusy porodu rodzinnego

Jeśli dwoje ludzi jest ze sobą bardzo blisko, to trudno znaleźć jakiekolwiek wady porodu rodzinnego. Najczęstszymi argumentami przeciw są nieatrakcyjność wyglądu partnerki podczas porodu. Jednak wielu mężczyzn, jak i kobiet wstydzi przyznać się że:

  • nie lubi widoku krwi i śluzu, ponieważ partnerka w jego oczach traci na atrakcyjności;
  • nie wie, jak zachować się podczas nietypowych zachowań partnerki. Jest to dla niego krępujące;
  • kiedy kobieta nie może poradzić sobie z bólem, uważa że zawiódł ją;
  • podczas porodu jest bardzo zdenerwowany, co negatywnie wpływa na kobietę. Spięcie partnera nie pomaga jej w porodzie;
  • czyje się przymuszony, choć nie jest na to gotowy; zgadza się po to, aby partnerka była zadowolona;
  • podczas porodu obecność ukochanego rozprasza.

Dlatego jeśli nie jesteście do końca przekonani co do porodu rodzinnego, lub macie duże obawy, należy jeszcze raz przedyskutować tą sprawę z partnerem lub zrezygnować z takiego sposobu. Nie można robić nic na siłę, wbrew sobie lub wbrew bliskiej osobie. To musi być wasza wspólna decyzja.

Sylwia Michalczyk, ponad rok temu

Poród rodzinny

Komentarze

dyskusje na forum

Artykuły Wady porodu rodzinnego
Wady porodu rodzinnego

Mężczyzna przy porodzie

Mężczyzna przy porodzie? Czy mąż powinien towarzyszyć żonie podczas porodu, czy nie? Poród rodzinny jest dość modny, jednak nie można partnera (...) są gotowe rodzić wspólnie. Do porodu rodzinnego...

Wady porodu rodzinnego

Poród z mężczyzną u boku

Poród z mężczyzną u boku

Mężczyzna przy porodzie? Czy mąż powinien towarzyszyć żonie podczas porodu, czy nie? Poród rodzinny jest dość modny, jednak nie można partnera

Wady porodu rodzinnego

Poród rodzinny - za i przeciw

Poród rodzinny - za i przeciw

serwisie dotyczący porodu rodzinnego i blisko 95 % wypowiadających się tam mam pragnęło obecności męża przy porodzie. Jedno jest pewne. Poród to zwykle (...) Najważniejszą zaletą porodu rodzinnego...

Zalety porodu rodzinnego

Poród bezpieczny

Poród bezpieczny

O bezpiecznym porodzie marzy każda kobieta rodząca. Wiele ciężarnych obawia się porodu, bólów porodowych, całej akcji porodowej.

Poród rodzinny

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić razem czy osobno?

Rodzić z partnerem czy bez niego? W czym może pomóc jego obecność a jakie mogą być konsekwencje porodu rodzinnego?

Zalety porodu rodzinnego

Poród w gronie rodziny

Poród w gronie rodziny

Poród w domu to duże przeżycie dla kobiety. Intymna atmosfera pozwala łatwiej znieść bóle porodowe i cieszyć się pierwszymi chwilami życia swojego dziecka. Liczą się potrzeby kobiety.

Wskazania do cesarskiego cięcia

Cesarskie cięcie przy wadzie wzroku

, stan po operacjach macicy, cukrzyca kl. RF, zmiany w budowie kanału rodnego (wskazania ortopedyczne), wskazania neurologiczne, wady macicy i pochwy (...) oraz stan po operacjach macicy. Błędem jest więc myślenie, że zabieg można przeprowadzić...

Zalety porodu rodzinnego

Przecięcie pępowiny

Przecięcie pępowiny - dokonane przez męża w czasie porodu rodzinnego - to ogromne przeżycie dla obojga rodziców. Towarzyszą mu często łzy radości (...) pępowinę? W czasie porodu rodzinnego...

Sposoby wywoływania porodu

Przyspieszanie porodu

Przyspieszanie porodu

Naturalne przyspieszenie porodu bywa pomocne w przypadku ciąży przenoszonej, czyli wtedy, kiedy mija wyznaczony przez lekarza termin porodu.